Mladežnický hokej

Akademii začala letní příprava, kondiční kouč chystá po domluvě s trenéry určité úpravy

Napsala 09.05.2016 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Chomutovské akademii začala letní příprava, kterou vede spolu s trenéry jednotlivých kategorií Jiří Matýsek. Starší dorostenci a junioři se budou nadále držet stejného programu jako v předchozích sezónách. U mladších dorostenců se bývalý zápasník v řecko-římském stylu dohodl s Radkem Šípem na drobné úpravě konečné fáze letní přípravy.

„Letní příprava začala 2. května a už probíhá. Jsem všude, kde jsem potřeba a mám tréninky na starost hlavně já. V kategoriích, kde tak potřebný nejsem, protože hrají hodně hry, tak si to trenéři řídí sami nebo po společné domluvě. Systém máme nastavený už z minulého roku, který jsme dávali dohromady s Jaroslavem Liškou, jelikož se víceméně osvědčil.“ řekl úvodem mistr České republiky v zápase do 96 kg z roku 2002 a 2004.

„Novinkou s příchodem Jana Šťastného je větší důraz na reprezentanty. Někteří hráči si myslí, že jim talent stačí ke všemu, což mi Jan Šťastný potvrdil, že to tak nebude. Budou mít stejný přístup jako ostatní, ne-li ještě tvrdší, což já osobně si myslím, že je v pořádku. Budeme je celkově více hlídat, na ledě i mimo něj. Dále se budeme snažit o individuálnější přístup a přístup hráčů k tréninkům, což už jsme se všemi trenéry řešili,“ uvedl následující postup s mladými talenty Jiří Matýsek.

„V počátku přípravy kluky testujeme, takže je všechno bolí, což je samozřejmě logické. Někteří hráči už mě znají déle, proto už ví, co ode mě můžou čekat. Zatím to funguje jak má,“ zaklepal kondiční trenér mladých Pirátů.

Mladší dorost

V nejnižší kategorii akademie došlo k několika změnám. V brance zůstává Dominik Svoboda, jehož doplní Ondřej Kufa a Denis Pecháček. Staršími se v defenzivních řadách stali Dominik Ferbas, Roman Psar, David Petrásek, Dominik Herles a Matěj Kastner, které doplnili hráči z nejstarších žáků Filip Birhanzl, Jan Klika, Alexandr Machyna a Jakub Malický. Novou tváří se stal obránce Karel Pavlíček z nedalekého klubu Draci Bílina. Nadále u týmu pokračují útočníci Lukáš Benda, Michal Gut, Jan Zahrádka, Eric Mežnar, Michael Hofrichter a Jan Prokop. O kategorii výš se z osmé třídy posouvají Stanislav Vrhel, Michal Prokeš, Petr Vlach, Tobiáš Holka, Josef Koláček, Filip Králíček.

Radek Šíp a jeho kolegové se s Jiřím Matýskem dohodli na změně v závěru letní přípravy, která bude spočívat v otočení cyklu tréninků, aby si hráči zvykli na sezónní posloupnost tréninků. Letní příprava se provádí v duchu od dynamiky k posilování, kdežto v zápasovém tempu je cyklus v rámci týdne obrácený. V počátku se posiluje, v případě mladších kategorií s vlastní váhou, s blížícím se víkendem a zápasy jsou tréninky lehčí. Takže pro letošní přípravu bude mladší dorost do konce května nebo poloviny června podstupovat klasickou přípravu, jako byla zvykem v minulých sezónách, ale poté začne najíždět na sezónní tempo.

„S trenérem mladšího dorostu Radkem Šípem jsme přemýšleli nad průběhem letní přípravy a potom celé sezóny. Letní příprava začíná lehčími tréninky a končí těžkými, ale v sezóně je to právě naopak. Takže jsme se rozhodli, že měsíc až měsíc a půl budeme používat systém normální letní přípravy, od rychlejších tréninků po silové, a potom to otočíme, abychom si zvykali na celou sezónu a nemuseli to otáčet v září. Nechceme, aby všechno přišlo na jednou. Protože i to je pro hráče šok. Místo toho, aby měli v pondělí „běhy“, sahají na „činky“, na což nejsou zvyklí. Samozřejmě v mladším dorostu nepoužíváme činky, ale posilování s vlastní váhou těla funguje,“ popsal drobnou změnu u svěřenců Radka Šípa vlastník dvou zlatých medailí z MČR v zápase.

AKTUÁLNÍ SESTAVA MLADŠÍHO DOROSTU

Ondřej Kufa, Dominik Svoboda, Denis Pecháček – Dominik Ferbas, Roman Psar, David Petrásek, Filip Birhanzl, Jan Klika, Dominik Herles, Matěj Kastner, Alexandr Machyna, Jakub Malický, Karel Pavlíček – Lukáš Benda, Michal Gut, Stanislav Vrhel, Michal Prokeš, Jan Zahrádka, Eric Mežnar, Petr Vlach, Tobiáš Holka, Michael Hofrichter, Jan Prkop, Josef Koláček, Filip Králíček.
Trenéři: Radek Šíp, Jaroslav Hejcman, Michal Jäger.

Starší dorost

Aktuální soupiska staršího dorostu je v přípravě široká, jelikož zahrnuje dva kompletní týmy. Základní, jinak áčkový tým, hraje pod hlavičkou Pirátů, zatímco béčko patří pod partnerskou Kadaň. O rozdělení hráčů rozhodne v průběhu přípravy trenér Miroslav Buchal. Hráče, kteří budou hrát v Kadani, si převezme František Wágner.

V brance zůstávají pro další sezónu Dominik Pavlát a Jakub Khůn, které doplní dvojice Richard Běhula a Ondřej Skokan. V obraných řadách zůstávají hráči Ondřej Buchtela, Daniel Bukač, Vít Seemann, Jaroslav Starý, Adam Studený a Richard Záruba, doplněni o Tomáše Jungvirta, Denise Zemana a Pavla Jarého z mladšího dorostu. Po roce v zámoří se vrátil Štěpán Jírovec. V útoku staršího dorostu nadále pokračují Jakub Lauko, Petr Chlán, Tomáš Koblížek, Jakub Navrátil, Jan Svoboda, Matyáš Svoboda, Jakub Köver a Jakub Veselý. Pavel Kudláček a Pavel Sommer pokračují taktéž druhým rokem v starším dorostu, ale v loňské sezóně hráli za Kadaň. Posilou z Ústí je Jakub Štochl.

„U staršího dorostu pokračujeme v normálním systému letní přípravy. Já vymyslím trénink, proberu ho s trenéry a předložím hráčům. S Miroslav Buchalem jsme otočený systém konzultovali, ale zatím jsme se na změně nedohodli, takže uvidíme, jak se to bude postupně vyvíjet. Třeba to na konci června otočí i starší dorost, záleží na trenérech,“ přiblížil tréninkovou jednotku ročníků 1999 a 2000.

AKTUÁLNÍ SESTAVA STARŠÍHO DOROSTU

Jakub Khůn, Dominik Pavlát, Richard Běhula, Ondřej Skokan – Štěpán Jírovec, Ondřej Buchtela, Daniel Bukač, Jaroslav Starý, Adam Studený, Tomáš Jungvirt, Vít Seemann, Richard Záruba, Denis Zeman, Pavel Jarý - Jakub Lauko, Petr Chlán, Tomáš Koblížek, Pavel Kudláček, Jakub Navrátil, Jan Svoboda, Matyáš Svoboda, Jakub Köver, Jakub Baier, Roman Brandner, David Černý, Vojtěch Günther, Miroslav Hradecký, Jakub Jaroš, Kryštof Ouřada, Jakub Veselý, Pavel Sommer, Jakub Štochl.
Trenéři: Miroslav Buchal, Martin Szakal.

Junioři

Klec bude i v příští sezóně hájit dvojice Alexander Strejc a Robin Zvědělík. V obraných lajnách budou pokračovat Marcel Hlaváček, Patrik Lidák, Daniel Novák, Tomáš Hajič a Michal Smutný. Ze staršího dorostu postoupili Ondřej Dvořák, Martin Hřebíček, Adam Novák, Ondřej Buchtela a Daniel Bukač. Dále se do sestavy vrátí Zdeněk Gröger, jenž hrál v minulé sezóně v Klášterci nad Ohří, a Jiří Kopic ze staršího dorostu Havlíčkova Brodu.

Ofenziva, která je složená z minulé sezóny - Martin Tůma, Tomáš Adámek, Tamas Reszegh, Josef Rindoš, František Wágner, Tom Polák, Jaroslav Kulich, Filip Palička a Matyáš Svoboda, bude doplněna o dva chomutovské bývalé starší dorostence Daniela Šilara a Jana Svobodu. Matěj Niňaj se připojil k chomutovským juniorům po návratu z USA. Petr Sviták hrál v loňské sezóně za Jindřichův Hradec. Václav Mařík, loni ještě dorostenec, přišel na úpatí Krušných hor z pražských Letňan. Filip Krivošík odešel do Finska.

„U juniorů jsme zařadili dva těžší tréninky, potom kompenzace. V loňské sezóně měli kompenzace jako celou jednu fázi před rehabilitací. Myslím, že se to ujalo. Kluci byli odpočatí, byli na tom fyzicky dobře, jak měli být. Takže to budeme zařazovat i letos, aby se naučili pracovat s vlastním tělem,“ uzavřel Jiří Matýsek povídání na začátku letní přípravy u nejstaršího týmu akademie.

AKTUÁLNÍ SESTAVA JUNIORŮ

Alexander Strejc, Robin Zvědělík - Marcel Hlaváček, Patrik Lidák, Tomáš Běhula, Zdeněk Gröger, Daniel Novák, Tomáš Hajič, Ondřej Dvořák, Martin Hřebíček, Michal Smutný, Adam Novák, Ondřej Buchtela, Daniel Bukač, Jiří Kopic - Martin Tůma, Tomáš Adámek, Tamas Reszegh, Josef Rindoš, František Wágner, Tom Polák, Jaroslav Kulich, Filip Palička, Daniel Šilar, Jan Svoboda, Matyáš Svoboda, Matěj Niňaj, Petr Sviták a Václav Mařík.
Trenéři: Robert Kaše a nástupce Petra Martínka po jeho posunu k áčku.
Pozn.: Hráči uvedení v juniorech i starším dorostu jsou reprezentanti ročníku 1999, kteří by měli nastupovat v juniorské DHL extralize.