Luboš Horčička podruhé v řadě s nulou

Napsal 17.09.2005 Martin Bocian, Libor Kult
C h o m u t o v - V rámci čtvrtého kola první ligy přivítali hokejisté Chomutova HC Olomouc. Kdo čekal kanonádu Severočechů, odcházel z ČEZ stadionu zklamán. Předposlední celek tabulky ukázal, že jeho poslední výsledek s Jihlavou nebyl náhodný. Domácí tým se musel vydat ze všech sil, aby si na své konto připsal další vítězství. Všechny ošemetné situace před svou brankou znovu vyřešil Luboš Horčička, který zůstal neprůstřelný i v druhém zápase za sebou. Střelecký účet otevřela přesilovková trefa Petra Polodny v čase 18:00. Tři body pro domácí jistil až ve 47.minutě Jaroslav Buchal. Hanáci nezlomili prokletí minulé sezony, kdy nezískali s Chomutovem ani bod. Naopak svěřenci trenéra Kýhose se dobře naladili na pondělní těžkou bitvu na ledě Ústeckých Lvů.
4. so 17.9.2005
2:0(1:0, 0:0, 1:0)
OLO
Horčička - Révay, Jakub Šulc, Poživil, Martínek, Szakal, Nosek, Kocek, Trefný - Boušek, Šíp, Polodna - Stavenský, Koláček, Řepík - Jan Šulc, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Polanský
Olomouc
Žigardy - Kříž, Šafařík, Protivný, Světlík, Vlček, Bartoň, Faltýnek, Varakas - Smejkal, Ministr, Bouz - J.Hradecký, Najdek, Frieb - Šimo, Karný, Hebar - Žajgla, Kreuzman, Malkus

Před samotným vhozením úvodního buly zápasu se na ČEZ stadionu odehrál jeden slavnostní akt. Dne 11. září 2005 totiž oslavil své 60. narozeniny bývalý dlouholetý brankář chomutovských VTŽ pan Miroslav Kubát. Z rukou zástupců klubu obdržel upomínkové předměty a dres se svým jménem a symbolickým číslem “60“.

Samotný zapas začal spíše v opatrném duchu. Do první vážnější situace se dostal ve 3. minutě domácí Polanský, ale těsně přestřelil Žigardyho svatyni. Poté měli olomoučtí výhodu přesilové hry. S výjimkou pokusu Karného od modré čáry však Horčičku neohrozili. V 7. minutě zaváhal při rozehrávce před vlastní brankou Révay a domácí měli velké štěstí, že dotírající Malkus tuto chybu nepotrestal. V rychlém brejku kontroval Boušek, ale ani on nedotáhl svou akci do úspěšného konce. Další nabídnutá početní výhoda vyšla hostům ještě hůře, než ta předchozí. Ani jednou v ní nevystřelili na branku. V dalším průběhu hry se zajímavé momenty střídaly na obou stranách, jenže žádný z nich ke změně skóre nevedl. Více šancí z kategorie vyložených měli na svých hokejkách přeci jen hokejisté Chomutova. V 15. minutě hned po vhazování provětral Žigardyho lapačku jedovatou střelou Martínek. První gól zápasu přišel až v čase 18:00 a k radosti domácích příznivců ho vstřelili Severočeši. Ladislav Boušek nezištnou přihrávkou zpoza branky našel Petra Polodnu, který z první poslal puk pod břevno – 1:0. Do konce první části křehké vedení udrželi, i když nescházelo mnoho a mohlo být vyrovnáno. To když Bouzova střela orazítkovala břevno chomutovské branky.

Nástup do druhé části patřil jednoznačně Olomouci. Velkou šanci měl Najdek, ale levý Horčičkův beton mu ve skórování zabránil. Následné přečíslení zastavil položenou holí jeden z domácích beků a dorážející Kreuzman mířil vedle. Také další okamžiky patřily celku z Hané a jen díky výbornému Horčičkovi se výsledek nezměnil. Chomutov zahrozil až ve 24. minutě. Koláček naservíroval před branku přihrávku Martínkovi, jenž byl těsně před zakončením faulován a hosté šli do oslabení. Větší tlak Severočechů ale nepřišel. O něco lépe jim vyšla početní výhoda po zákroku na Polanského. Ránu Jakuba Šulce dorážel v pádu Polodna, ale Žigardy byl na místě. Neuspěl ani Polanský, jenž orazítkoval masku olomouckého gólmana. Ve 30. minutě vystavil Bartoň ve středním pásmu ukázkový bodyček Bouškovi, který uznalým potleskem ocenilo i domácí publikum. O chvíli později byl opět středem pozornosti Boušek. Po dlouhé Šípově přihrávce se zbavil obránce, avšak zakončení mezi betony mu nevyšlo. Hra se čím dál tím více vyrovnávala a o dramatické okamžiky nebyla nouze. Ve 39. minutě vyslal nebezpečnou střelu zpoza obránce Hebar, Horčičku však nepřekvapil.

Hned po několika vteřinách třetí třetiny ujeli znovu Šíp s Bouškem a druhý jmenovaný opět nechal pouze vyniknout Žigardyho. Neujaly se ani následné střely Polodny a Jakuba Šulce. Pak se sám před bránou ocitl Koláček, ale Žigardyho lapačka přitahovala kotouč silou magnetu. Ve 45. minutě vybojoval u zadního mantinelu puk Řepík, přihrál Stavenskému, jehož zakončení na poslední chvíli srazil jeden z olomouckých beků. Uklidňující branky se chomutovští dočkali ve 47. minutě. Stanislav Mikšovic se dostal do protiútoku, jeho zakončení propadlo Žigardymu pod rukou a volně ležící puk dorazil za čáru dojíždějící Jaroslav Buchal - 2:0. Hosté si i za tohoto stavu dokázali vytvořit několik solidních šancí, ale jejich trápení v koncovce pokračovalo. V 50. minutě připravil domácí Koustrek výbornou střeleckou pozici pro Chybu, ten však trefil pouze připraveného brankáře. Na druhé straně se do zakončení dostal Ministr, jeho bekhendové kličce však vystavil stop Horčičkův beton. Obrovskou šanci následně spálili i domácí, když Řepík před prázdnou bránou trefil břevno. V závěru zápasu už žádný gól nepadl a Chomutov tak své vítězství uhájil. Luboš Horčička navíc mohl slavit své druhé čisté konto v řadě.

Aleš Tomášek (Olomouc): „Náš velký problém je proměňování šancí. Ve druhé třetině jsme jich měli hodně, ale podobně jako v domácím zápase s Jihlavou, jsme je nedokázali proměnit. To je to, co nás trápí. V úvodu třetí třetiny jsme udělali chybu, po které padl druhý gól. Následně nás Chomutov zatlačil a třetí třetina byla v jeho režii. Ale předchozí dvě třetiny byly vyrovnáné.“

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Soupeř ukázal, že hraje velice koncetrovaně a zejména forčeking dobře zvládá. Dlouho jsme se nemohli dostat do tempa a zápas byl vyrovnaný. Ve třetí třetině jsme ukázali větší nasazení a vůli po vítězství“