Piráti sice dali Kometě první gól, pak ale vysoko prohráli

Napsala 29.01.2019 Kateřina Kundertová
B r n o / C h o m u t o v - Piráti ve čtyřicátém kole Tipsport extraligy podlehli v Brně, a z venkovního dvojduelu se tak vrátí bez bodu. Chomutovští vstoupili do utkání aktivně a zanedlouho i vedli, jenomže Kometa srovnala a vysokou produktivitou vykročila za vítězstvím. Premiéru si v dresu Pirátů odbyl Tomáš Koblížek, individuálně se blýskl Adam Raška, jenž vstřelil čestný gól svého týmu a předvedl skvělé gesto fair-play.
40.kolo út 29.1.2019
KOM
7:1(1:1, 3:0, 3:0)
Kometa
Vejmelka – Mikyska, Němec, Gulaši, Štencel, Bartejs, Michálek, Malec – Zaťovič, Holík, Mueller – Kusko, Plekanec, Mallet – Orsava, Hruška, Vondráček – Dočekal, Čermák, Köhler
Pavlát – Kovář, Valach, Dietz, Knot, Jank, Buchtela, Trefný – Marjamäki, Šťovíček, T. Svoboda – Koblasa, Huml, Havel – Dlouhý, Raška, Duda – Koblížek, Gut, Chrpa

Kometa
11. Mueller (Holík, Dočekal), 24. Zaťovič (Mueller, Němec), 28. Orsava, 31. Hruška (Orsava, Bartejs), 44. Malec (Holík, Němec), 54. Zaťovič (Mueller, Hruška), 54. Čermák (Vondráček)

Jeřábek, Obadal – Malý, Komárek

V úvodu utkání měla o něco více ze hry Kometa, která se ale do žádné gólové šance nebo výrazného tlaku nedostala. V sedmé minutě Radek Duda posunul od pravého mantinelu puk před bránu, kde si kotouč zpracoval Adam Raška a poslal Chomutov do vedení – 0:1.

Když si družina Vladimíra Růžičky nepomohla v přesilové hře, Brno srovnalo z hole Petera Muellera, jenž ránu z první poslal mimo dosah Dominika Pavláta – 1:1. Následně Piráti ubránili oslabení, ale potom si v přesilovce kromě jednoho závaru více nevypracovali. Naopak mohli skórovat Tomáš Plekanec nebo Peter Mueller, kteří ale společné přečíslení nevyřešili ideálně.

Od třiadvacáté minuty hrála Kometa další početní výhodu, ve které otočil vývoj utkání Martin Zaťovič střelou od odkryté části klece – 2:1. Krátce před polovinou duelu Jakub Orsava dopravil volně ležící puk v brankovišti do sítě mezi bruslemi, což přezkoumal videorozhodčí a neshledal nic proti pravidlům – 3:1.

Za necelé tři minuty Dominik Pavlát vychytal únik Jakuba Orsavy, jenomže už nestačil na dorážku Jana Hrušky – 4:1. Závěr dějství ozdobilo gesto fair-play v podání Adama Rašky, který odvolal trest pro soupeře.

Brněnští v závěrečné periodě gólově nepolevili, ve 44. minutě střela Tomáše Malce propadla chomutovskému mladíkovi mezi betony – 5:1. Za pár okamžiků měli Piráti možnost výhody o jednoho hráče. Po střele Jana Havla se snažil dorážet Ivan Huml, který puk do branky nedostal.

Čtyřiapadesátá minuta byla tou nejčernější, během 24 vteřin se prosadili v podobných situacích Martin Zaťovič a Leoš Čermák, kteří skórovali z pravého kruhu do horních pater branky – 7:1.

TOPfoto: Ivo Dostál.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): „První třetina nebyla z naší strany vůbec dobrá. Probudilo nás cinknutí o břevno v první minutě druhé třetiny. Od té doby jsme začali hrát, začali jsme bruslit, kombinovat, tím jsme zápas dostali na svoji stranu. Ve třetí třetině jsme v tom pokračovali a zaslouženě jsme vyhráli. Jsem rád, že hráči po nepovedené první třetině přepnuli v hlavách a soupeře porazili.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale přijeli jsme bez mnoha hráčů včetně naší brankářské jedničky. Když to řeknu lidově, kdo měl brusle, odjel na utkání. První třetina byla z naší strany výborná, byli jsme hladoví a nepříjemní. Stačilo nám to jen jednu třetinu, pak už byla Kometa lepší, ukázala kvalitu a k ničemu nás nepustila. Gratulujeme soupeři ke třem bodům.“