Paráda! Piráti ve druhé polovině otočili duel v Českých Budějovicích a porazili lídra

Napsal 26.12.2019 Libor Kult
Č e s k é B u d ě j o v i c e / C h o m u t o v - Ke třetímu venkovnímu duelu v řadě vyrazili Piráti na druhý svátek vánoční do hájemství Motoru, který na začátku 27. minuty vedl 2:0. Jenže do vypršení šedesáté minuty mířili přesně už jen svěřenci Miroslava Buchala, kteří pěti góly otočili skóre a jako teprve druzí v dlouhodobé části Chance ligy obrali Jihočechy o všechny body. Stejně jako při minulé návštěvě Budvar arény skóroval dvakrát Darby Llewellyn.
N4 čt 26.12.2019
CEB
2:5(1:0, 1:2, 0:3)
Č. Budějovice
Klouček – Vydarený, Suchánek, Pýcha, Allen, Plášil – Christov, Venkrbec, Holec – Karabáček, Gilbert, Michnáč – Novák, Prokeš, Šimánek – Beránek, Kloz, Endál – Babka
Pavlát – Žovinec, Rýgl, Havel, Blaha, Štochl, Lang, Seemann – Sklenář, Suchý, Hlava – Rudovský, Pitule, Stloukal – Tomica, J. Svoboda, Llewellyn – M. Svoboda

7. Venkrbec (Christov, Pýcha), 27. Michnáč (Gilbert, Karabáček)
36. Suchý (Žovinec, Hlava), 38. Llewellyn (Tomica, J. Svoboda), 56. Stloukal, 59. Hlava (Sklenář, Suchý), 59. Llewellyn

Souček, Jechoutek – Flegl, Hnát

Hned v úvodní minutě se domácí dopustili dvou faulů, takže Piráti hráli 102 vteřin v pěti proti třem, jenže Klouček si poradil s pokusy Rudovského, Hlavy i dorážkou Pituleho. Skóre tak otevřeli domácí na sklonku sedmé minuty z první vážnější šance. Matouš Venkrbec osamocený mezi kruhy zblízka tečoval do branky žabku Christova z pravého křídla – 1:0.

Za dvě minuty neproměnil Endál samostatný únik, Pavlát pak vytěsnil mimo i Pýchovu dělovku z mezikruží v šestnácté minutě. V závěru třetiny začala zkrácená českobudějovická přesilovka, v níž domácí pálili hodně často, ovšem ne vždy trefovali prostor mezi třemi tyčemi, tudíž rozdíl ve skóre zůstal nejtěsnější možný.

Na startu prostředního dějství si týmy role prohodily, početní výhodu měli k dispozici Jihočeši, jenže Karabákovi zablokoval hůl před prázdnou bránou Rýgl. Hned po skončení oslabení jeli Tomica s Llewellynem sami na gólmana, ale druhý jmenovaný nevyrovnal. Slovo si tak vzali znovu hráči Motoru. Na začátku 27. minuty se puk po nepřesné střele stejně dostal do chomutovského brankoviště, kde byl nejpohotovější Albert Michnáč – 2:0.

Když se druhá třetina zlomila, měli Českobudějovičtí puk častěji na hokejkách a operovali před Pavlátem, který však všem nájezdům odolal, což dalo prostor k vyrovnání. Závěru 36. minuty Žovinec místo střely ještě posunul puk Filipu Suchému, jenž ukončil dvouměsíční čekání na desátou trefu sezóny – 2:1. Za 85 vteřin Tomica vystihl rozehrávku domácích a Darby Llewellyn se před Kloučkem nemýlil – 2:2.

Opatrný průběhu závěrečné části přece jen trochu rozčísla českobudějovická přesilovka od 47. minuty, v níž se však gólově neurodilo. V 54. minutě předvedl neúspěšný výpad zpoza branky Gilbert. Krátce poté byl vyloučen Stloukal, jehož faul domácí nepotrestali a po návratu pirátského kanonýra z lavice hanby za to pykali, neboť Petr Stloukal ujel domácí obraně a přesně v čase 56:00 poslal Chomutovské do vedení – 2:3.

Chvíli po třetí trefě se po chybě Allena ocitl sám před Kloučkem Pitule, jenže forhendový blafák mu nevyšel. Mrzet ho to příliš nemuselo, jelikož necelé dvě minuty před třetí sirénou zakončil rychlý výpad přesnou bekhendovou střelou Nicolas Hlava – 2:4. Jihočeši to následně zkusili bez gólmana, což dalo Darbymu Llewellynovi příležitost přidat druhý zásah v utkání a definitivní pojistku na severočeský import tří bodů z hodně horkého ledu – 2:5.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): „Výsledek vypovídá, jaký měl zápas průběh. Nevěřím, že jsme si zasloužili vyhrát, ale nelze upřít snahu. Byli jsme horší tým, proto jsme prohráli. Z naší strany tomu chybělo tempo. Soupeř neměl až tolik důležitých hráčů a s pauzou se možná popral o něco líp než my. Trvalo nám dlouho dobu, než jsme se do toho dostali. Jestli vůbec. Už v začátku jsme se nechali dvakrát vyloučit. V první třetině jsme udělali mnoho zbytečných faulů hokejkou… Paradoxně v naší nejlepší části, co se útoku týče, jsme soupeře vrátili dvěma góly do hry.“

Miroslav Buchal (Piráti Chomutov): „Přijeli jsme s oslabeným týmem. Zvolili jsme taktiku, kterou kluci dodrželi. Chtěli jsme se vyrovnat alespoň soupeřově síle v útočném pásmu. Dobře jsme bránili přesilovky. Byli jsme šťastnějším týmem a máme tři body.“