Foto ze zápasu (21 fotek; 1 MB)

">

Michal Podolka při své premiéře ochromil brněnské střelce

Napsal 28.09.2005 Ivo Dostál, Martin Bocian
C h o m u t o v – Deváté kolo zavedlo chomutovské hokejisty na jeden z nejvzdálenějších prvoligových ledů, do brněnské haly Rondo. Zápas pískal profesionální rozhodčí Smeták a hned od začátku nasadil přísný metr. Vedení se ujali ve 13. minutě hosté, když Kostourek využil přesilovou hru. To byl první, a jak se později ukázalo, také jediný gól, který více než čtyři a půl tisíce diváků vidělo. Ve zbytku utkání domácí vystupňovali svůj nápor ve snaze vyrovnat. Jenže Severočeši měli za svými zády vynikajícího Michala Podolku, který nastoupil poprvé v letošní sezóně a držel svůj tým nad vodou. Zejména díky němu si KLH veze z moravské metropole těsné vítězství 0:1.

9. st 28.9.2005
KOM
0:1(0:1, 0:0, 0:0)
Kometa
Maláč - Kališ, Lhotský, Vyrůbalík, Chvojka, Kruliš, Karlíček, Špelda - Černý, Brančík, Bařica - Staněk, Hubáček, Meluzín - Appel, Říha, Hájek - Šebek, Zábranský, Mračka
Podolka - Révay, Černý, Poživil, Martínek, Szakal, Nosek, Kocek, Trefný - Polodna, Šíp, Boušek - Malát, Koláček, Stavenský - Jan Šulc, Kostourek, Pražák - Polanský, Mikšovic, Jíra

Úvodní tlak Komety podpořila hra v početní výhodě. Nejprve se po půldruhé minutě hry poroučel za katr Poživil a chvíli před jeho návratem zase Mikšovic. Výhoda jednoho muže v poli sice Kometě napomohla k optické převaze, ale střelecky se už zase až tolik neprojevovala. V polovině Mikšovicova trestu pak utnul výhodu faul brankáře Maláče, který tak musel řešit laxnost obránců, když nechali chomutovského útočníka, aby se sám řítil na domácí branku. V 7. minutě při krátké přesilovce hostů musel likvidovat Maláč střelu Bouška a i dorážka Polodny šla nad jeho hájemství. V 11. minutě následuje další přesilovka Brna, když Šulc před hostujícím gólmanem Podolkou fauloval dnes velmi agilního Staňka. Tu ale záhy přerušilo vyloučení domácího Říhy. Poté co se Šulc vrátil zpět do hry se dokázali hosté usadit před Maláčem. Szakalův pokus se mu povedlo zlikvidovat, ale o několik sekund později špatně vypíchnul puk hostujícímu hráči, ten se odrazil přímo k osamělému Kostourkovi, který pohodlně zakončil do odkryté brněnské branky – 0:1. Obdržená branka s domácími pořádně otřásla a hosté začali získávat stále více půdy pod nohama. Kometa se nazpět před Podolku dostala až v 16. minutě. Střelecký pokus Karlíčka, ovšem šel nad. Jen velmi těžko se jak domácí, tak hosté, prosazují přes úpornou obranu ve středním pásmu. Rozhodčí Smeták nechává bez povšimnutí několik tvrdších zákroků, zejména na rychlonohé brněnské útočníky – Staňka, Appela a Říhu.

Po změně stran si více ze hry odnášel Chomutov. Jeho převahu podpořilo další vyloučení domácího hráče, ale hosté z přesilovky vytěžili jen dvě střely, se kterými si Maláč jednoduše poradil. Domácí se do pásma hostů osmělili, až když za příliš mnoho hráčů na ledě šli pykat Severočeši. Pro Podolku však jejich hra, plná nepřesností a zkažených přihrávek neznamenala výrazné nebezpečí. Až v pěti se povedlo projít přes výbornou defenzívu hostí. Appel si obhodil před modrou chomutovského hráče a z kruhu hledal před brankou osamoceného Říhu, který však dal jen opět vyniknout Podolkovi. I další minuty patřily domácím, avšak i přes poměrně dobré střelecké pozice se nedařilo celému zástupu brněnských střelců – Hubáčkovi, Mračkovi, Černému, Brančíkovi a proti Podolkovi neuspěl ani Staněk.

I do třetí třetiny vstupovalo utkání s pouze hubenou brankovou statistikou. Trenér Číhal, aby pomohl dostat domácí do tempa stáhl hru na tři pětky. První kdo mohl obohatit statistiku zápasu byl domácí Vyrůbalík, jehož střelu vytáhl Podolka nad sebe a puk shora zapadl do horní síťky. V dalších dlouhých minutách bojovaly obě soupeřící mužstva zejména ve středním pásmu a jen s velkými obtížemi pronikali útočníci až k oběma brankářům. Kometě pomohlo vyloučení Révaye, který nešetrně srazil na mantinel Aleše Staňka, jenž neúnavně jako sup kroužil útočným pásmem hostí a čekal na přihrávku od spoluhráčů. Během přesilovky dělal problémy hostům zejména třetí řada vedená Říhou, ale ani další dvě lajny nezahálely. Přesto Podolka i nadále odolával. Daleko hůř se vedlo domácím při další přesilovce, během trestu Kostourka, při které dokonce ani jedenkrát neohrozili Podolku a naopak Krulišovu hrubku na modré musel napravovat Maláč. Chomutov si v posledních deseti minutách jen hlídal domácí, kterým viditelně docházely síly po sérii velmi těžkých zápasů v posledních dnech, a nepovolil jim ani nějaký výrazný závěrečný nápor, o který se stejně připravovali vlastními nepřesnostmi v rozehrávce. A k vyrovnání nepomohlo Kometě ani odvolání Maláče z klece na posledních 20 sekund zápasu.

Šťastnější Chomutov si odváží z Brna všechny tři body, které mu pomohly k postupu na třetí příčku v tabulce, zatímco Kometa se propadla až na šesté místo. Podle předvedené hry by si však obě mužstva zasloužila po bodu – ne vždy je výsledek nutně spravedlivý, někdy vyhrává šťastnější.

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Po minulém, doma prohraném, zápase jsme se zaměřili na obranu. Věděli jsme, že Kometa dává dost gólů. V první třetině jsme zpočátku vydrželi několik oslabení a potom dali i šťastný gól. Musím pochválit oba gólmany a zejména našeho Míšu Podolku. Jsme spokojeni, což platí zejména na defenzívu.“

Lubomír Oslizlo (Kometa): „My naopak být spokojeni nemůžeme. Chtěli jsme nahradit body, které jsme prošustrovali v Jihlavě. Zaměřili jsme se na obranu, což dnes byla alfa omega utkání. Měli jsme několik dobrých šancí, ale nevyšly. Podržel nás Maláč a jen takovým jedním gólem jsme přišli o všechny tři body. Možná, že se na nás podepsalo utkání v Jihlavě, a dnes už nám sily chyběly.“