Ve Frýdku-Místku rozhodly přesilovky, z těsné výhry se radovali domácí

Napsal 04.12.2019 Libor Kult
F r ý d e k-M í s t e k / C h o m u t o v - K poslednímu venkovnímu duelu první části Chance ligy zajížděli Piráti do Frýdku-Místku, kde v úvodu prostředního dějství prohrávali 0:2. Ještě v téže třetině vyrovnali Rýgl se Stloukal, jenže Slezané si před druhou sirénou znovu vzali vedení zpět. Rysi už těsné náskok udrželi i přes dvouminutovou chomutovskou přesilovku pět na tři a závěrečnou power-play.
29.kolo st 4.12.2019
FM
3:2(1:0, 2:2, 0:0)
Frýdek-Místek
Štěpánek (28.–30. Loubal) – Zahradníček, Haman, Kovář, Michálek, Adámek, Hrachovský, Stránský – Kafka, Polanský, Tomi – Kofroň, Hladonik, Mikulík – Przybyla, Stuchlík, Klimša – Eret, Motloch, Nestrašil
Altrichter – Žovinec, Rýgl, Havel, Blaha, Piché, Lang, Seemann – Sklenář, Suchý, Černý – Rudovský, Pitule, Stloukal – Tomica, J. Svoboda, Llewellyn – Chrpa, Doktor, Hlava

4. Mikulík (Hladonik, Kofroň), 21. Mikulík (Haman, Kafka), 35. Tomi (Haman, Kafka)
26. Rýgl (Stloukal, Tomica), 32. Stloukal (Žovinec)

Pitule (Chomutov) 10 minut

Do první velké šance se ve čtvrté minutě dostal po Tomiho střele domácí Polanský zapůjčený z Třince. Altrichter jeho pokus zneškodnil, jenže o chvilku později už kapituloval, když Hladonik zachytil vyhození chomutovské obrany, za níž zůstal osamocený Milan Mikulík a spustil házení plyšáků na led – 1:0. Před polovinou třetiny neuspěli proti Štěpánkovi, jenž nastoupil za farmu Ocelářů po podpisu smlouvy s extraligovým týmem, Suchý, Stloukal ani Sklenář, který v přečíslení tři na jednoho minul branku.

Následovalo Altrichterovo vyjetí mezi kruhy a přikrytí puku před Eretem či první chomutovské vyloučení. Místo permanence maskovaného Piráta musel řešit ošemetné situace jeho protějšek, avšak Tomica ho nepropálil. Pár vteřin před první sirénou se svěřenci Miroslava Buchala dvakrát provinili proti pravidlům a čekaly je dvě minuty ve třech proti pěti.

Rysům stačila k využití zdvojené početní výhody necelá minutka, po níž se Milan Mikulík z první nemýlil ranou z pravého kruhu po příhře z druhé strany – 2:0. Chomutovské akcie oživil v první přesilovce Martin Rýgl, jenž z vrcholu pravého kruhu dopravil kotouč do odkryté branky – 2:1.

Před zlomem dějství musel kvůli potížím s výstrojí střídat Štěpánek, který v prvním přerušení kvůli icingu zpět střídat nemohl, ale Loubal za zhruba dvě minuty na ledě zasahovat nemusel. Ve 32. minutě srovnal bekhendem do odkryté branky Petr Stloukal – 2:2. Za další tři minuty však Slezané opět vedli, když Vojtěch Tomi využil klasickou přesilovku ranou z pravého kruhu – 3:2. V předposlední minutě druhé části se krásně přes obránce uvolnil Doktor, jenže Štěpánek sklapl betony včas.

Start závěrečné dvacetiminutovky přinesl tři frýdecko-místecké fauly v rychlém sledu, což znamenalo dvouminutovou přesilovku pět na tři pro Piráty. V ní pálili Stloukal, Hlava nebo Suchý, ani jeden však na Štepánka nevyzrál. To vše poté, co po prvním vyloučení trefil Przybyla v oslabení tyč.

V polovině dějství vychytal domácí gólman dva pokusy Chrpa, na druhé straně neměl dobře seřízená mířidla ani Hladonik. Když v 56. minutě nepřehodil beton ležícího Štěpánka Tomica a v závěrečné power-play nepřekonal mistra světa z roku 2010 ani Černý, uhájili domácí těsnou výhru.

Vlastimil Vojnar (HC Frýdek-Místek): „Dva nejdůležitější faktory, které to rozhodly, byly ubráněná přesilovka pět na tři a Kuba Štěpánek v bráně. Ten měl ve třetí třetině tři nebo čtyři fantastické zákroky, kterými nás podržel a my jsme zápas dotáhli do úspěšného konce. Ale ve druhé třetině za stavu 2:0 asi z přemíry snahy, nebo fakt nevím čím, jsme soupeře dostali do hry. Byla tam jejich přesilovka. Skoro jsme ji ubránili, pak jsme z toho dostali gól. Potom na 2:2, kdy jsme nevyhodili puk ze třetiny. Třetí třetinu jsme si říkali, že to odehrajeme na 100 %. A to se povedlo. Získali jsme důležité tři body.“

Petr Martínek (Piráti Chomutov): „Měli jsme špatný vstup do zápasu a poměrně brzo jsme inkasovali. Škoda závěru první třetiny, kdy jsme se nechali úplně zbytečně vyloučit a domácí přesilovku pět na tři využili. Nám se pak podařilo dát dva góly, ale potom zase přišla naše chyba, kdy jsme zbytečně faulovali. Asi rozhodla naše střelecká nemohoucnost. Měli jsme hodně střel, ale kvalitní gólman domácích podal výborný výkon. Určitě pomůže Třinci a myslím si, že to bude i jeden z nejlepších gólmanů v extralize, což v zápase potvrdil. Myslím si, že hodně rozhodla přesilovka pět na tři, měli jsme ji celkem dlouho, ale měli jsme strašně málo střel a hráli jsme ji složitě. Nenutili jsme se do koncovky.“