Piráti vyválčili derby! Vyprodaný stadion viděl pouze „vlastní“ gól

Napsala 28.12.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti přetlačili ve 30. kole Tipsport extraligy Litvínov jediným gólem, který si do vlastní branky srazil střelec Vervy Lukáš Válek. Druhé venkovní vítězství v sezóně ozdobil výkon Justina Peterse, který přežil závěrečný tlak v zesílené power-play a připsal si druhé čisté konto v chomutovském dresu. Družina Vladimíra Růžičky se tak na cizích kluzištích rozloučila s rokem 2018 stoprocentně.
30.kolo pá 28.12.2018
LIT
0:1(0:0, 0:0, 0:1)
Litvínov
Janus – Porseland, Ščotka, Piché, Baránek, Doudera, Suchánek – Petružálek, Mikúš, Kašpar – Válek, Hübl, F. Lukeš – Černý, Gerhát, Trávníček – Tůma, Hanzl, Jurčík
Peters – Jank, Flemming, Dietz, Knot, Štich, Valach, Trefný – Marjamäki, Růžička, T. Svoboda – Sklenář, Klíma, Stránský – Tomica, Vantuch, Duda – Koblasa, Klhůfek, Havel

Horák, Šír – Jindra, Zíka

V úvodu zápasu měli sice puk častěji na hokejkách Piráti, ale první nebezpečnou pozici si vypracovali domácí. Ve čtvrté minutě se Kašpar ocitl sám před Petersem, ovšem branku přestřelil. Hodně ohánět se musel kanadský gólman v chomutovských službách v polovině osmé minuty po nečekaném odrazu puku od zadního mantinelu. Kotouč se dostal k Černému, jehož bekhend stihl vracející se Peters vytěsnit do bezpečí.

Druhou polovinu zahajovací třetiny načala Vantuchova střela z pravého kruhu do protipohybu brankáře, jenže kotouč minul prostor tří tyčí, takže mohl na druhé straně Válek zaměstnat lapačku Peterse. Po střelách Stránského se Svobodou z levého kruhu měla Verva k dispozici první přesilovku, již na 22 vteřin vylepšil další faul Pirátů. Družina kapitána Tomici oslabení zvládla, a tak se poprvé do kabin šlo za bezbrankového stavu, protože po Klhůfkově přihrávce netrefil v tísni branku Knot a v samotném závěru neuspěli ani Gerhát se Ščotkou.

Také na startu prostředního dějství byli aktivnější svěřenci kouče Růžičky, jejichž snaha otevřít skóre zápasu vyvrcholila Klhůfkovým bekhendem z otočky z prostoru mezi kruhy a vyloučením Suchánka. Přestupky proti pravidlům na obou stranách protkaly následné minuty, jeden z litvínovských zhatil přečíslení Pirátů dva na jednoho. Ve druhé chomutovské přesilovce se nedostal k dorážce na brankovišti Marjamäki a s tečí neuspěl ani Jank.

Aktivita Pirátů nepolevovala ani poté, co se druhá třetina přehoupla přes polovinu. Z vrcholu pravého kruhu pálil nepříjemně Valacha, Svobodu před brankou nepustil ke střele po Marjamäkiho akci faul Porselanda. Po neproměněné přesilovce přišly i litvínovské chvíle. Lukeš však od modré minul a Trávníček ze skrumáže na brankovišti Peterse nepřekonal, takže dvě nuly svítily na ukazatelích i po čtyřiceti minutách hry podobně jako v předchozím derby v Chomutově.

Když drtivá střelecká převaha (21:7) v prostřední třetině ke gólu nevedla, pomohli Pirátům sami domácí. Ve 42. minutě střílel z levé strany Vantuch, jehož pokus Janus vyrazil k Radku Dudovi, který poslal puk bekhendem na branku, kde znovu zasáhl Janus, jenže Válek si kopl kotouč do vlastní branky – 0:1. Inkasovaný gól přece jen pootevřel stavidla litvínovské ofenzivy, ale Peters si ve 45. minutě poradil s bekhendem Mikúše a za tři minuty pálil Lukeš z vrcholu pravého kruhu nad. Před polovinou třetiny měl uklidnění na holi Tomáš Svoboda, jenže z mezikruží trefil místo odkryté litvínovské svatyně beton ležícího Januse.

V následné hře čtyři na čtyři nejprve střílel do „teploměru“ Klíma, hned z protiakce se Petružálek protáhl defenzivou Pirátů, ovšem narazil na pozorného Peterse. Kanadský brankář si poradil v 55. minutě i s pokusem osamoceného Kašpara z mezikruží. Na druhé straně krátce poté nejprve Sklenář se Stránským nevyřešili ideálně situaci dva na jednoho, přesto se druhý jmenovaný dostal ke střele, kterou Janus vykopl betonem. Závěr Pirátům zkomplikoval faul, ale domácí přesilovku nevyužili. a V power-play Chomutovští přežili bez gólové újmy i Válkovu teč, jež jen těsně minula volný prostor u levé tyče branky Justina Peterse, jehož bezchybný výkon výrazně přispěl ke druhé venkovní výhře sezóny.