Piráti ztratili vedení a na závěr play-out podlehli Litvínovu

Napsala 24.03.2019 Kateřina Kundertová
L i t v í n o v / C h o m u t o v - Piráti v šestém kole skupiny o umístění Tipsport extraligy podlehli Litvínovu, přestože Adam Raška zajistil dvougólové vedení. Chomutov srazily necelé tři minuty před polovinou základní hrací doby, kdy inkasoval hned třikrát. V brance se téměř po pěti měsících představil Štěpán Lukeš, jenž chytal za velmi mladou sestavou složenou převážně z juniorů. Premiérové extraligové body si připsali Jakub Šuráň a Denis Zeman, debutoval Josef Koláček.
OUM6 ne 24.3.2019
LIT
4:2(0:1, 3:1, 1:0)
Litvínov
Pejsar – Viedemann, Doudera, Baláž, Strejček, Háva, Březák – Stehlík, Havelka, Drašar – Helt, P. Svoboda, Myšák – Jindra, Jurčík, Hanzl – Jícha, Berka, Bartoš
Lukeš – Beneš, Blaha, Váchal, Zeman, Seemann, Štochl, Šuráň – Koblasa, Chlouba, Ouřada – M. Svoboda, Raška, Gut – T. Koblížek, Chlán, Koláček – Šťovíček, Pech, J. Svoboda

Litvínov
26. Jindra (Bartoš, Viedemann), 27. Jícha (Havelka), 29. Bartoš (Jindra, Viedemann), 59. Strejček (P. Svoboda)
20. Raška (Šuráň, Šťovíček), 22. Raška (Šťovíček, Zeman)

Háva – Blaha oba 10 minut

Litvínov byl v úvodu aktivnější, ale Štěpán Lukeš si proti Jakubu Březákovi i Janu Myšákovi poradil. V páté minutě Jiří Háva nabídl Pirátům první přesilovou hru, která se ale příliš nepovedla. Jelikož oba celky nastoupily v mladých sestavách, šance se sice objevovaly, ale chyběla přesnost v koncovce.

Na velké možnosti se muselo čekat až do závěru třetiny, když David Drašar z úniku nastřelil chomutovskou tyčku. Na druhé straně se sice Petr Koblasa zblízka netrefil, ale za pár okamžiků střelu Jakuba Šuráně tečoval Adam Raška mimo dosah litvínovského brankáře a otevřel skóre utkání – 0:1.

Do druhé třetiny vstoupili lépe Piráti, když Adam Raška z pravého kruhu našel prostor u vzdálenější tyčky a zvýšil na rozdíl dvou branek – 0:2. Odpověď měl na holi Dan Bartoš, který přihrávku zpoza brány nezužitkoval a přestřelil. Následně však našel v situaci dvou proti jednomu Davida Jindru, jenž střelou z první našel prostor ve vrchní polovině branky – 1:2.

O sedmatřicet vteřin později Martin Havelka přistrčil puk Josefu Jíchovi, který z levého kruhu vymetl bližší šibenici Lukešovy klece – 2:2. Ještě před polovinou základní hrací doby Verva dokonala obrat, pod nímž se ránou mezi betony podepsal Dan Bartoš – 3:2.

Po polovině zápasu mohl dokonat hattrick Adam Raška, jenomže nabídku od Matyáše Svobody namířil jenom do masky černožlutého gólmana. Po následné střele Kryštofa Ouřady do boční síťky Piráti ubránili oslabení, takže pokračovali jenom za mírně nepříznivého stavu.

Na začátku závěrečné třetiny Roman Chlouba našel zpoza brány Petra Koblasu a o chvíli později Kryštofa Ouřadu, jenž hodně protáhl Martina Pejsara. Stejně kvalitní zákrok předvedl na druhé straně i Štěpán Lukeš, jenž na poslední chvíli vykopl Balážův tečovaný pokus.

Po polovině třetiny si Verva vytvořila tlak díky početní výhodě, kterou zakončoval v jasné možnosti Martin Hanzl, ale zvolil laxní pokus. Finální podobu dal výsledku Jan Strejček, jenž si přebral za modrou puk a z pravého křídla našel proto u vzdálenější tyčky – 4:2.

Jiří Šlégr (HC Verva Litvínov): „Myslím si, že ani jedno mužstvo soutěž nedegradovalo. Bylo to velice kvalitní utkání z obou stran. Jsme v úplně jiné situaci než soupeř, oni museli reagovat na to, co se jim přihodilo. Zareagovali jsme na to tím, že jsme skoro všechny starší hráče vyřadili a mohli jsme se podívat na mladší, které máme připravené do blízké budoucnosti. Pro nás je to milé překvapení, že sehráli utkání velice dobře. Vnímali, co jsme po nich chtěli, až na nějaké malé výjimky se to snažili dodržovat, ale hokej je hra chyb a logicky se to děje. Pro nás bylo zásadní, že se drželi systému, který jsme jim naordinovali a v zápase zvítězili. Takže z toho můžou mít i dobrý pocit. Někteří kluci si dali první extraligový gól nebo odehráli první extraligový zápas. Doufáme, že do dalšího ročníku vstoupíme lépe, i když do toho letošního jsme vstoupili výborně, ale nedotáhli jsme ho do konce. Samozřejmě, že nám je to líto, rádi bychom si zahráli play-off, ale myslím, že jsme play-out odehráli důstojně.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Bylo to poslední utkání play-out, oba týmy k tomu tak přistoupily. My z těch důvodů, se kterými se v posledních dnech potýkáme. V obou týmech nastoupili mladí nadějní hráči, o kterých si myslím, že český hokej jednou uslyší. Utkání bylo vyrovnané, splnilo parametry extraligy. Musím vyzdvihnout naše mladé hráče, protože během tohoto týdne hrají čtvrtfinále playoff DHL Extraligy juniorů, pomáhají nám v situaci, v jaké jsme, a musí hrát takové zápasy, které samozřejmě nejsou jednoduché. Nechceme soutěž degradovat. Strašně moc jim za to děkujeme. Chtěli jsme na závěr bodovat a připravit se na baráž, bohužel, se nám to nepodařilo. Nedá se nic dělat, musíme zapomenout na všechno a dát dohromady kádr, což nebude vůbec jednoduché. Musíme se připravit na první páteční utkání proti Kladnu.“