Po pětizápasovém půstu konečně výhra a plný počet bodů

Napsal 20.12.2003 David Dinda, Martin Košan
C h o m u t o v - V posledním domácím utkání se dnes na chomutovském ledě představila brněnská Kometa, ta byla posledním týmem, proti kterému dokázal Chomutov naplno bodovat. Pak totiž přišla pro domácí neštastná série pěti zápasů bez výhry. Dnes se do sestavy vrátil zraněný Michal Jeslínek a i navrátilec z Budějovic Milan Kostourek, který se stal hvězdou večera. V nikterak pohledném utkání totiž zaznamenal hattrick a velkou měrou přispěl k výhře Chomutova 5:2. Další branky přidali Maleček a Polodna. Na druhé straně překonal Fikrta jen Nohel, který ho prostřelil z uctivé vzdálenosti a po pěkné kombinaci celého útoku Sedláček. Domácí tak konečně zvítězili a připsali si po pěti zápasech plný počet bodů.
28.kolo so 20.12.2003
5:2(2:0, 1:1, 2:1)
KOM
Fikrt - Toms, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Liška (Revay) - Jíra, Šíp, Boušek - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Charousek, Koláček, Polodna - (Slavík - Gergel - Zika)
Kometa
Pejchar - Elsner, Lhotský, Štrach, Mainer, Blažek, Kučírek - Kašík, Nohel, Sedláček - Mráz, Meixner, Dobiáš - Látal, Šperger, Piecha

Zápas mezi domácím Chomutovem a v tabulce předposlední, tedy třináctou, HC Kometou Brno nepřišlo do hlediště shlédnout výrazné množství diváků. Z části možná z očekávané zimy, z části snad s vědomím posledních pěti ze strany Chomutova nevydařených utkání. Hrál se oboustranně zejména bojovný hokej, hokejovost do utkání přinesl z podstatné části hlavně Chomutov. Převahu Chomutova vyjadřuje nejen počet střel, ale i počet vyloučených. Na střídačce Brna plnil roli brankářské dvojky donedávna ještě chomutovský Jaroslav Hubl. Trenéři domácích se toto utkání rozhodli sehrát jen na tři pětice, Zika, Gergel, Slavík ani obránce Revay do hry nezasáhli. Ve staronovém chomutovském dresu se však představil poprvé Martin Toms, který v letošní sezoně hostoval doposud v Kadani, nyní ho Karlovy Vary zapůjčily Chomutovu.

Jako první prověřil pozornost brankáře domácí Chomutov. Známé to jméno v brankářských kruzích, nyní ve službách brněnské Komety, Rudolf Pejchar, však střele Petra Jíry odolal. Chomutov, jak v domácích utkáních bývá zvykem, nastolil mohutný úvodní tlak. V jeho úvodu poslal střeleckou vizitku Pejcharovi Michal Jeslínek, který zachytil po forčekingu rozehrávku Moravanů a bez přípravy z prostoru před modrou tvrdou střelou nastartoval chomutovský stroj na gólové šance. Hosté se odhodlali k první střele až na konci 3. minuty, ale díky ní mohl domácí obecenstvo zmrazit Pavel Nohel, jeho střelu vychýlila až brankářská maska Michala Fikrta. Mimochodem pro Michala Fikrta to bylo první domácí utkání v chomutovském dresu.

Brňany alespoň na chvíli osvobozuje od chomutovského tlaku přesilovka. Během ní ale Fikrta mnoho neohrozili. Naopak v oslabení ujel Michal Jeslínek, ale jeho střelu po ledě Pejchar vystihl. Tahle šance ale jakoby načala gólový a přihrávkový den dua Kostourek – Jeslínek. K nim se ale v první třetině i celém utkání čile přidávali i ostatní domácí hráči. Neujala se střela Szakala, ani backhandové sólo Bouška z 8.minuty. Hosté vyráželi na válečnické ataky ojediněle, o to nebezpečněji. Důkazem toho byla střela Alexandra Lhotského, vyslal ji tak tvrdě, že Fikrt jen vyrážel, ale poradil si i s dvěma dorážkami Nohela, a tak sklidil aplaus od publika. Ihned po této akci zahrozil pro změnu Látal, střelu po ledě domácí gólman vůbec neviděl, přesto se vychýlila mimo branku díky nastavené brankářské hokejce.

Severočeši byli přesto nebezpečnějším týmem. Jejich tlak vyústil ve 13.minutě v úvodní branku utkání. Do útočné třetiny zavezl puk po levé straně Jeslínek, mezi kruhy si najel nikým neatakován Pavel Maleček a rozveselil poprvé skřehlé domácí fanoušky – 1:0. O tři minuty nato bylo pro ně ještě veseleji, znovu kouzlil Michal Jeslínek, tentokrát zprava poslal finální přihrávku Milanu Kostourkovi, ten se neunáhlil, obhodil si Pejchara na backhand, a zasunul puk do prázdné svatyně – 2:0. Brňané zahrozili po delší pauze až v 17.minutě, ani tato jejich střela v podání Jana Kašíka ale nebyla gólová. Konečné slovo v první třetině měl ale znovu Chomutov, Charousek vyzval k teči Petra Polodnu, ten však už byl natolik blízko u branky, že Pejcharovi nečinilo potíže tečovanou střelu zlikvidovat. Po první siréně se šlo tedy do kabin za stavu 2:0.

Náporem začal ve 2.třetině opět Chomutov. Hned po vhazování ale svou střelou nepřekvapil brankáře Brna Szakal. Hosté kontrovali – a to zdařilým únikem za obránce Martin Piecha, Fikrt včas sklepl betony k sobě, a tak ani po této akci nebyli hosté šťastnější. Znovu to byli domácí, kteří se chopili taktovky zápasu, to když dvakrát za sebou vystrašila hosty dvojice Jíra- Boušek. V zakončení se vystřídali oba, ale bez výsledku. V ojedinělé akci se v zápětí ocitl brněnský Štrach, s jeho střelou po buly si Fikrt poradil. Ihned po něm se mohl prosadit po ledě Kašík, ale ani ten neuspěl. Výsledkem jeho šance byla alespoň přesilovka. V té málem domácí ale udeřili potřetí. Po přistrčení od agilního Jeslínka ujížděl bek Trefný, chyběla mu však rychlost, a tak vyslal střelu už od modré, s ní si Pejchar poradil krásným „semaforem“. Tato fáze zápasu je přehlídkou neproměňování šancí na obou stranách, procento neúspěchu je díky trvajícímu tlaku větší na straně Chomutova.

Obrovskou šanci snížit promarnil v 31.minutě Šperger, vybruslil si až před brankáře, ten byl i tentokrát ale na správném místě. Dokonce ani další 3 velké šance v rozmezí 15 vteřin Brno v branku nepřetavilo.Nejprve z obou stran pálili Kučírek z Dobiášem. Protože neuspěli zkusil to pro změnu zblízka Kašík, ale ani jemu nebylo přáno. Znovu tedy platilo nedáš – dostaneš, a tak si znovu zaúřadovala dvojice Jeslínek – Kostourek. První jmenovaný přihrával, druhý zakončoval – 3:0. Hosté se však přeci jen zaradovali, ikdyž to bylo v tento okamžik z nečekané střely. Pavel Nohel přeťal pukem útočnou modrou, napřáhl, vystřelil, a protože přes obránce Fikrt neviděl, skončil gumový projektil v síti – 3:1. Do konce třetiny ale Brňané tlak nevyvinuli, a tak do třetí části přicházela obě mužstva za stavu 3:1.

Ani na začátku třetího dějství neviděli diváci změnu – první stříleli na branku soupeře znovu domácí, po střílené přihrávce tečoval Boušek, Pejchar ale znovu souboj ustál. Hosté poté také zahrozili, ale dalším světlým okamžikem byla až tyčka Kostourka ze 46.minuty. Stále v téže minutě dostal vybídnutí skórovat znovu Boušek, ale i tentokrát ho odmítl, byl už blízko nato, aby mohl s pukem něco udělat. Průběh třetí třetiny nenaznačuje nijak vyjímečný hokej, znovu je hra ve znamení neproměněných šancí, poskromnu na straně Moravanů, velkým dílem na straně domácích. Z pomyslné letargie se diváci dostávají v 53.minutě. Skóre zvyšuje Petr Polodna po přihrávce Kamila Koláčka – 4:1. Jako i předtím, tak i teď hosté po obdržené brance zahrozili – v této chvíli se ale zatím neprosadili, Fikrt vychytal střelu i dorážku Meixnera. V 54.minutě po dohodě s trenéry odešel předčasně do šatny Jeslínek, jeho kotník není ještě zcela doléčen. V 55.minutě hosté sázejí do hry poslední síly – tentokrát ztroskotal na Fikrtovi dvakrát Jiří Sedláček. Udeřilo tedy opět na druhé straně, skóre na straně domácích završil svým třetím gólem Milan Kostourek. Krásně mu přihrál v 56.minutě opětovně Kamil Koláček, puk se ke střelci od Koláčka dostal zpoza branky ještě před objetím klece – 5:1. O korekci stavu utkání se do konce třetí třetiny postaral ještě i hosté, v čase 56:04 byl na konci úspěšné útočné akce celé brněnské formace Jiří Sedláček - 5:2.

Jelikož Písek své utkání nad Prostějovem vyhrál, zůstali hokejisté s kometou ve znaku na 13.místě i po dnešním utkání, Chomutov svým vítězstvím pronásledovatelům ale neunikl, výhru slavil jak Berou, tak i Ústí nad Labem, a v prodloužení se radovala také Dukla Jihlava.

Vladimír Petrovka (Chomutov): "Pro nás byla důležitá první třetina, kterou jsme vyhráli 2:0.Myslím si, že mužstvo se uklidnilo. Celý zápas jsme si vytvářeli spoustu brankových příležitostí, ale bohužel nejen v tomto zápase, ale i v těch minulých doplácíme na to, že dáváme málo branek. Ale i tak - dali jsme dnes pět gólů, rozloučili jsme se s diváky dobrým způsobem. Dobře zahrála řada Michla Jeslínka, Milana Kostourka a Standy Mikšovice, takže všechno dobré. Michal Fikrt: chytá výborně, takže spokojenost. Co se týká předčasného odchodu Michala Jeslínka do kabiny, jedná se o tu starou záležitost s kotníkem, byli jsme domluveni, že pokud povedeme o tři branky, že ho necháme odpočívat"

Lubomír Oslizlo (Brno): "Nebylo to nijak vyhecované utkání. My jsme přijeli poctivě bránit, teď ty poslední zápasy jsme prohráli. Ale prohráli jsme je po tak trochu laxnějším výkonu. Proto jsme sem přijeli vydržet, dostat co nejméně gólů, ale po našich chybách nám soupeř dal prakticky čtyři nebo všech pět gólů z prostoru před brankovištěm. Tam hrajeme pořád špatně. Chtěli jsme však mužstvo zde znovu nabudit, ukázat jim, že i tady v Chomutově se dá hrát hokej. Nebyli jsme jednoznačně horším týmem, nedá se říci, že by Chomutov byl jednoznačně lepší. Góly padly po individuálních chybách, máme slabinu, že nedokážeme udržet hráče v rohu, a pak se soupeř dostane před bránu a využívá toho"