V přípravném utkání si Chomutov poradil s ruským Orenburgem

Napsal 31.07.2008 David Nováček
C h o m u t o v - Do nové sezóny vstoupil KLH Chomutov tou správnou nohou. V prvním přípravném utkání si poradil s účastníkem druhé nejvyšší ruské soutěže, Gazprom Orenburg čtyřikrát inkasoval, zatímco chomutovskou klec Rusove dobyli jen dvakrát. Střelecky se prosadil Jíra i nováčci Fábry, Míka a Malát. Výborným výkonem se prezentoval brankář Cikánek. Kapitánem byl Zdeněk Skořepa, jeho zástupci potom David Všetečka a Tomáš Polanský.
přát. čt 31.7.2008
ORE
2:4(0:2, 0:2, 2:0)
Orenburg
Faizov, Ageieev - Hála, Pospíšil, Zlobin, Sergeev, Nikishov, Miroshnikov, Yakovlev, Bryukhov, Nurgaliev, Nikulin, Khairedtinov, Nesterov, Korolev, Ignatov - Chlubna, Elagin, Makarov, Tokarev, Siraev, Kachaev, Loginov, Voloshin, Zaitsev, Butorin, Simonov, Golubnichy, Shigapov, Koc
Cikánek (od 31. minuty Štěrba) - Chmelíř, Révay, Pulpán, Všetečka, Trefný, Kolarz, Višňák, Kloz, Lang - Gombár, Skořepa, Míka - Polanský, Mikšovic, Jíra - Malát, Giffin, Fábry - Tauš, Kukla, Indra - Valský

Do samotného utkání, které se hrálo na tři klasické dvacetiminutovky, vstoupili lépe hráči Chomutova a první ostrým projektilem se prezentoval Tauš a o chvíli později pálil tvrdě z křídla Malát, avšak na Faizova si nepřišel. Ve třetí minutě vystrčil růžky Orenburg, to když na Cikánka unikal osamocený Loginov, ale střelou mezi chrániče neuspěl. Následně dostali oba celky možnost zahrát si úvodní početní výhody, ale ani na jedné straně k vážnějšímu ohrožení branky nedošlo. V polovině úvodní části o sobě dal vědět po celý zápas výborně hrající Charlie Giffin, to když si najel mezi beky, ale jeho pokus šel pouze do plastronu ruského gólmana. O dvě minuty později ale již udeřilo. Již zmíněný Giffin nabral i s kotoučem rychlost ve středním pásmu, perfektně provedenou stahovačkou obešel obránce a předložil kotouč osamocenému Branislavovi Fábrymu, který poslal kotouč za bezmocného Faizova - 1:0. V patnácté minutě usedl k již vyloučenému Mikšovicovi Kukla a Orenburg dostal příležitost zahrát si dvojnásobnou přesilovku. V ní nejprve vytáhl skvělý zákrok Cikánek, když zlikvidoval rychlou střelu z hranice brankoviště a následně mu pomohla tyč, to když pálil obránce Pospíšil. Tři minuty před koncem úvodní třetiny se opět skvěle uvolnil u hrazení Giffin a jednoruč posílal kotouč před branku Malátovi, ten ovšem branku trefit nedokázal. Když již se zdálo, že první třetina skončí jednobrankovým vedením Chomutova, zapomněli ruští obránci na Petra Jíru a ten sám tváří tvář Faizovovi střelou mezi betony nezaváhal -2:0.

Hned na začátek druhé části dostal menší trest Pulpán, avšak svěřenci Martina Pešouta se skvěle bránili a soupeře prakticky do koncovky nepustili, i díky obětavému Giffinovi, který nejprve skokem vypíchl kotouč ve středním pásmu a následně pádem do střely zablokoval pokus od modré. Po uplynutí Pulpánova trestu, předvedl další kvalitní zákrok Cikánek, to když vytěsnil nepříjemný pokus těsně pod vyrážečku. V šestadvacáté minutě si zahráli přesilovku i chomutovští a po přihrávce Maláta, střílel na brankovišti Giffin. Buď pomohla při jeho pokusu Faizovovi tyč, nebo jej kotouč záhadně trefil. V polovině utkání si vytvořila velký tlak první útočná formace a v signalizované výhodě se dostal kotouč na modrou, kde vypálil Lukáš Chmelíř a jeho pokus stačil tečovat Petr Míka mimo dosah ruského brankáře - 3:0. V čase 30:41 došlo na střídání v chomutovské brance a místo Cikánka, který za polovinu utkání neinkasoval, šel do branky Štěrba. V třiatřicáté minutě si vyměnili své názory Révay s Elaginem a po kratší pěstní výměně, skončili oba na trestné lavici. Chomutovský obránce nakonec vyfasoval o nějakou tu minutku více, a tak hráli hráči Orenburgu další přesilovku, ale naložili s ní bídně a Štěrbu prakticky neohrozili. Od 34. minuty se začal stupňovat chomutovský tlak a zámky prvních dvou formací několikrát volali po brance, udeřilo však až v čase 37:08, to když Giffin poslal do úniku Maláta s Fábrym, druhý jmenovaný zakončil, na což ještě stačil Faizov zareagovat, ale na následnou dorážku Martina Maláta do opuštěné branky již nestačil - 4.0. V závěru mohli přeci jen svěřenci Zdeňka Vojty snížit, ale situaci 2 na 1 vyřešil skvělým čistým zákrokem Chmelíř.

Do třetí třetiny již nenastoupila první chomutovská formace, přesto úvod třetiny patřil hráčům zpod vrcholků Krušných hor. Nejprve uvolnil Malát Valského, který ovšem ani na dvakrát na Faizova nevyzrál. O chvíli později mohl exkladenský útočník vše vynahradit, ale jeho dorážka po střele Tauše orazítkovala pouze tyč. V čase 46:52 se poprvé radoval i soupeř. Po křídle našlápl rychlonohý Golubnichy a střelou mezi Štěrbovi chrániče se nemýlil - 4:1. V minutě osmačtyřicáté se mohl poprvé v chomutovském dresu zapsat mezi střelce Giffin, ale jeho pokus skončil na levé tyči. O chvíli později se na trestné lavici opět sešli dva chomutovští, konkrétně Pulpán a Kloz a ruský soupeř trestal. Štěrba dvakrát dokázal vytěsnit nepříjemné pokusy, avšak po střele Hály a dorážce Butorina bylo sníženo -4:2. Čtyři minuty před koncem zápasu mohl navýšit severočeské vedení Kukla, ale ani na tři pokusy neprotlačil kotouč za Faizova a když se v samé závěru neujala ani jedna z další chomutovský přesilových her, skončilo utkání vítězstvím Chomutova v poměru 4:2.

Martin Pešout (Chomutov): "Pro nás to dneska byl kvalitní zápas, i soupeř nasadil to nejlepší co měl, takže kvalitní příprava. Jsem spokojený, až na úvodních pět minut, kdy soupeř hrozil brejky, jsme měli zápas pod kontrolou a mohli jsme si dovolit nechat ve třetí třetině stát první formaci, aby kluci byli trošku odpočatí na zítřek. Utkání bylo svižné, čemuž pomohl výborný led. Těší mne, že jsme se dokázali tlačit do branky, některé šance jsme využili, ale trefili jsme i tři tyčky a dalších pět, šest gólovek jsme zahodili. Samozřejmě že v této fázi sezóny není cílem se zaměřovat na koncovku, ale naopak na herní systém a na kondici."