Piráti nezvládli zápas obratů, Mladá Boleslav rozhodla až v samotném závěru

Napsal 09.10.2016 Michal Luxa, Vojtěch Tůma
M l a d á B o l e s l a v / C h o m u t o v – V jedenáctém kole Tipsport extraligy zajížděli Piráti na led Mladé Boleslavi, kde prohráli 2:4. Po bezbrankové první třetině se do vedení dostali Bruslaři, kteří využili přesilovou hrou. Jenže Severočeši se nevzdali a po brankách Davida Kašeho a Michala Vondrky otočili stav zápasu na svou stranu. Ovšem za Středočechy dokázal vyrovnat a následně převážit misky vah Martin Látal. Při závěrečné power-play Chomutova zpečetil výsledek Petr Vampola, a tak Piráti přepustili třetí příčku právě Bruslařům.
11.kolo ne 9.10.2016
MBL
4:2(0:0, 1:1, 3:1)
Ml.Boleslav
Lukáš – Stříteský, T. Voráček, Hanzlík, Kurka, Kučný, Trončinský, Štich – Orsava, Urban, Pabiška – Látal, Vampola, Lenc – Pospíšil, Klepiš, Žejdl – Ďurač, Musil, Jonák.
J. Laco – Kudělka, Rutta, Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, Buchtela – Vondrka, Huml, Račuk – Tomica, V. Růžička, Kaše – Poletín, Kämpf, Skokan – Koblasa, Šťovíček, Hřebejk.

Ml.Boleslav
26. Trončinský (Orsava), 49. Látal (Lenc, Kučný), 58. Látal (Vampola, Trončinský), 60. Vampola (Lenc, Látal)
31. Kaše (Tomica, V. Růžička), 43. Vondrka (Huml, Skinner)

Polák, Horák – Frodl, Zavřel

V samotném úvodu utkání se hostující zadák Chalupa dopustil naprosto zbytečného faulu, a nabídl tak Bruslařům přesilovku. Tu sehráli domácí velice slušně, Laca zasypali hned několika nebezpečnými pokusy, v tom nejvíce gólem zavánějícím Vampola z bezprostřední blízkosti rozvlnil boční síť. I nadále se pokračovalo ve svižném tempu, častěji se kupředu vydávala Boleslav, ovšem i Lukáš musel zůstávat v pozoru, kupříkladu rána z hole Marka Račuka byla velice nepříjemná. Domácí ale byli hladovější, v sedmé minutě našel Lenc mezi kruhy osamoceného Orsavu, ten ale ani nadvakrát puk za brankovou čáru neprocpal.

Následovala několikaminutová pasáž, v níž příliš hokejové krásy k vidění nebylo, oba gólmani byli téměř bez práce, hra se po většinu hrací doby zdržovala ve středním pásmu nebo u mantinelů. Na prahu dvanácté minuty se podél střídaček utrhl Štěpán Hřebejk, jehož štiplavá rána představovala pro Lukáše větší problémy, než se čekalo, při strážci boleslavské svatyně ale stála paní Štěstěna. Jinak to ale byla ta stejná písnička, mezi šestnáctou a sedmnáctou minutou mohli jít Středočeši dvakrát do vedení, Klepiš ale těsně minul a Pospíšila vychytal Ján Laco. V závěru se premiérové přesilovky dočkali i Piráti, svou více než třicetiprocentní úspěšnost při této herní situaci ale tentokráte nepotvrdili, a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Ve dvaadvacáté minutě Petr Vampola znovu předložil důkaz o své bojovnosti a hokejové genialitě, když dojel téměř ztracený puk, ihned poté se stačil zorientovat a zpoza branky k otevření gólového účtu vyzvat Žejdla, Chomutovským ale znovu pomohl Lacův včasný zásah. Tentýž hráč byl o pár okamžiků později faulován a v nařízené početní převaze se svěřenci trenérského dua Výborný – Jelínek dokázali dostat do vedení. Nějakou chvíli ještě Laco odolával, na tvrdou pumelici Marka Trončinského, kterou ještě tečoval jeden z jeho spoluhráčů, už byl ale krátký – 1:0. Vzápětí ovšem mohlo být srovnáno, Vondrkovu střelu totiž Lukáš vyrazil jen před sebe, Ivan Huml ale v dobré příležitosti selhal.

V čase 30:37 už ale mohli Piráti slavit. Lukáš se nejprve stačil včas přesunout, a lapit tak nepříjemnou Růžičkovu dorážku, boleslavská obrana ale nedokázala kotouč poslat do bezpečí, čehož využil David Kaše, který jej i s trochou štěstí dopravil do sítě - 1:1. Za minutu a půl už mohlo být vše jinak, po Orsavově pasu totiž puk někam pod břevno umístil Tomáš Urban, hromadné jásání ve ŠKOENERGO Aréně bylo ale zbytečné, sudí totiž rozpažili a názor nezměnili ani po zhlédnutí opakovaného záznamu u videa. Piráti se poté dočkali druhé přesilovky, jejich pohlednou kombinace zakončoval u pravé tyče číhající Skinner, Lukáš ale byl na svém místě.

Vstup do závěrečné dvacetiminutovky lépe vyšel Pirátům, kteří se poprvé dostali do vedení. V polovině třiačtyřicáté minuty obdržel přesnou přihrávku od Humla Michal Vondrka, jenž povedenou ranou vymetl pavučinky v horním růžku boleslavské pokladnice – 1:2! Chomutovu rázem narostla křídla, velice krkolomným způsobem se až před branku zvládl probojovat Hřebejk, Lukáš se ale stačil zorientovat a další pohromu nepřipustil. Bruslaři ztratili rytmus a dlouhou dobu jej marně hledali zpět, v čase 48:44 se k nim však přiklonilo štěstí, když po Lencově nenápadném nahození za Lacova záda záhadně doplachtila dorážka Martina Látala - 2:2.

Boleslavi najednou narostla křídla. Piráti měli plné ruce i nohy práce, odolávali jen zásluhou výborně chytajícího Laca, jenž se vyznamenal především při svižném pokusu z mezikruží v podání trestuhodně zapomenutého Tomáše Urbana. Ve čtyřiapadesáté minutě byl blízko druhé trefě hostující kapitán Vondrka, na jehož ránu Lukáš vůbec neviděl, mohl se ale opřít o své spoluhráče, kteří puk odklidili do bezpečí. Zhruba dvě minuty před koncem Bruslaři přidali třetí branku, lví podíl na ní měl Vampola, který se vřítil do nepříliš zkonsolidované defenzivy soupeře, vymíchal několik obránců a předložil touš Martinu Látalovi, jemuž už stačilo trefit poloprázdnou svatyni - 3:2. Domácí se ještě stačili trefit do prázdné branky, postaral se o to Petr Vampola - 4:2.

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: My jsme vstoupili do zápasu s velkou aktivitou, protože jsme v pátek měli takříkajíc hokejový průjem. Mužstvo si to vzalo za své a myslím, že to bylo znát v pohybu a v chuti do hry a vyplatilo se nám to. Myslím si, že jsme byli v první třetině lepší. Druhá třetina byla vyrovnaná, dali jsme gól v přesilové hře, přičemž ve hře pět na pět jsme si tolik příležitostí nevytvořili. Ve třetí třetině jsme opět začali být aktivní, ale bohužel soupeř nám dal gól a musí říct, že v závěru zápasu se hráči vypli k úžasnému výkonu a naštěstí se to projevilo i gólově. Jsme velice spokojení, že jsme porazili Chomutov a máme tři body a hlavně 21 bodů, což byl náš cíl v první čtvrtině, takže jsme jej splnili a máme dva zápasy, v uvozovkách, k dobru.

Jan Šťastný, Piráti Chomutov: My jsme nezačali úplně dobře, měli jsme trochu jinou představu o začátku utkání. Na náš vkus jsme tam zbytečně bláznili a hráli otevřenou hru s domácím mužstvem. Ve druhé třetině jsme si něco řekli a myslím, že jsme to plnili. Hráli jsme ze zodpovědné obrany, ale v přesilovce jsme inkasovali. Bylo hodně důležité, že jsme na to dokázali odpovědět gólem na 1:1. Do třetí třetiny jsme si řekli, že bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo vsítit branku, aby domácí znejistěli, což jsme také udělali. Bohužel jsme nezvládli závěr utkání a to si myslím, že nás tady stálo body, takže nezbývá nic jiného než domácím gratulovat k vítězství.