DOROST - článek

„Vzhledem k výsledku nebyli o moc lepší,” pravil Jakub Kalčík po utkání se Slavií

Napsal 01.12.2018 Marek Douda
C h o m u t o v - Dorostenci Pirátů mají za sebou základní část ELIOD extraligy, když v posledním kole skupiny Západ na vlastním ledě nestačili na pražskou Slavii. Chomutovští znovu zaspali v první desetiminutovce zápasu, když obdrželi dva góly, což se po prohře 2:4 ukázalo jako rozhodující aspekt. V útoku Pirátů se již tradičně představil Jakub Kalčík, který vstřelil ve druhé polovině klání kontaktní branku a účastnil se rovněž nájezdové loterie, kde neuspěl se svou oblíbenou kličkou. „Já tuhle fintu zkouším vždycky, ale tentokrát mi to prostě nevyšlo.“

Pražská Slavia měla být dle papírových předpokladů jasně lepším týmem, což se potvrdilo hlavně v prvním dějství, kdy vedla o dvě branky. Zbylé dvě dvacetiminutovky včetně nadstavby již byly o něčem jiném a přesto, že tým z hlavního města zvítězil v poměru 4:2, nelze říci, že by dominoval. „Vzhledem k výsledku nebyli o moc lepší než my, ale pokazili jsme si začátek. Před druhou třetinou nám trenéři řekli, ať na ně vlétneme a my to udělali. Myslím, že jim to způsobilo problémy,“ zkonstatoval hráč s číslem 26.

Pokud bychom hledali oporu v řadách chomutovského dorostu, rozhodně by jí byl hráč v brankovišti. Maskovaný Oliver Šatný zápas od zápasu střeží svatyni svého týmu a střetnutí se Slavií nebylo výjimkou. Na mladého gólmana ve službách Pirátů mířilo celkem čtyřiačtyřicet střel, ze kterých inkasoval čtyři branky. Sám kolega z útoku ovšem neviděl příčinu obdržených gólů na triku brankáře, ale o něco hlouběji v poli. „My jsme chtěli hrát co nejvíc dopředu a bohužel tam naši beci párkrát zaspali. Olík je výbornej brankář. My ho máme chránit, a namísto toho jsme nechali soupeře dvakrát dorážet,“ odvětil rázně.

Kamenem úrazu na nezdařených zápasech pirátské posádky je skutečnost, že jí často utečou úvody zápasů. Proti jednomu z pražských “S“ tomu nebylo jinak a Piráti museli od desáté minuty dotahovat dvoubrankový deficit. Trefu naděje pro Chomutov vsítil v prostředním dějství právě Jakub Kalčík, který po kontaktní brance společně s týmem věřil, že se zápasem ještě lze něco udělat.

„Jako vždy jsme na začátku zaspali a těžko jsme se do utkání dostávali, protože na nás vlétli hned v úvodu. Věřili jsme, že bychom mohli srovnat. Trenéři nám říkali, ať makáme, protože už nemáme co ztratit. Zkoušeli jsme ještě získat body,“ doplnil dále k vývoji zápasu.

Již před utkáním se Slavií, která je v tabulce Západu na druhé příčce, Chomutovští moc dobře věděli, že mezi top čtveřici týmů se nemohou dostat. Pouze by případně mohli pro změnu bodově dotáhnout pražskou Spartu, což dle slov útočníka Pirátů zůstává jako úkol číslo 1. Kalčíka dále také mrzel fakt, že nebýt zbytečných proher, mohl mít chomutovský dorost jistou účast v play off.

„Ztratili jsme důležité body s Třemošnou a s PZ Kladno, což bylo v prodloužení. Přišli jsme navíc o body i s dalšími slabšími týmy jako jsou Karlovy Vary. Kdybychom uhráli body proti těmhle týmům, mohli jsme skončit v top čtyřce,“ litoval zpětně zbytečných ztrát bodů. „Trenéři nám řekli, že budeme mít novou taktiku a my se na to musíme připravit. Hlavním cílem bude dostat se před Spartu,“ dodal dále směrem k nadcházejícím bojům.

Hodně propíraným tématem v rámci mládežnického hokeje je bezpochyby nadstavba, která se nově zavedla před stratem probíhajícího ročníku a je aplikována napříč dorosteneckým i juniorským hokejem. Sám chomutovský útočník, jenž zamířil na sever Čech ze moravské metropole, se k této novince vyjádřil. „Nadstavba mi vyhovuje, protože při hře tři na tři máme o dost víc prostoru. Podle mě je to hodně o štěstí. Na střídačce nás vždy do nadstavby motivují a my vždy chceme ten bod urvat,“ popisoval práci pirátské střídačky.

Každý začínající hráč již od útlých let vzhlíží ve hvězdách současné hokejové scény, a to převážně za mořem ve světoznámé NHL. Mladý forvard si vlastní idol našel v hlavním městě USA, kde za tamní Capitals válí věhlasný ruský kanonýr. „Můj hokejový vzor je Alexandr Ovečkin. Oblíbil jsem si ho už jako malej. Obdivuju jeho střelu a líbí se mi, jak hraje při přesilovkách. Každý by to chtěl dotáhnout do NHL,“ uzavřel závěrem.