Piráti v repríze loňského čtvrtfinále uspěli, z Liberce vezou těsnou výhru

Napsal 02.08.2016 Dominik Jakubec, Kateřina Kundertová
L i b e r e c / C h o m u t o v - Po bezbrankové třetině šel do vedení Liberec, když pětatřicet vteřin po úvodní buly druhého dějství skóroval Milan Bartovič. V polovině zápasu odpověděl Ivan Huml. Přesilovku čtyři na tři využil pět a půl minuty do konce zápasu David Kämpf. Ve vyhroceném závěru tři Chomutovští ustáli tlak šesti Bílých Tygrů, čímž ukončili zápas v prospěch Pirátů 2:1.
přát. út 2.8.2016
LIB
1:2(0:0, 1:1, 0:1)
Liberec
Will – Derner, Plutnar, Mojžíš, Pyrochta, Vitásek, Jánošík, Havlín – Birner, Bulíř, Svačina – Lakatoš, Bližňák, Bartovič – Krenželok, Jelínek, Stránský – Bělohorský, Vantuch, Ordoš
Laco – Skinner, Rutta, Kudělka, Tejnor, Dlapa, Flemming, Chalupa, Havel – Poletín, Huml, Račuk – Tomica, Kůs, Skokan – Sklenář, Kämpf, Koblasa – Chrpa, Kaše, Hlava

Bartovič (Liberec) 10 minut, Lakatoš (Liberec) 5 minut a do konce utkání

Tygři vstoupili do utkání aktivně a už po pár sekundách měli díky Lacově špatné rozehrávce první velkou šanci, Birner se však prosadit nedokázal. Hrálo se především v pásmu Chomutova, zkušená pirátská posila v brankovišti však odolávala tlaku a nehodlala inkasovat.

Také Chomutov se postupem času začal dostávat do střeleckých pozic, Roman Will si však při své premiéře v tygřím dresu rovněž vedl bezchybně a poradil si i s nebezpečnou Kudělkovou střelou, kterou zahlédl až na poslední chvíli. Na druhé straně zahrozila třetí útočná formace, když Jelínek dostal přihrávku od Krenželoka a pohotově pálil, trefil však jen Lacův beton.

V závěru prvního dějství se sice Tygři museli bránit ve čtyřech, inkasování však nedopustili a Piráti se navíc po faulu Jana Rutty o početní převahu připravili předčasně. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0. Hned na startu druhé periody ještě během hry čtyři na čtyři Liberec poprvé udeřil.

O úvodní gól zápas se postaralo slovenské trio libereckých posil. Piráti zpackali únik čtyři na jednoho, po ose Jánošík - Bližňák se puk dostal k Milanu Bartovičovi a ten dokázal, že rychlé brejky umí, když nekompromisním zakončením nedal Lacovi šanci - 1:0. O několik minut později to mohlo být již o dvě branky, nicméně Lakatošovu ránu chomutovský gólman vystihl.

Po další šanci, tentokrát z hokejky Bělohorského, si trenér Vladimír Růžička vyžádal oddechový čas. A tento tah Pirátům pomohl. Ve 31. minutě vyrovnali, když se Ivan Huml protáhl mezi dvěma obránci a propálil Romana Willa mezi betony. Bílí Tygři mohli okamžitě zareagovat, Stránský však v dobré pozici pouze promáchl.

Tygři se s vyrovnáním nechtěli smířit. Brzy tvrdě pálili Jánošík a Bartovič, ani jeden ale Laca nepropálil. Na druhé straně byl Will proti Tejnorovi pozorný a znovu kapitulovat odmítl. Také o druhé přestávce tak svítilo na kostce vyrovnané skóre, tentokrát 1:1.

Strhnout vedení na svou stranu mohli Piráti hned v úvodu třetí dvacetiminutovky, kdy dostali opět výhodu početní převahy a vytvořili si slibný tlak, Will však Kudělku i Ruttu vychytal. Stejně si ale počínal i Laco na druhé straně a skóre tak zůstávalo beze změny. To platilo i po Birnerově průniku po pravém křídle.

Obrovskou příležitost změnit stav měl v 52. minutě Petr Jelínek, když se dostal k odraženému puku a pálil do poloodkryté branky, Laco však máchl lapačkou a kotouč zachytil. Chomutovský gólman si navíc poradil i o dvě minuty později při šanci Vantucha a nadále držel svůj tým nad vodou. V závěrečných minutách se přitvrdilo, došlo dokonce i na bitku Lakatoše s Hlavou, kterou ovládl mladý forvard Liberce. Naopak jeho sok musel zamířil na ošetření do kabin, šarvátku odnesl krvavým zraněním v obličeji.

Po sérii vyloučení na obou stranách už se ale skóre měnilo. V přesilové hře čtyři na tři vyjeli Piráti do rychlého útoku a David Kämpf se po Kudělkově přihrávce nemýlil. Těsně před koncem mohl srovnat Jánošík, jeho pokus ale Laco vyrazil. V nervózním závěru hráli Tygři dokonce v šesti proti třem, překonat slovenského gólmana ve službách Chomutova se jim ale nepodařilo, a tak zůstalo skóre 2:1 z pohledu Pirátů.