Aktuální zprávy

Setkání s fanoušky mimo jiné odtajnilo první jména pro krajskou ligu

Napsal 29.07.2020 Libor Kult
C h o m u t o v - Poslední červencové úterý se konalo v ROCKNET ARÉNĚ setkání fanoušků s vedením zapsaného spolku, které se uskutečnilo znovu po dvou měsících. Na přetřes přišla řada témat, takže přítomní se mimo jiné dozvěděli první jména kádru pro krajskou ligu i řadu dalších věcí.

V úvodu setkání popsal Daniel Badinka vývoj situace od nástupu nového výkonného výboru, který postupně zajistil standardní fungování mládeže a poté se snažil zajistit rozpočet na Chance ligu. „Už jsme nechtěli jít cestou splátkových kalendářů, když jsme na potřebné finance neviděli,“ vysvětlil, proč už na konci června byl klub připravený zveřejnit informaci o nepokračování ve druhé nejvyšší soutěži.

Jenže situace se nakonec vyvinula jinak. „Oslovil nás Martin Altrichter se skupinou investorů, proto jsme zkontaktovali šéfa hráčské asociace, jestli by možnost okamžitého vyplacení třiceti procent závazků vůči hráčům vůbec měla šanci na úspěch. Pan Zbořil se domníval, že by to hráči mohli přijmout, a také Ivan Huml jako jeden z největších hráčských věřitelů nám řekl, že by na to přistoupil,“ popsal předseda zapsaného spolku zrod poslední možnosti na setrvání seniorského týmu v Chance lize.

„Pan Zbořil byl tím pádem pověřen oslovením hráčů a jejich agentů, aby je s nabídkou oslovil někdo jiný než zástupce klubu. Výsledkem byl souhlas zhruba devadesáti procent hráčů, ovšem menšina byla proti. Proto jsme zveřejnili, jak situace vypadá, protože se to nikam neposouvalo. To spustilo poměrně ostré reakce, které v interních komunikacích tak vyhrocené nebyly. My jako vedení jsme do toho nechtěli rýpat, jelikož vše ještě nebylo definitivní a byl prostor pro jednání mezi hráči nebo případně pro dalšího investora. Navíc jsme nejprve chtěli vše vysvětlit lidem uvnitř klubu a vám fanouškům. Do 31. července zašleme na svaz, že končíme v Chance lize, a příští týden ke všemu vydáme podrobné stanovisko,“ uzavřel úvodní slovo.

K tomuto tématu padl později dotaz, co Martin Altrichter za pomoc klubu chtěl. „Konkrétní podmínky jsme doladěné neměli, nicméně jsme věděli, že si chceme chránit licence i další aktiva jako práva na hráče, která vlastní zapsaný spolek. Mohlo se tedy stát, že by hráči souhlasili a my bychom se nedohodli na podmínkách s investory,“ odpověděl Daniel Badinka.

V úvodu setkání si vzal slovo i místopředseda Jiří Sochor, jenž zopakoval sled jednání se Znojmem a nastínil některé ekonomické náležitosti. „S městskými organizacemi jsme už před časem uzavřeli splátkové kalendáře, které plníme včetně mimořádných splátek na začátku. Díky tomu nám město postupně uvolňuje pozdrženou dotaci. Věřím, že si můžeme sáhnout i na peníze, které klub dostával na mládež v minulých letech, ale musíme vůči městu a městským organizacím plnit, co máme,“ uvedl.

„Během května a června jsme se dostali bohužel jen asi na čtvrtinu příjmů od sponzorů z loňské sezóny, která už v tomto směru taky nebyla podobná těm předchozím, protože velké firmy se bohužel zatím nepodařilo zaktivovat,“ pokračoval Jiří Sochor, jenž následně prošel dotazy z diskuzního fóra, které podle vlastních slov sleduje.

„A-tým bude trénovat od 12. srpna dvakrát týdně s tím, že by měl odehrát tři až čtyři přípravné zápasy s druholigovými soupeři a jeho cílem bude postup do druhé ligy,“ začal místopředseda zapsaného spolku reagovat na psané dotazy fanoušků. „Chceme v maximální míře zachovat dosavadní servis pro fanoušky, ale vše bude odvislé od toho, co si budeme moct dovolit. Nicméně chceme hrát na hlavní ploše arény. Rámcovou představu o rozpočtu máme, ale v následujících dnech ji musíme zfinalizovat a samozřejmě budeme i dál oslovovat partnery, kteří by mohli slyšet na to, že klub nebude přebírat závazky akciové společnosti,“ líčil dále. „Nicméně i zapsaný spolek má závazky ve výši zhruba sedmi milionů, které bychom chtěli do dvou let umořit,“ dodal.

Jiří Sochor poté zmínil první jména spojená s A-týmem v krajské lize. „Trenérem bude Petr Martínek, v tuto chvíli můžeme prozradit čtyři hráče, jimiž jsou Petr Jíra, který bude mít na starost i sportovní věci kolem áčka, Angel Krstev, Jiří Gombár a z polské nejvyšší soutěže se nám vrátí odchovanec Kamil Charousek,“ prozradil a Petr Jíra připojil ještě jedno jméno. „Volal jsem Radku Dudovi, který mi řekl, že se mám ozvat v září,“ prohlásil s úsměvem. Později pak logicky padl dotaz na osobu Ivana Humla. „Podílel se na komunikaci s hráči, ovšem v kraji ho potřebovat nebudeme. Přesto zůstaneme v kontaktu, ale Ivan se bude věnovat naplno svému podnikání,“ sdělil Daniel Badinka.

Po úvodu ze strany zástupců klubu se rozjely dotazy rovněž z přítomného pléna a během odpovědí mimo jiné zaznělo, že vedení zapsaného spolku se den před setkání s fanoušky sešlo s mládežnickými trenéry, které seznámilo se stejnými informacemi jako fanoušky. Předseda zapsaného spolku také poděkoval Matěji Pavláskovi za aktivitu spojenou s facebookovou stránkou My jsme hokejové město.

Právě jeden z dlouholetých členů kotle se následně zeptal, zda by předchozí vedení zastoupené Adamem Zwettlerem udělalo s odstupem něco jinak. „Ty nejvyšší smlouvy už byly uzavřené před naším příchodem. Zachránila se akademie, kterou máme podepsanou i na sezónu 2020/2021, ale sám nejsem schopný dneska říct, jestli do toho jít se znalostí, jak to celé probíhalo,“ reagoval donedávna předseda zapsaného spolku. „Navíc ukončit smlouvu tak jako tak znamená pro klub finanční zátěž, protože obsahuje klauzule o předčasném ukončení,“ dodal Daniel Badinka.

Adam Zwettler následně vyjmenoval, kam putovaly peníze z lednové dotace od města, což byl také jeden z dotazů. „Zhruba dvě třetiny dostali hráči působící v klubu s Kulturou a sportem. Něco šlo na výstroj nebo autobusy,“ uvedl a znovu na něj navázal Daniel Badinka. „Směrem k městu jsme v nové situaci, takže nás čeká komunikace i s ohledem na memorandum, na které bychom si nějakou částí také rádi sáhli, ale to uvidíme na podzim,“ pravil.

Jasné je to, že v nejbližší možné době vznikne kontrolní výbor zapsaného spolku, jehož členem bude i zástupce města. Tento výbor bude kontrolovat mimo jiné i dva účty, na kterých budou odděleně finance pro mládež a áčko s tím, že výhledově se seniorský hokej opět oddělí do samostatného subjektu, který si licenci a hráče bude od zapsaného spolku pronajímat.

Na závěr si vzali slovo Jan Oberstein a Matěj Pavlásek. Druhý jmenovaný mimo jiné poděkoval všem, kteří přispěli na transparentní účet Patriot. První pak apeloval na všechny, ať zůstanou i nadále Piráty, k čemuž se přiklonil i jeden z místopředsedů. „Víme, že děti jsou Piráti a žijí tím. Bylo by špatné pustit kvůli pošramocené pověsti jeden z TOP 3 sportovních brandů v republice,“ naznačil Jiří Sochor.

Ten si vzal slovo také ohledně závazků v akciové společnosti. „Uvažovali jsme zatím jen o závazcích vázaných na licenci, což jsou hokejové subjekty. Teď chceme jednat s místními firmami a například u Altana už závazky splácíme,“ přiblížil.

Fanoušky také zajímala možnost stát se řádným členem zapsaného spolku, který minimálně v sezóně 2020/2021 bude provozovat i seniorský hokej. „Spolek by měl v nejbližší budoucnosti sloužit opět jen mládeži. Budeme chtít zapojit všechny, kteří se chtějí aktivně podílet na činnosti spolku. To dává smysl u zákonných zástupců hráčů nebo jejich přímých příbuzných, kteří logicky ten zájem mít budou a budou platit už jen nějaký minimální administrativní poplatek. U ostatních bude řádné členství podmíněno vysokým členským příspěvkem, aby se aktivními řádnými členy stali opravdu jen lidé, kteří budou ku prospěchu spolku,“ odpověděl místopředseda Jaroslav Procházka s tím, že k dané problematice vydá klub samostatný článek.