V Chomutově se nadělovalo, Olomouc veze domů pytel plný osmi branek

Napsal 11.10.2003 Martin Bocian, David Dinda
Přidány fotografie.
C h o m u t o v - Jako na střelnici si dnes museli připadat hráči Olomouce, kteří do Chomutova přijeli s odhodláním konečně přerušit vítěznou sérii bílomodrých. Po vyrovnané uvodní části však rychle přehodnotili svoje plány a zaměřili se především na to, aby zpět na Hanou neodjeli s ostudou. Domácí totiž po celý zápas soupeře přehrávali a diváci se tak během zbývajících čtyřiceti minut dočkali celkem osmi branek v soupeřově síti.
9.kolo so 11.10.2003
8:1(0:0, 5:1, 3:0)
OLO
Jarina – Nosek (41. Ambrož), Révay, Trefný, Maleček, Jan Liška, Szakal – Zika, Koláček, Jíra – Kostourek, Šíp, Boušek – Hahn, Gergel, Charousek
Olomouc
Svoboda – Prošek, Doseděl, Šafařík, Klimeš, Dostál, Spitzer, Grof – Žajgla, Brančík, Jozef Liška – Sršeň, Ministr, Horný – Bělohlávek, Kučera, Karný – Kašparů

Chomutovští byli od úvodních vteřin aktivnějším týmem. Ve 2. minutě se probíjel před gólmana Svobodu domácí Kostourek, ale v zakončení mu zabránila až hokejka jednoho z obránců. O minutu později si jednu z mála, ale o to nebezpečnější šanci, připravila i Olomouc. Po závaru před Jarinou přestřelil odkrytou branku Bělohlávek. Na dlouhou dobu to však pro domácího brankáře byla poslední práce. Naopak Svoboda na druhé straně nevěděl, kam dřív skočit. Nejdříve důrazný Boušek vystihl rozehrávku hostí a následně Kostourek tečoval Malečkovu přihrávku jen těsně vedle tyče. Po této akci se chomutovští usadili v útočném pásmu, ale střely Šípa, Lišky nebo Charouska zůstaly nevyužity. O nečekané vzrušení se v 10. minutě postaral Kamil Jarina. Vyhozený kotouč poskakoval tak nepříjemně, že ho domácí brankář musel nakonec zalehnout, aby neskončil v síti. A když spoustu dalších šancí domácích zůstalo nevyužito, mohli se vedení ujmout Hanáci. Sršeň, jenž se právě vrátil z trestné lavice, převzal na útočné modré přihrávku a tvrdě vystřelil. Marná byla radost hostů, protože puk skončil kdesi pod tělem ležícího Jariny. I proto byl po prvních dvaceti minutách bezbrankový stav.

Do druhé části vstoupili domácí s cílem přetavit svoji převahu ve vedoucí branku. To se jim podařilo už po jedenapadesáti vteřinách. Po přihrávce Jíry zůstal mezi kruhy úplně osamocený Milan Kostourek, jenž přesnou střelou otevřel skóre – 1:0. Neuběhlo ani půl minuty a domácí příznivci se mohli radovat opět. Bouškova střela totiž vypadla brankáři z výstroje, jenže nikdo z chomutovských hráčů se k dorážce nedostal. Na druhé straně se ocitl před brankou volný Jozef Liška, ale s jeho střelou si Jarina poradil. Nadále se hrál útočný hokej se šancemi na obou stranách. Možná zlomový moment přišel v polovině utkání, kdy chomutovští během necelé půl minuty vstřelili dvě branky. Nejprve Kostourkovu střelu dorazil Radek Šíp a pak přidal svůj první gól v sezoně nekompromisní střelou od modré Martin Szakal - 3:0. Hosté se ale nevzdali a zanedlouho se trefili i oni. Po Sršňově přihrávce zpoza branky se trefil Milan Ministr - 3:1. Pro Kamila Jarinu to byl první inkasovaný gól po dlouhých 166 minutách! Ve 38. minutě málem Petr Jíra překvapil Svobodu výpadem zpoza branky, jenže puk po brankové čáře doklouzal těsně vedle tyče. Za chvíli po stejné trase projel Lukáš Gergel, přihrál volnému Jiřímu Charouskovi, na něhož zívala odkrytá branka - 4:1. Když už to vypadalo, že se do kabin půjde za tohoto stavu, využil chybné rozehrávky hostů Radek Šíp a ve vlastním oslabení přidal pátou trefu.

Kdo čekal, že se v poslední třetině Chomutov zatáhne do obrany a bude si své vedení hlídat, ten se mýlil. Hosté mohli jen děkovat brankáři Svobodovi, že rozdíl ve skóre nebyl výrazně vyšší. Ve 45. minutě se puk po Zikově střele odrazil zpět před branku, ale ani Jírova dorážka, ani následná Ambrožova střela v síti neskončila. Pak už ale projel před branku Lukáš Gergel a jeho střelu dorazil za Svobodova záda svým druhým gólem Jiří Charousek - 6:1. Pak musel několik ošemetných situací na druhé straně řešit Jarina. Olomoučtí svoji bezradnost v koncovce nahrazovali bojovností. Sympatický na jejich výkonu byl i fakt, že ani za jednoznačného stavu nesložili zbraně a dál hráli naplno. Nicméně ani domácí se nespokojili se šesti zásahy. Důkazem toho byla Koláčkova akce, ze které vstřelil sedmou branku Lukáš Zika - 7:1. Také pro něj to byl první gól v sezoně. Doslova lahůdku připravil pro chomutovské publikum Ladislav Boušek, jenž po buly v útočném pásmu projel s pukem až před branku. Místo střely ale volil kličku, položil si hostujícího brankáře na zem a i když trefil pouze tyč sklidil bouřlivé ovace. Na druhé straně mohl upravit skóre hostující Bělohlávek, jenž v pádu ještě stačil vyslat na Jarinu nebezpečnou střelu. Ten se ale nenechal překvapit a levým betonem vytěsnil střelu mimo tyče. V poslední minutě, když už v ochozech zněl tradiční vítězný chorál, našel Šíp volného Milana Kostourka, a ten svým druhým dnešním gólem zpečetil účet zápasu. Díky nečekanému klopýtnutí Jihlavy se na druhé místo posunul Beroun, který na Chomutov ztrácí šest bodů.

Hostující brankář Svoboda ještě netuší kolikrát bude lovit puk ze sítě.
Kamil Koláček při jednom z mnoha buly na útočné modré.
Střelec dvou branek Milan Kostourek.
I rozesmáty Jirka Charousek se trefil dvakrát.
Osobnost v dresu soupeře, útočník Tomáš Sršeň se v zápase výrazně neprosadil.
Pohled na kostku nad ledem se musel líbit všem chomutovským fanouškům.
Všechny fotografie: 2003 (c) Martin Ritter.

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Vědeli jsme, že Olomouc je kvalitní mužstvo, což se projevilo v první třetině. Šance byly na obou stranách, ale když jsme ve druhý třetině dali během dvou minut na 3:0, tak bylo jasný, že neprohrajeme.“

Josef Zavadil (Olomouc): Na žádost o krátké zhodnocení zápasu odpověděl slovy: „Jděte do hajzlu, nebudu se vyjadřovat."