Junioři ve třetí třetině podlehli Spartě, která si odváží výhru 5:4

Napsal 31.10.2009 Helena Hadvičáková
C h o m u t o v - Při sobotním odpoledni se na chomutovské ČEZ stadioně odehrálo extraligové utkání mezi chomutovskými juniory a juniory z celku HC Sparta Praha. Po začátku, kdy se oba týmy jakoby aklimatizovali na ledě, přišel prudký zvrat, kdy se jako první trefil Puna. Pár minut na to srovnával chomutovský Žižka. Sparta si však nenechala nic líbit a do soubojů o puk šla tvrdě. Do konce třetiny padly další dva góly ze strany hostů. Autory byli Žalčík a Kafka. Ve druhé třetině nastal jasný obrat o 360°. Chomutov se jakoby probral a začal bruslit více do akcí. Povedly se vsítit 3 rychlé góly. Sparta však nezůstávala pozadu, a alespoň jednou se prosadila a do šaten se po druhé třetině odcházelo za stavu 4:4. Po přestávce, kdy se jakoby oba týmy obměnili, přišlo několik útočných akcí, při kterých oba brankáři předvedli své dovednosti. Deset minut před koncem však chomutovský Meravý pochybyl a Sparta šla do vedení. Chomutov již neměl tolik sil na to, aby stav srovnal a Sparta se po zaznění konečné sirény radovala z výhry a ze zisku 3 bodů.
22.kolo so 31.10.2009
4:5(1:3, 3:1, 0:1)
SPA
Meravý (Alexa), Dostál, Pinka, Kolčava, Žižka, Karlík, Mazanec, Průcha, Ptáčník, Kalinovič, Mála, Mužík, Matějka, Kerch, Hofmeister, Kroupa, Milotínksý, Bursík, Kůs, Kolář
Sparta
Novotný (Knap), Kořínek, Veselý, Pohl, Žovinec, Husák, Zacpálek, Přibyl, Merta, Tůma, Puna, Forman, Kafka, Morkes, Chára, Žalčík, Luňák, Sovík, Hanták

Hned, jak se vhodilo úvodní buly, bylo znát, že oba týmy vědí, co chtějí, a že protivníkovi body jen tak nedarují. Sparta byla zpočátku ten tým, který udával, kam se pojede, kde se bude střílet, popřípadě bránit. Chomutovští talenti se snažili pražskému celku stačit, leč marně. Ještě v první minutě si vysloužil Richard Pinka dvě minuty za držení protihráče. Chomutov se této přesilovce ubránil, ale kdyby Sparta měla jen o kousek více štěstí, Chomutov mohl prohrávat. Sparta se dále držela puku jako vosy lízátka. V první desetiminutovce vyslali na domácího Meravého tolik střel, že gólman musel být jistě až upocený. Některé střely šly sice mimo, ale spousta jich šla přímou palbou na něj. Meravý měl však výbavu řádně připravenou a stav se neměnil. Poté přišlo první vyloučení sparťana Kafky za hákování a Sparta musela dokázat, že se nebojí a že bránit umí i ve čtyřech. Dvě minuty uběhly jako voda a jen necelou minutu po té, co byli Pražané kompletní, se ukázala červená signalizace za zády Meravého. Malou, ale přeci skulinku našel David Puna, který ji hned využil a změnil průběžný stav zápasu. Chomutov se ale nenechal zahanbit. Krušnohorci bojovali co se jen dalo, ale Sparta měla navrch. Kde byl jeden chomutovský útočník, byli dva pražští obránci. Ale znenadání se blesklo na lepší časy. Lukáš Matějka se včasně zorientoval před brankou Novotného a přímou střelou srovnal stav na 1:1. Na sparťanské střídačce bylo vidět, jakoby se zahodily servítky a začali více bojovat. A bylo tomu tak. Ještě v té samé minutě, kdy se bílomodrým povedlo srovnat, dal Lukáš Žalčík pěkný gól těsně k tyčce. Oba celky předváděli pěkné akce, nechyběly obranné pozice, střely. Ale přecejen měla Sparta něco, co Chomutov postrádal. Mladé naděje Chomutova se sice Sparty držely, ale ona měla v této třetině už jistojistě více štěstí a více průbojnosti. Minutu před koncem úvodní dvacetiminutovky se ještě stačil trefit Pražský Kafka, který tak udal jasné vedení. Do kabin se tedy odcházelo za stavu 3:1 pro hosty.

Jestli v první třetině byl Chomutov málo průbojný, ve druhé části tomu bylo naprosto jinak. Po vhozu se jasně ujal puku a Sparta zpočátku jen a jen bránila. Kde ale nastal ten zlom, že Chomutov prohrával po 29 minutách 4:1? Mrštným manévrem se puku zmocnil Luňák, který projel přes hřiště a jasně zakončil. Sparta se mohla právoplatně radovat. Při pohledu na domácí střídačku bylo jasné, že právě ona musí zabojovat a alespoň srovnat. Jako by se tato slova naplnila. Do konce třetiny vévodil Chomutov. Nejprve se trefil Mužík v 29. minutě, následoval Mazanec, který v 32. minutě snížil na jednogólový rozdíl. Vyrovnávací gól pak přišel ve 35. minutě, kdy při juniorech z Chomutova stálo velké štěstí. Sparťanský brankář si myslel, že má puk po nahození Mály pod svými betony, kdežto kde se vzal, tu se vzal, puk, který si to mířil k brankové čáře a Novotný už po něm jen marně sáhnul. Chomutov pět minut před koncem druhé třetiny srovnal a do třetí třetiny se šlo za stavu 4:4.

Třetí třetina se zdála být vyrovnaná. Chvíli byl u kotouče domácí tým, po chvilce zase tým ze Sparty. První větší šance přišla ze strany hostů, kdy ve 45. minutě ostře pálili na Meravého, který se však ubránil a stav se neměnil. Chomutov tuto šňůru střel opětoval, ale Novotný se jakoby jen v brance protáhl. Po zbytek třetiny už neměl tolik práce. Hra se odvíjela převážně v útočném pásmu Sparty. Sem tam se puk zatoulal do opačné třetiny, ale bylo to jen výjimečně. Pražané měli opět navrch. A gól v 50. minutě to jen potvrdil. Šikovnou střelou změnil stav zápasu Sovík, který tak zařídil vedení a následné vítězství svého týmu. Chomutov se snažil ještě dotáhnout, ale síly po dlouhé hře ubývaly. Sparta si své vedení hlídala jako oko v hlavě. Při zaznění závěrečné sirény se na led sesypali všichni hráči týmu HC Sparta Praha a málem zavalili svého gólmana.