Piráti s Vervou třikrát vedli, nakonec padli v nájezdech

Napsal 06.02.2018 David Panuška
C h o m u t o v - Chomutovští hokejisté se v posledním utkání Tipsport extraligy před olympijskou pauzou střetli v severočeském derby s litvínovskou Vervou. Piráti třikrát vedli, ale Verva pokaždé srovnala. V nájezdech se poté neprosadil ani jeden Pirát, takže hosté odjeli se dvěma body. Premiérovou trefu v nejvyšší soutěži zaznamenal Šimon Szathmáry.
48.kolo (ČT SPORT) út 6.2.2018
3:4sn(1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
LIT
Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Mrázek, Knot, Dvořák, Szathmáry – Koblasa, Smejkal, Vondrka – Sklenář, Růžička, Šťovíček – Poletín, Huml, Vantuch – Lauko, Hlava.
Litvínov
Kantor – Iberer, Sörvik, Baránek, Čutta, Kubát, Gula, L. Doudera – Marek Růžička, J. Mikúš, J. Černý – Trávníček, Gerhát, Jurčík – F. Lukeš, V. Hübl, Jánský – Matoušek, Válek, Řehoř.

17. Vantuch (Huml), 25. Růžička (Mrázek), 54. Szathmáry (Smejkal, Vondrka)
Litvínov
19. Mikúš (Lukeš, Hübl), 29. F. Lukeš (Mikúš, Kubát), 57. Doudera (Baránek, Gerhát), rozh. náj. Mikúš

Čutta (Litvínov) 10 minut

Úvodní velkou šanci měl v páté minutě na hokejce Martin Šťovíček, který sebral kotouč za brankou hostů a natlačil se s ním do brankoviště. Do sítě už jej však už nezavěsil. O tři minuty později dobruslil Martin Šťovíček kotouč u zadního mantinelu a nahrál Vladimíru Růžičkovi před branku. Pavel Kantor však pohotově zasáhl. Ve třinácté minutě unikali Litvínovští dva proti jednomu. Jakub Černý přihrával Marku Růžičkovi, ale tomu puk odskočil, a tak z šance nic nebylo. Hodně blízko úvodní brance byl v sedmnácté minutě Karel Kubát, který po křížné přihrávce od Michala Trávníčka zakončoval do odkryté klece. Zázračný zákrok lapačkou ovšem předvedl Štěpán Lukeš.

Již o patnáct vteřin později padl gól na druhé straně. Lukáš Vantuch nahodil puk z ostrého úhlu na branku a po zákroku gólmana jej dostrkal do branky, čímž poslal domácí do vedení – 1:0. Žlutočerní měli ovšem připravenou rychlou odpověď. Po necelých dvou minutách při přesilové hře našel nahrávkou přes osu František Lukeš Juraje Mikúše na levém kruhu a ten poprvé rozvlnil síť pirátské klece – 1:1.

Ve dvacáté páté minutě prohodil Jaroslav Mrázek puk za obranu na najetého Vladimíra Růžičku, který unikal sám a zakončil prudkou ranou nad vyrážečku, na niž Pavel Kantor nestihl zareagovat – 2:1. O čtyři minuty později hosté opět vyrovnali. Během přesilové hry nahrál Juraj Mikúš z levého kruhu na Františka Lukeše, který byl mezi kruhy s z voleje prostřelil poprvé v kariéře svého mladšího bratra Štěpána– 2:2.

Probíhala třicátá první minuta, když se na pravém kruhu osamostatnil po nahrávce Jiřího Smejkala Petr Koblasa. Gólman v žlutočerném dresu zakončení z nadějné pozice zlikvidoval lapačkou. Ve 36. minutě unikal sám Ondřej Jurčík, jehož dobruslil Stanislav Dietz a výrazně mu snížil počet možností k zakončení. Litvínovský útočník nakonec stáhl puk na bekhend a snažil se jej zvednout nad beton strážce klece Pirátů. To se mu ovšem nepovedlo a Štěpán Lukeš si připsal další zákrok. Peter Jánský dostal ve čtyřicáté páté minutě zadovku do druhé vlny. Měl spoustu času, aby zamířil, kam z mezikruží vystřelí. Dělovka však trefila jen boční oblouk brankové konstrukce.

Uběhly dvě a půl minuty od začátku třetího dějství, když měli Piráti velkou příležitost v přesilovce. Z pravého kruhu posílal kotouč do levé šibenice Vladimír Růžička. Brankář hostů se nenechal překvapit a zasáhl ramenem. O malou chvíli později se před Pavlem Kantorem otáčel Michal Poletín. Jeho zakončení po ledě však skončilo na betonu. Piráti poté velmi zrychlili hru a to přineslo ovoce v padesáté čtvrté minutě, kdy zadovkou zpoza branky našel Jiří Smejkal volného Šimona Szathmáryho mezi kruhy. Ten bombou z voleje vsítil svůj první gól v extralize a poslal Piráty potřetí v utkání do vedení – 3:2.

Litvínov měl však opět připravenou odpověď. Tři a půl minuty před koncem třetí periody pálil z levé strany Marek Baránek. Jeho rána byla sražená k Lukáši Douderovi, který nejprve trefil puk do tyče, ale poté už ho zametl do branky a vstřelil tak také svůj první gól v extralize – 3:3.

V úvodu prodloužení zavezl puk do útoku Petr Koblasa a skákavou přihrávkou přes osu našel Michala Vondrku. Ten zakončil jen těsně mimo tři tyče. V nájezdové loterii byli úspěšnější hosté. Podařilo se jim skórovat dvakrát z hole Juraje Mikúše a Marka Růžičky. Piráti netrefili žádný z pokusů, a tak Litvínov získal bonusový bod.

Petr Martínek (Piráti Chomutov): „Pro nás je to velké zklamání. S ohledem na tabulku jsme potřebovali vyhrát za tři body, protože bojujeme o desítku. Sice jsme vedli 1:0, ale rozhodly přesilovky, které soupeř dvakrát využil. My bohužel ani jednu. Pořád stejná písnička, tři minuty do konce dostaneme gól. Je to o obětavosti a o vůli. Není možné, abychom nepadali do střel a nehráli obětavě. Takhle se play-off určitě nehraje a kluci by si to měli v šatně říct. Prodloužení bylo opatrné a bez šancí, nájezdy nám nevyšly a ztratili jsem dva body.“

Darek Stránský (HC VERVA Litvínov): „Do zápasu jsme nevstoupili podle našeho záměru. Ve hře pět na pět se nám nedařilo hrát, co jsem si před utkáním řekli. Měli jsem dvě přesilovky, ale nebyly povedené, takže z počátečního tlaku, který jsem díky přesilovkám mohli mít, jsme neměli nic. Naopak jsme dostali gól, který jsme v závěru dorovnali. Druhá třetině už byla lepší, ale opět jsme prohrávali, naštěstí jsme další povedenou přesilovkou srovnali. Ve třetí třetině jsem se vlastními vyloučeními dostali pod tlak, který soupeř po našich ubráněných oslabení využil. Už to nevypadalo dobře, naštěstí jsme srovnali v závěru utkání. Jsme nesmírně šťastní, že jsme si vybojovali bod v nájezdech.“