Klíč od Krušných hor zůstává v Chomutově, Piráti v derby přehráli Litvínov

Napsal 13.02.2019 Kateřina Kundertová, Michal Luxa
C h o m u t o v - Třiačtyřicáté kolo Tipsport extraligy poslalo do Chomutova sousední Litvínov, s nímž Piráti zvítězili 4:1. V ROCKNET ARÉNĚ se odehrával bojovný zápas, který byl hlavně v první třetině hodně vyhrocený. O branky týmu Vladimíra Růžičky se postupně postarali Radek Duda, Jan Stránský, Tomáš Svoboda a Adam Raška. Kvalitní výkon předvedl také Justin Peters, jenž útočníky soupeřů chvílemi přiváděl až k zoufalství.
43.kolo st 13.2.2019
4:1(1:0, 2:0, 1:1)
LIT
Peters – Jank, Knot, Kovář, Buchtela, Dietz, Zeman, Valach – Sklenář, Růžička, T. Svoboda – Marjamäki, Vantuch, Duda – Tomica, Raška, Stránský – Koblasa, Chlouba, Klhůfek
Litvínov
Janus – Trončinský, Ščotka, Graborenko, Piché, Hunkes, L. Doudera – Petružálek, Gerhát, Trávníček – Válek, Hübl, F. Lukeš – Kašpar, Mikúš, Helt – Jurčík, M. Hanzl, Havelka

9. Duda (Vantuch, Dietz), 28. Stránský (Sklenář, Růžička), 39. T. Svoboda (Růžička, Kovář), 48. Raška (Stránský, Knot)

Trončinský (Litvínov) 10 minut

Podkrušnohorské derby začalo pěkně zostra, takže se téměř nehrálo v pěti na obou stranách. První šance přišla až při vlastním oslabení Pirátů, když ujížděl Marek Tomica, který rychlou střelou nenašel mezeru mezi betony Jaroslava Januse.

V deváté minutě už byl litvínovský gólman krátký na pokus Radka Dudy, jenž téměř zpoza brány našel bližší šibenici a otevřel skóre utkání – 1:0. Po nevyužité početní výhodě domácích si ve dvou přesilovkách zahrála i Verva, která i přes velkou šanci Lukáše Kašpara před odkrytou brankou ani jednu nevyužila.

První třetina přinesla celkem čtyřiadvacet trestných minut a prostřední dějství pokračovalo ve stejném duchu. Po nepotrestaném faulu na obou stranách se Piráti opět dostali do přesilovky, ve které Jakub Sklenář přihrál od mantinelu na Jana Stránského, a ten ránou po ledě zvýšil na 2:0.

Snížit mohli litvínovští střelci, jenomže František Lukeš z pravého křídla netrefil bránu a Viktor Hübl neprostřelil roztaženého Justina Peterse. Necelých sto vteřin do konce druhé části Tomáš Svoboda se štěstím tečoval Růžičkovu přihrávku k levé tyčce a poslal Chomutov do třígólového vedení – 3:0.

V úvodu závěrečného dějství Sébastien Piché našel prudkou ránou brusli Martina Hanzla, od které se puk odrazil do chomutovské sítě, na čemž neshledal nic proti pravidlům ani videorozhodčí – 3:1. Na dostřel mohl dostat Litvínov kapitán Michal Trávníček, jenž však na konci přečíslení přestřelil odkrytou část branky.

Na druhé straně Adam Raška potvrdil pravidlo nedáš – dostaneš, když z hranice brankoviště skóroval pod horní tyčku – 4:1. V závěru už si Piráti i přes oslabení výsledek pohlídali a dotáhli se k Energii na rozdíl pěti bodů.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Zápasy bývají po přestávce opatrnější a první třetina podle toho vypadala. Pro nás bylo důležité, že jsme ubránili hodně oslabení a využili jsme jednu přesilovku, což nás uklidnilo. Druhá třetina taky začala opatrně, ale podařilo se nám dát dva góly a Litvínovu odskočit. Ve třetí třetině jsme si zápas pohlídali. Hráči předvedli perfektní výkon, výborně bránili a blokovali střely, Justin opět chytal parádně.“

Radim Skuhrovec (HC VERVA Litvínov): „Věděli jsme o důležitosti utkání, takže jsme chtěli v Chomutově uspět, což se nám nepodařilo. Na jednu branku nemůžeme vyhrávat. Domácí nám dali lekci z produktivity, jelikož využili dvě přesilovky a my jsme v nich branku dát nedokázali. Za stavu 0:3 se nám podařilo snížit, jenomže když jsme se nadechovali, domácí nám dali čtvrtou branku a o osudu utkání bylo rozhodnuto.“