Piráti doplatili na fauly, z Liberce i přes dobrý výkon odjeli s prázdnou

Napsal 02.11.2018 Kateřina Kundertová, Marek Douda
C h o m u t o v - Piráti narazili v šestnáctém kole Tipsport extraligy na další tým z vrchních pater tabulky, když odjeli na led známé arény v Liberci. V chomutovském brankovišti si odchytal premiéru Justin Peters, jenž za svá záda propustil pouze dva kotouče, to ale na výhru nestačilo. Jediným střelcem Růžičkovy družiny se stal Petr Koblasa, na jehož vyrovnání ale Bílí Tygři v poslední minutě prostřední části rychle odpověděli druhým zásahem v přesilovce.
16.kolo (O2TV Sport) pá 2.11.2018
LIB
2:1(1:0, 1:1, 0:0)
Liberec
Will – Doherty, Šmíd, T. Hanousek, Derner, Havlín, Ševc – Valský, Redenbach, Ordoš – Lenc, Hudáček, Kvapil – Teplý, Jelínek, Krenželok – Lakatoš, Zachar
Peters – Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich, Buchtela – Tomica, Růžička, Svoboda – Marjamäki, Klhůfek, Duda – Dlouhý, Vantuch, Stránský – Koblasa, Huml, Havel

Liberec
7. Redenbach (Ordoš, Šmíd), 40. Kvapil (Ševc)

Hradil, Svoboda – Gerát, Hynek

Úvod utkání se nesl v aktivním duchu na obou stranách. Bílí Tygři se marně snažili prostřelit clonu pirátských beků, na druhé straně hrozili Chomutovští výpady do útočné třetiny soupeře, ale rovněž bezúspěšně. V páté minutě se při oslabení Pirátů přiklonila aktivita na ledové ploše na stranu Liberce, který výhodu zužitkoval. Nejprve Jelínek rozezněl tyč pirátské svatyně a v sedmé minutě již Liberec slavil. Tyler Redenbach zakončil kombinaci domácích mezi betony Peterse a otevřel skóre – 1:0.

Ve druhé polovině prvního dějství se ozvali svěřenci kouče Růžičky, když ve dvanácté minutě vyslal Knot z levého rohu pozdrav směrem k brance soupeře. V patnácté minutě dorážel Ordoš po nahození na druhé straně, ale na hranici brankoviště se neprosadil. Chvíli poté na sebe upozornil Pirát Huml, který střelou zpoza kruhů vyprášil výstroj libereckého gólmana. V závěru třetiny Duda horlivě dorážel Flemmingův pokus od modré, čímž poslal Chomutov do oslabení.

Ve druhém dějství se pirátská družina ofenzivně zvedla. Ve dvaadvacáté minutě pobídl Klhůfek ke střele Marjamäkiho, jenž před brankovištěm minul puk. Dvě minuty poté byl blízko vyrovnání Tomica, když nadvakrát pálil na libereckou klec. Při šanci Kvapila se posléze blýskl novic v brance Pirátů. V pětadvacáté minutě přinutil Marjamäki Willa k zákroku střelou uschovanou pod bruslemi Dohertyho. Před pomyslným poločasem Piráti znovu bránili oslabení a Bílí Tygři byli blízko navýšení skóre. V osmadvacáté minutě nastřelil Lenc spojnici branky, chvíli poté vychytal Peters Redenbachův pokus směřující pod víko klece.

V polovině zápasu kapitán Pirátů znovu prozkoušel maskovaného muže Liberce bekhendovým pokusem a posléze ve dvaatřicáté minutě přispěl k útočným tažením další Pirát Svoboda, jenž v klíčovém momentu nedosáhl na Růžičkovu přihrávku. Chomutovští neustávali v ofenzivních snahách, a nakonec vykřesali gól. V osmatřicáté minutě Petr Koblasa ranou po buly z první rozhýbal výstroj brankáře a z akce následující po libereckém protiútoku vsítil vyrovnávací gól. Série přihrávek čtvrté útočné lajny Pirátů skončila u rodáka ze Soběslavi, jenž přízemní ranou od pravého kruhu srovnal – 1:1. Devatenáct vteřin před koncem třetiny Marek Kvapil prokličkoval obranou Pirátů a gólem v přesilovce vrátil Liberci vedení – 2:1.

Chomutovští vlétli do závěrečné fáze zápasu aktivněji, když se Tomica zaskvěl dalším výrazným pokusem, tentokráte od levého mantinelu. V pětačtyřicáté minutě po další početní nevýhodě navázal Stránský na snahy spoluhráčů, když objetím branky zaskočil brankáře domácích, ale vyrovnání nedosáhl. Dvě minuty poté na sebe upozornil domácí Redenbach, jenž si sjel na hranici brankoviště Chomutova, avšak tváří v tvář posile Pirátů selhal. V padesáté minutě se ve velké šanci ocitl Hudáček, jenž střelou z druhé vlny nepřekonal ležícího Peterse.

Ve druhé desetiminutovce třetího dějství střelba obou týmů pokračovala. Ve třiapadesáté minutě bývalý liberecký hráč Dlouhý dorážel pobídku od Dudy mimo tři tyče. Pět minut před koncem dotřetice zazněla chomutovská branková konstrukce, již orazítkoval liberecký Kvapil. Důležitý zákrok předvedl dvě minuty před konečnou sirénou Dietz, jenž vypíchl puk z hole soupeře v nejzazší možný moment. V samém závěru zariskovala pirátská posádka hrou bez brankáře, ale skóre zůstalo beze změny.

TOPfoto: Jiří Princ, Bílí Tygři Liberec.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Začátek byl v naší režii, my jsme si agresivitou vypracovali několik přesilovek, paradoxně nám ale ty přesilovky zápas skoro prohráli, ikdyž nám ho nakonec vyhráli. My jsme v těch početních výhodách ztráceli rytmus a agresivitu, nakonec jsme ale v přesilovkách ten zápas rozhodli, což je velký paradox tohoto zápasu. Od druhé půlky byl Chomutov rychlejší a agresivnější. Do třetí třetiny jsme šli s plánem neinkasovat, což se nám naštěstí vydařilo a bereme tři body, za které jsme velmi rádi.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „My jsme do zápasu vstoupili ustrašeně, což pochopitelně nebyl plán, který jsme chtěli dodržet. Poté, jak je naším zvykem, jsme se nechali několikrát zbytečně vyloučit, z čehož pramenil gól na 1:0. Od půlky zápasu jsme začali hrát, tak jak jsme chtěli, ale domácí si výsledek zkušeně a možná i trochu se štěstím pohlídali.“