Vítězná premiéra! Junioři na Světovém poháru zdolali finského mistra z Espoo

Napsal 22.08.2014 Michal Luxa
U f a / C h o m u t o v - V první zápase Světového poháru změřili síly mladí Piráti s finským týmem Espoo Blues, který porazili 3:1. Za Chomutov se postupně prosadili Nicolas Hlava, Martin Šťovíček a Darek Hejcman. O jedinou branku finského celku se ve třetím dějství postaral Veho Vaakanainen. Výborný výkon podal Tadeáš Dvořák, který předvedl několik dobrých zákroků a dovedl svůj tým k vítězství.
SPJ pá 22.8.2014
3:1(1:0, 1:0, 1:1)
ESP
T. Dvořák – Tejnor, Černý, Meliško, Szathmáry, Cestr, Dubeň, Procházka – Janák, Hejcman, Hlava – Huňady, Šťovíček, Chrpa – Ringler, Paleček, Veselý – A. Macháček, Strunz.
Espoo
Hernberg – Ylä-Mononen, Vaakanainen, Nyyssönen, Vainio, Kotkansalo, Totro, Kaisko, Pappila – Oksanen, Suomela, Pulkkinen, Saari, Niemelä, Nisula, Poikola, Väyrynen, Kanerva, Kemppainen, Iisakka

18. Hlava (Hejcman), 22. Šťovíček (Chrpa), 57. Hejcman (Chrpa)
Espoo
56. Vaakanainen (Suomela)

7:7
1:0
0:0
27:31

Do první velké příležitosti se dostali finští hokejisté. Ve třetí minutě přebruslil Suomela jednoho z obránců, ale Dvořák vytáhl první velký zákrok. V šesté minutě vyjel z rohu kluziště až před branku Huňady, který nedokázal poslat kotouč mezi tři tyče. V polovině utkání ohrozil jeden z finských útočníků Dvořáka, jenž nepropustil puk za svá záda.

Pět minut před koncem první části dostal černou gumu do jízdy Černý, který vypálil od modré čáry. Jenže jeho nadějný pokus tečoval jeden ze spoluhráčů. Puk po teči směřoval mimo kluziště. V čase 17:03 se poprvé změnilo skóre. V přesilové hře se prosadil Nicolas HLAVA, jenž poslal kotouč do horní části branky - 1:0.

V úvodu druhé periody navýšili Piráti stav utkání. Chrpa předložil v situaci dva na jednoho obránce puk Martinu ŠŤOVÍČKOVI. Ten napálil černou gumu za záda Hernberga - 2:0. V polovině zápasu skončila tečovaná střela na zadním mantinelu, od kterého se odrazil do brankoviště Pirátů, kde stál finský útočník, jenž nedokázal kotouč dopravit do brány.

V osmatřicáté minutě ohrozil Oksanen chomutovského brankáře, ten se namáčkl na levou tyčku a skryl kotouč ve své výstroji. O minutu později vystřelil Nyyssönen na Dvořáka, který zasáhl puk vyrážečkou.

Do třetího dějství vstoupili aktivněji hráči finského celku, jenže branku vsítit nedokázali. Největší příležitost měl Ylä-Mononen, který se zjevil sám před Dvořákem, ale prováhal vhodný okamžik ke střele. Chomutovský brankář mu zmenšil střelecký úhel a puk chytil. V polovině třetí periody si připsal další důležitý zákrok brankář Chomutova, který vyrazil ránu z pravého kruhu.

Ve dvaapadesáté minutě vystřelil od modré čáry Černý, jehož pokus vyrazil Hernberg pouze před sebe, kde stál osamocený Hlava, jenž trefil jen lapačku finského brankáře. O minutu později se mohlo prosadit i Espoo, ale Suomela nedokázal zakončit do odkryté branky. V čase 55:37 se dočkal branky i finský tým. Zpoza branky se dostal kotouč k Veho VAAKANAINENOVI, jenž vyslal střelu na zadní týč branky - 2:1.

Ze snížení se Espoo neradovalo dlouho. Po sedmatřiceti vteřinách si Piráti vzali dvoubrankové vedení zpět. Janák přesným pasem vyslal do samostatného úniku Darka HEJCMANA, který poslal černou gumu za záda Hernberga - 3:1.

Zdeněk Skořepa (Piráti Chomutov):

„Vyhráli jsme, takže se mi zápas hodnotí dobře, i když začátek byl z obou stran nervóznější. Finové dobře bruslili, což nám v obraně dělalo občas problémy a soupeř nás přečísloval. Naštěstí nás podržel brankář Dvořák, který pochytal spoustu šancí. Směrem dopředu to z našeho pohledu nebylo špatné. Tři šance jsme proměnili. Jsme rádi, že se nám vstup do turnaje povedl. Sice jsme si situaci trochu zkomplikovali, ale naštěstí jsme brzy přidali třetí gól a kluci si vzali k srdci naše upozornění, že musí hrát zodpovědněji dozadu. Výhra nám zvedne sebevědomí do dalších zápasů.“