Piráti neudrželi dvoubrankové vedení, přestřelka patřila Pardubicím

Napsal 16.04.2019 Kateřina Kundertová, David Panuška
C h o m u t o v - Poslední šanci měli Piráti na udržení v utkání devátého kola baráže o Tipsport extraligu s Pardubicemi. Chomutovští se trefili hned v první minutě a po první třetině vedli 3:1. Druhá část ovšem přinesla pohromu, svěřenci Vladimíra Růžičky dostali čtyři branky, ke kterým se přidali další dvě ve třetí části. Přestřelka tak patřila Dynamu, Piráti ztrácí na záchranu osm bodů, přičemž ve hře už jich je pouze devět.
BAR9 út 16.4.2019
5:7(3:1, 1:4, 1:2)
DPA
Peters – Dietz, Flemming, Štich, Knot, Trefný, Blaha, Kovář – Koblasa, Sklenář, Klhůfek – Tomica, Huml, Stránský – Dlouhý, Šťovíček, Duda – Chrpa, Chlouba, T. Svoboda
Pardubice
Kacetl (21. Klouček) – Holland, Eklund, Schaus, Mikuš, Porseland, Budík, Nedbal – Sýkora, Ihnačák, Perret – Hovorka, Bubela, Rolinek – Horký, Poulíček, Machala – Kloz, Marosz, Dušek

1. Koblasa (Klhůfek, Sklenář), 19. Klhůfek (Sklenář), 19. Koblasa (Duda, Huml), 29. Chlouba (Trefný), 51. Chlouba (Chrpa)
Pardubice
12. Poulíček (Machala), 24. Bubela (Hovorka, Budík), 29. Sýkora (Dušek, Schaus), 36. Horký, 40. Ihnačák (Rolinek, Sýkora), 51. Machala (Horký, Holland), 56. Hovorka (Ihnačák, Schaus)

Kika, Kubičík – Frodl, Komárek

Piráti do utkání vstoupili bleskurychle, když se po sedmadvaceti vteřinách prosadil Petr Koblasa, jenž v signalizované výhodě navázal na Pavla Klhůfka a poslal volně ležící puk do sítě – 1:0. Nadále byli domácí aktivnější, jenomže ani střelec úvodního gólu nebo Brett Flemming neuspěli.

Před polovinou dějství během signalizované výhody Justin Peters zlikvidoval obřím skokem pokus Ondřeje Machaly. Ve dvanácté minutě vyrazil do úniku Ondřej Machala, jenž předložil puk Patriku Poulíčkovi, který ve vlastním oslabení srovnal – 1:1. Za pár okamžiků Ondřeje Machalu v úniku zastavil za cenu dvou trestných minut Ronald Knot, jehož faul nepotrestal ani střelou do protipohybu brankáře Luboš Horký.

V devatenácté minutě Piráti stoprocentně využili 65 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři. Nejprve Pavel Klhůfek z pravého kruhu trefil bližší šibenici a následně ze stejné pozice Petr Koblasa našel místo opět ve vrchních patrech branky – 3:1.

Do prostřední části Ondřej Kacetl přenechal místo mladšímu Milanu Kloučkovi, který na úvod uhájil svou klec v oslabení. Ve čtyřiadvacáté minutě z rychlého protiútoku udeřil Miloš Bubela, který se protáhl do bekhendového blafáku a snížil – 3:2.

Těsně před polovinou základní hrací doby se Dynamo vymanilo z tlaku a z ničeho nic vyrovnal z levého kruhu na vzdálenější tyčku Petr Sýkora, na něhož za šest vteřin odpověděl Roman Chlouba po individuální akci na levém křídle – 4:3.

Ve 36. minutě srovnal Luboš Horký, jenž využil prostoru na ose hřiště – 4:4. Za okamžik se ROCKENT ARÉNA radovala popáté, ale předčasně, protože gólu bylo dosaženo vysokou holí Radka Dudy. Tvrdá rána přišla vteřinu před sirénou, když se prohnal obranou Brian Ihnačák a v přesilovce poprvé poslal Pardubice do vedení – 4:5.

Ve třetí třetině mělo první šanci Dynamo a Ondřej Machala, jenž na konci přečíslení nepřehodil brankářům beton. Ve 48. minutě Patrik Poulíček projel po pravé straně, ale nezakončil přesně, protože byl faulován. Následnou přesilovku Dynamo nevyužilo, ale chvíli na to už v úniku Ondřej Machala nezaváhal a bekhendovým blafákem zajistil Východočechům odskočení na dva góly – 4:6.

Za třináct vteřin zadělal na drama Roman Chlouba, který opět bleskurychle odpověděl – 5:6. Piráti nabídnutou přesilovku nevyužili, za Dynamo to na sebe vzal Marek Hovorka a z pravého kruhu na vzdálenější tyčku posedmé rozvlnil síť v domácí brance – 5:7. Závěrečný tlak Chomutova znemožnilo oslabení, takže už se skóre nezměnilo.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „V první řadě musím pogratulovat Pardubicím k zachování extraligy, protože po takové sezóně, jakou měly a jak tu baráž zvládly, klobouk dolů. Utkání jsme měli výborně rozehrané, vedli jsme a pomohli jsme si dokonce i v přesilovce pět na tři a pět na čtyři. Vedli jsme o dva góly. Bohužel, jak je celoročním zvykem, opět jsme utkání ztratili. Dělali jsme hrozné hrubky v obraně, hráli jsme hrozně složitý hokej a byli jsme za to potrestaní. Víceméně jsme si podepsali ortel a padáme z extraligy.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Nebudu hodnotit zápas ale celou baráž. Chtěl bych poděkovat klukům, jak baráž perfektně zvládli. V tuto chvíli jsme zachránění, což je pecka.“