Piráti padli na ledě rivala z Ústí nad Labem vysoko 3:7, v sérii prohrávají 0:1

Napsal 28.03.2012 Šárka Kulhánková, Miroslav Kučera, Zdeněk Kamínek ml.
C h o m u t o v - K prvnímu finálovému utkání nastoupili chomutovští Piráti na led Ústeckých Lvů. Chomutov v zápase brzy prohrával 0:2, ale dokázal skóre vyrovnat. Ústečtí ovšem odskočili znovu na rozdíl dvou branek a ani následné snížení stavu Piráty nenabudilo. Naopak, Lvi na konci poslední části uštědřili hostům lekci z proměňování šancí a ujali se vedení v sérii.
F1 st 28.3.2012
UNL
7:3(2:0, 2:2, 3:1)
Ústí n.L.
Koutský - Klobouček, Zeman, Poživil, Hořava, Gureň, Černý, Pavlík, Sklenička - Šagát, Roubík, Ludvík - Treille, Alinč, Hampl - Boháč, Hanzl, Handlovský - Třetina, Pajič, Káňa
Duba - Palin, Pulpán, Grof, Havíř, Pavlas, Mrázek, Macháček - Jíra, Kraft, Hřebejk - Lapšanský, Diviš, Gajovský - Ondřej, Sikora, Hromas - Orsava, Endál, do 20. Rachůnek - Fiala

Ústí n.L.
2. Treille (Alinč, Hořava), 17. Káňa (Třetina, Gureň), 36. Hořava (Treille, Alinč), 39. Alinč, 52. Hořava (Alinč, Pajič), 56. Roubík (Šagát), 59. Treille (Hampl, Alinč)
22. Lapšanský (Gajovský), 33. Orsava (Endál, Fiala), 50. Diviš (Grof, Gajovský)

Pešina, Smitka - Brejcha, Suchánek

Po úvodním vhazování se jako první ke střele dostal Pulpán. Jeho střelu ale s přehledem Koutský vyrazil. Netrvalo však dlouho a k puku se dostal Alinč, který si najel za chomutovskou branku a puk poslal přímo před ní, kde číhal připravený SACHA TREILLE, jenž dokázal kotouč dopravit svižnou střelou za Dubova záda. Po čtyřech minutách hry si hosté zahráli přesilovou hru, ve které měli žlutomodří napilno. Obzvlášť když Koutský vyjel z branky a do střely Lapšanského obětavě padl Hořava, čímž zachránil téměř jistý gól. Ani ve druhé početní výhodě neměli Piráti štěstí, i když k vyrovnání neměli daleko. Pak byli ve čtyřech Chomutovští. V té době měl hned čtyři příležitosti Pajič, který nejprve ujížděl na Dubu sám, ale ani jedna ze dvou střel si nenašla skulinku ve výstroji hostujícího gólmana. Další dvě Pajičovy střely svatyni minuly. Sedm minut před koncem první části ujel ve vlastním oslabení Šagát, jehož kličku však Duba vytěsnil betonem. Nakonec se ale Lvi v této třetině ještě prosadili, a to když se po několika odražených střelách od brankáře Pirátů dostal puk k JANU KÁŇOVI, který dokázal poslat puk rovnou do sítě. Dalo by se říci, že většinu této periody strávili domácí na ledě pouze ve čtyřech mužích, ale i tak vedli o dvě branky.

Do druhé třetiny vstoupil lépe Chomutov, když po necelých dvou minutách prostřelil Koutského ADAM LAPŠANSKÝ. Hned vzápětí mohl Slovan navýšit skóre, když Hanzl trefil tyč. Tuto situaci ale musel hlavní sudí pro ujištění konzultovat s videorozhodčím, ale branka uznána nebyla. Na druhé straně byl v šanci například exústecký Diviš, jenž trefil pouze Koutského beton. Z domácích hokejistů mohl ovlivnit skóre Boháč, který i přesto, že měl odkrytou část chomutovské brány plně k dispozici, trefil kotouč pouze do Duby, a to hned třemi ranami. V polovině zápasu fauloval jeden z Ústeckých Lapšanského, jenž mohl trestným střílením vyrovnat. Koutský ovšem podržel svůj tým a Lapšanského s přehledem přebruslil a kotouč tak vytěsnil. Chomutovští se ale vyrovnání přeci jen dočkali. Po střele Endála se puk odrazil od domácího gólmana přímo k JAKUBU ORSAVOVI, který neměl problém dorazit kotouč do brány. Ale čtyři minuty před závěrem druhé části šli do vedení opět Lvi. Nejdříve rozhodčí signalizoval trest pro hosty za faul na Alinče, Ústí tak mělo výhodu, která mu stačila, aby odskočilo o jednu branku. V ní tvrdou střelou od modré propálil Dubu PETR HOŘAVA. A nebyl to poslední gól, který tuto třetinu padl. Minutu a půl před odchodem do kabin se prosadil JAN ALINČ, jehož rána přeskočila Dubu a doputovala do sítě.

Hra se v začátku třetí části přelévala ze strany na stranu. Čtyři minuty po zahájení této periody usedl na trestnou lavici Hampl. Hosté tak měli k dispozici už několikátou přesilovou hru, v níž mohl skórovat Gajovský, který ujížděl sám na Koutského. Ten ukryl kotouč pod svými betony. Tuto početní výhodu Piráti nezužitkovali. O pár vteřin později však měli k dispozici další. Jenže ani v ní nebyli úspěšní. Ústečtí Lvi vyhazovali puk celkem s přehledem mimo obranné pásmo. Ovšem po několika sekundách skončení tohoto oslabení domácích, nakonec stejně inkasovali. Po střele jednoho z obránců od modré tečoval puk do branky RICHARD DIVIŠ. Osm minut před koncem si ve čtyřech zahráli hráči Chomutova. Ústí se usadilo v útočném pásmu a po chvíli se Zlatopramen Arena radovala z gólu. PETR HOŘAVA se díky pár kličkám octl mezi kruhy a zamícháním kotouče si pohrál s Dubou, který neměl šanci. A aby si žlutomodří výsledek pojistili, přidali ještě jednu branku. Při vlastním oslabení ujel JAROSLAV ROUBÍK, kterého sice blokoval obránce Pirátů, ale Roubík vystřelil a napodruhé z dorážky poslal puk za Dubova záda. Třešničkou na dortu byla sedmá branka. Trio Alinč, Hampl a SACHA TREILLE předvedli ukázkovou kombinaci, při které poslední jmenovaný z mezikruží protlačil kotouč do sítě chomutovské branky.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Výsledek vypadá hezky, ale dopustili jsme se spousty chyb. Kvalitní soupeř nás k chybám donutil, ale zaplaťpánbůh, že jsme vstřelili sedm gólů. Zápas měl dva klíčové momenty, a to když jsme Chomutovu odskočili z 2:2 na 4:2 a poté ze stavu 4:3 na 5:3. Jan Káňa odehrál první zápas, jeho výkon nevypadal špatně. Spadlo mu to tam, ale zatím z toho nebudeme dělat drama. Do sestavy se nevešli Lev, Čermák, Kovář a Pazourek. Konkurence je pro tým dobrá, můžou přijít nějaká zranění a my musíme být na vše připravení. Na marodce momentálně není žádný hráč."

Jiří Doležal (Piráti Chomutov): "Chtěli jsme hrát aktivní hokej, byli jsme málo produktivní. Z pohledu výsledku je to pro nás kruté, neboť obraz hry výsledku neodpovídá. Odehráli jsme špatně druhou část první třetiny, ale výbornou druhou třetinu, kterou jsme si zasloužili vyhrát. Když jsme vyrovnali skóre na 2:2, vytvořili jsme si obrovské šance, navíc jsme ve druhé části neproměnili nájezd. Dva góly ze závěru druhé dvacetiminutovky nás trochu srazily, přesto jsme dokázali ve třetí třetině vstřelit kontaktní branku. Zvedali jsme se, ale poté jsme inkasovali při vlastní přesilovce. Kluci hráli výborně. Pro diváky to muselo být nádherné utkání, bohužel s trpkým koncem pro nás. Co se týká změn v sestavě, jedna je jistá. Tomáš Rachůnek dostal teplotu a po první třetině musel ze zápasu odstoupit, ve čtvrtek nenastoupí. Nasazení Tomáše Duby nebyl riskantní krok, Milan Řehoř měl za sebou těžkou porci zápasů. Potřebujeme dostat i druhého brankáře do hry, aby byl v sérii také připraven zasáhnout. Góly nejdou na vrub Tomáše. V Chomutově jsem spokojený se zázemím, s Berounem se to nedá srovnat. Jsem rád, že město udělalo hokejovému týmu vynikající podmínky, chtělo by to jen postoupit do extraligy."