Piráti vstoupili do turnaje vítězně, na úvod porazili slovenský Zvolen

Napsal 14.08.2014 Antonín Domanický, Roman Jüngling
C h o m u t o v/Z v o l e n - Úvodní zápas na Memoriálu Pavla Zábojníka Pirátům vyšel. Severočechy neunavila dlouhá cesta na Slovensko a svého prvního soupeře, kterým byl MHK Zvolen, zdolali. V zápase si Chomutovští vedli dobře, ale dlouho drželi jen těsné vedení, které navýšili až v samotném závěru utkání.
turnaj čt 14.8.2014
ZVO
1:3(0:1, 1:1, 0:1)
Zvolen
Šimko – Bagin, Juraško, Hraško, Pokovič, Tomko, Pichnarčík, Dervarič, Pospíšil – Podkonický, Brabenec , Škvaridlo – Chovan , Jurík, Sloboda – Čanky, Hebar, Puliš – Ďaloga, Bortňák, Síkela.
Kopřiva – Drtina, Koma, Scalzo, Rutta, Šulák, Rýgl, Stehlík, Bartejs – Veselý, Charousek, Hovorka – Květoň, Dušek, Moore – McGregor, Kämpf, Kaše – Hlava, Račuk, Ton - Chrpa.

Zvolen
29. Puliš (Jurík, Chovan)
5. Ton (Bartejs), 31. Račuk (Hlava, Rýgl), 60. Koma

Štefík – Gregus, Rojík

Piráti se v úvodním zápase Memoriálu Pavla Zábojníka příliš dlouho nerozkoukávali. Po krátkém oťukávání přišel první gól v páté minutě. Po vyhraném buly se vystřelit odhodlal Bartejs a jeho ránu tečoval před brankářem Šimkem KAREL TON – 0:1. Zvolenští působili zakřiknutě a krátce po první brance mohl navyšovat Charousek nebýt posunuté brány zvolenského týmu. Na druhé straně zkusil Hebar svižnou střelu, ale minul branku. Za Piráty se pokusil navýšit Květoň, jehož šanci zlikvidoval Šimko. Ten si následně poradil i se střelou Rýgla.

Chomutov si vyzkoušel i přesilovou hru. V ní se do střely opřel Koma, puk propadl brankářovi skrz výstroj, ale nikdo z Pirátů jej nedorazil. Po vyloučení Šuláka museli Severočeši obstát ve čtyřech. Podržel je především Kopřiva, který přikryl lapačkou střelu Juraška. Slovenský celek si navíc zahrál i dvojnásobnou přesilovku po vyloučení Komy. Zvolen ale ani v této situaci nevyrovnal a Piráti se srdnatě ubránili. Naopak zahrozil útokem Ondřej Kaše, po jehož střele se brankář Šimko musel hodně ohánět. Do konce třetiny tedy další gól nepadl a Chomutovští odcházeli do kabiny spokojenější.

V prvních minutách druhé třetiny se hra přiostřila. Nejprve si trest 2+10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku odešel odpykat zvolenský Emil Bagin. Přesilovku Piráti nevyužili a do šance šli domácí. Kopřiva ale udržel čisté konto a poradil si s nepříjemnými střelami slovenských hráčů. Poté přišel zákrok Libora Šuláka na Andreje Hebara. Mladý obránce Pirátů pak obdržel trest 2+10 minut za nesportovní chování. Chomutov se v oslabení ubránil, po jeho konci ale Zvolen udeřil. Křižnou přihrávkou našel Jurík RADOVANA PULIŠE a ten poslal puk do sítě – 1:1.

Chomutov se ovšem nenechal snadno vyřadit ze hry a nástup Zvolenu se nekonal. Necelé dvě minuty po vyrovnání se puku ujal MAREK RAČUK a připravil Zvolenské, kteří usnuli na vavřínech, o iluze – 1:2. O navýšení těsného vedení se posléze pokusili Charousek či McGregor. Po jejich střelách mnoho nezbývalo a skóre by se opět měnilo. Za Zvolen se posléze snažili vyrovnat Hebar a Podkonický, jejich akce ale ztroskotaly díky zásahům Kopřivy. V závěru třetiny ještě zvolenská obrana se štěstím zblokovala střelu Ondřeje Kašeho.

V úvodu poslední třetiny byli opět aktivnější Piráti. Zbrzdilo je až vyloučení Duška. Oslabení ale svěřenci Břetislava Kopřivy zvládli na výbornou. Po jeho skončení se pak o pořádnou střelu postaral Stehlík a orazítkoval tyč Šimkovy brány. Piráti využívali problémů domácích s rozehrávkou. Aktivně napadali a vytvářeli si šance. V polovině třetiny je pak čekala i příležitost v podobě přesilové hry. Tu ale nevyužili a po šanci Škvaridla se museli strachovat o těsné vedení. Dobrým zákrokem se však prezentoval Kopřiva.

V závěrečné desetiminutovce si Zvolenští přeci jen vynutili nápor. Hraško vysunul Hebara, ten jen těsně minul. Situaci jim zkomplikoval do konce zápasu vyloučený Chovan, Zároveň byl vyloučený i Jakub Stehlík. Vzápětí odešel na trestnou lavici i Hovorka za vysokou hůl a Piráti se museli bránit. Oslabení ustáli a v závěru, když Zvolen odvolal brankáře a zkusil hru v šesti, udeřili potřetí. Do prázdné klece se přesně trefil JAROSLAV KOMA, který tak uzavřel gólový účet a první zápas Pirátů na zahraničním turnaji – 1:3.

Josef Turek (HKM Zvolen): „Řekl bych, že diváci viděli velmi dobrý zápas se soupeřem, jakého jsme potřebovali. Chomutov má spoustu zkušených hokejistů, kteří toho hodně odehráli v české extralize. Mezi ně patří i gólman Kopřiva, který podal výborný výkon a těžko se překonával. Musím přiznat, že jsme byli o maličko horším týmem, i když pohybem jsme soupeři stačili, což nás těší.“

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): „Narazili jsme na kvalitní slovenský extraligový tým a myslím, že utkání mělo velmi dobrou úroveň. Dokázali jsme si vytvořit mírnou převahu, ale bohužel jsme zase nedávali góly, takže výsledek byl dlouho těsný. I proto, že se nám znovu nedařily přesilovky. Nicméně o něco lepší jsme byli a domnívám se, že jsme si výhru zasloužili. Jsem rád, že jsme zvládli zápas i po dlouhé cestě. Kluky jsme na to připravovali a upozorňovali. Vše bylo dobře zorganizováno. Přijeli jsme včas, hráči se dobře rozcvičili a utkání zvládli.“