Aktuální zprávy

Jubilanti ročníku v čele s Markem Tomicou, olympijské zlato a premiéroví střelci

Napsala 19.05.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Sezóna chomutovského hokeje sice skončila velkým zklamáním, ale na druhé straně přinesla i několik významných okamžiků. Kapitán Marek Tomica dosáhl na významnou metu tisíce startů v nejvyšší tuzemské soutěži, další trojička oslavila zápasové kulatiny. Pirátské naděje skórovaly v dospělých premiérách, vozily zlato z olympiády a vyhrávaly extraligová NEJ.

Marek Tomica – 1000 zápasů v extralize

Vzhledem k tomu, že měli Piráti dlouhou sezónu, osmatřicetiletý kapitán Marek Tomica stihl významné jubileum, když ve třetím kole skupiny o umístění nastoupil k 1000. zápasu v nejvyšší tuzemské soutěži.

Velký bojovník oblékl pouze dva extraligové dresy – pražské Slavie a Pirátů. Během dlouhé šňůry stihl 275 kanadských bodů za 113 gólů a 162 asistencí, v účasti na ledě skončil s kladnou hodnotou sedmdesáti bodů.

Marek Tomica

Radek Duda – 700 zápasů a 500 bodů v extralize

Kromě toho, že známý bouřlivák oslavil na konci ledna čtyřicáté narozeniny, v šestadvacátém kole základní části zapsal v dresu Pirátů sedmistý start v extralize a v průběhu play-out pětistý kanadský bod.

Nakonec se Radek Duda vyšplhal na 730 duelů s 502 kanadskými body za 214 přesných zásahů a 288 cílových přihrávek. Stejně jako chomutovský kapitán odešel i ‚Dudlík‘ s pozitivní bilanci na ledě a více než osmnácti sty trestnými minutami.

„Nejsem na nějaké statistky, prostě dělám svoji práci. Je to jen číslo a spíše se vážím toho, že mi rodiče dali šanci dělat koníček, zábavu a sport, který mě celý život naplňuje. Nikdy jsem nečekal, že jako kluk z Chodova, kde nemáme zimní stadión, odehraji v extralize takové číslo,“ řekl Radek Duda.

Radek Duda

Vladimír Růžička a Jan Stránský – 600 a 500 startů v extralize

Jan Stránský v pětačtyřicátém kole ročníku odehrál pětisté střetnutí v nejvyšší tuzemské soutěži, v rámci které vystřídal čtyři kluby – Plzeň, Slavii, Liberec a Chomutov. Nakonec se dostal na 508 zápasů, v nichž nastřílel sedmapadesát gólů a čtyřiasedmdesát asistencí.

Vladimír Růžička na šest set zápasů dosáhl o šest kol později na ledě Třince, kde významné jubileum oslavil gólem. Nakonec odehrál v druhém extraligovém trikotu na 605 utkání, v nichž zaznamenal 128 branek a přidal 169 přesných přihrávek.

„První start byl asi ve Znojmě ještě s košíkem za Plzeň. Myslím, že je to deset let, deset sezón, a ta pětistovka je taková pěkná kulatá,“ culil se Jan Stránský.

Vladimír Růžička

Petr Chlán a Kryštof Ouřada – gólová premiéra v extralize

Mladíci, kteří zazářili v extralize juniorů, se neztratili ani o level výš, jelikož oba ve svých dospělých premiérách mezi tuzemskou elitou vstřelili gól. Petr Chlán nastoupil poprvé v Tipsport extralize ve třetím kole skupiny o umístění a prosadil se ve 23. minutě po pohledné akci. Kryštof Ouřada si počkal dvě kola, aby rozhodl v premiéře samostatné nájezdy proti karlovarské Energii.

„Zatím tomu moc nevěřím. Chodí mi gratulace a je z toho obrovská radost. Věděl jsem, že jedu jako třináctý útočník, takže jsem byl v autobuse trochu nervózní. Řekl jsem si, když naskočím, musím dát gól,“ uvedl Petr Chlán.

Petr Chlán

Michal Gut – olympijské zlato

Další mladou výraznou osobností v ročníku byl útočník Michal Gut, jenž po dospělé premiéře v dresu Pirátů vyrazil s reprezentací do sedmnácti let na Evropský olympijský festival mládeže. Národní tým vyhrál skupinu a ve finále si poradil s běloruským překvapením, takže kapitán sedmnáctky a Pirát přivezl na sever Čech zlatou medaili.

„Považuju to zatím za nejcennější medaili a je to úžasné, že jsme to vyhráli. Nikdo to podle mě nečekal. I když jsme ve finále prohrávali, měl jsem pocit, že musíme vyhrát. Byly to nervy, ale my jsme tomu pořád věřili,“ liboval si Michal Gut.

Michal Gut
Foto: Jan Malý, ČOV

Historická výhra v Plzni

Piráti porazili ve 44. kole Tipsport extraligy ve formě hrající Plzeň po nájezdech, a tak vyhráli v západočeské metropoli poprvé od sezóny 1966/1967. Čekání v nejvyšší soutěži však trvalo od 20. listopadu 1962.

Extraligová NEJ – pět medailí, čtyři finále, žádné zlato

Pirátům se v individuálních dovednostech hodně dařilo, jelikož ve všech disciplínách obsadili medailové pozice. Štěpán Lukeš ve střelbě na prázdnou branku skončil druhý stejně jako Vladimír Růžička při střelbě na přesnost, Martin Šťovíček v dovednosti a Jakub Lauko v rychlosti. Třetí místo obsadil Ronald Knot v disciplíně nejtvrdší střela. Více se dozvíte v tehdejším článku.

Štěpán Lukeš

Martin Šťovíček

Vladimír Růžička

Jakub Lauko

Ronald Knot