Junioři se ubránili v mnoha oslabeních a zaslouženě vyhráli

Napsal 21.09.2008 Zdeněk Plánka, Michal Pokorný
B r n o - Kometa přivítala v šestém kole juniorské extraligy na svém ledě Chomutov. Střetly se tak týmy z dolní poloviny tabulky. Zápas probíhal ve vysokém tempu a byl poměrně vyrovnaný. Úspěšnější však byli hosté, a to především díky dobře ubráněným přesilovkám, kterých měl domácí celek požehnaně. O výhře Chomutova pak rozhodly branky Kůse a Kaplana.
6.kolo ne 21.9.2008
KOM
1:2(0:1, 0:0, 1:1)
Kometa
Čiliak - Zítka, Sova, Žalud, Pospíšil, Vozdecký, Rosenberg, Juráň, Stehlík, Hnilička, Komínek, Zemánek, Kožár, Brzobohatý, Hájek, Popolanský, Grmela, Štěpánek, Švaňhal
Hollý - Jasko, Semrád, Kolčava, Saska, Krupka, Kaplan, Rutta, Nguyen, Kalinovič, Kubík, Hofmeister, Hauer, Kroupa, Bečvář, Kůs, Kolář, Miklovič, Jáchym, Szakal

Úvod zápasu byl opatrný, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu hned na začátku utkání a poslat soupeře do vedení. Ovšem už ve třetí minutě byl vyloučen domácí Hájek a věnoval Chomutovu početní výhodu. Ale ani přesilová hra žádnou větší šanci nepřinesla. Ta přišla v půlce deváté minuty, kdy chomutovský Szakal nebezpečně vystřelil od modré, jehož střelu však Čiliak zneškodnil. V běžící desáté minutě to přehnal s důrazem Kalinovič a za úder do hlavy a krku si vysloužil 2 plus 10 minut osobní trest. Zde se započalo velké trápení Komety, jménem přesilová hra, které se táhlo až do konce utkání. V standardním počtu hráčů na ledě si Brněnští dokázali vytvořit šance paradoxně snadněji. V rozmezí mezi jedenáctou a patnáctou minutou se dostali postupně do nadějných příležitostí Brzobohatý a Juráň. Tyto snahy Komety o vstřelení branky ale utnul gól Chomutova v čase 15:24, který měl na svědomí nejproduktivnější hráč Chomutova v letošní sezóně Jaroslav Kůs . Přihrávku, kterou mu předložil Kroupa nešlo neproměnit. Kůs se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Chomutovští si pak do konce třetiny vypracovali ještě jednu velkou příležitost, ale Čiliak svůj tým podržel.

Domácí si v úvodu druhé třetiny zahráli svoji druhou přesilovou hru. Ihned po skončení této početní výhody si Kometa celou akci zopakovala. A aby toho nebylo málo, o chvíli později dostala dokonce možnost hrát skoro dvě minuty přesilovou hru 5 na 3, když svého kolegu na trestné lavici doplnil Dostál, a to přesně v čase 24:40. Opět to vstřelený gól Kometě nepřineslo. Těsně po skončení přesilové hry pálil Vozdecký od modré, brankař Hollý puk vyrazil a ani následná dorážka Komínka vyrovnání nepřinesla. Dvě vteřiny po 28. minutě jel sám na brankaře hostů Hájek, ale k zakončení se díky hákování chomutovského obránce nedostal. Další přesilová hra, v pořadí čtvrtá ve druhé třetině, přinesla Kometě obrovskou šanci, Stehlík dostal ideální přihrávku, ale jeho následné zakončení už tak ideální nebylo. Hra se postupně dostala do fáze, kdy se bojovalo především o střední pásmo. Tuto situaci změnil chomutovský Hofmeister a už poněkolikáté nabídl mladíkům z Komety početní výhodu. Výsledek byl však opět bez efektu, i když se Hájek všemi silami snažil v pobíhající 37. minutě dostat puk do brány. Do šaten se přes velké množství přesilových her Komety odcházelo za stejného stavu jako po třetině první. Tudíž za stavu 0:1 v neprospěch Komety.

Do závěrečné třetiny vstoupili lépe Chomutovští, měli několik šancí. Tu největší měl ve 44. minutě na hokejce Sůs, který se po krásné kombinaci celého týmu dostal až před Čiliaka, svoji šanci díky výbornému zákroku brankaře nezužitkoval. A zde se potvrdilo staré známé rčení nedáš - dostaneš. Probíhala 45. minuta, když dnes střelecky aktivní Vozdecký vyslal tvrdý projektil od modré, Hollý jeho pokus vyrazil před sebe a pro Lukáše Kožára, který hlídkoval před bránou, už nebyl problém puk dorazit do brány. Vyrovnaný stav však netrval příliš dlouho. Nejprve se odporoučel za katr Vozdecký a chvíli po něm za vysokou hůl Sova. Chomutov svoji přesilovku pět na tři bezezbytku využil. Rutta nabil na modré Danielu Kaplanovi a ten prostřelil vše, co mu stálo v cestě a dostal Chomutov znovu do vedení. Tentýž hráč si vybral svoji slabší chvilku v 50. minutě, kdy mu byl udělen menší trest za sekání. Kometa vyvinula v přesilové hře obrovský tlak, Švaňhal nadvakrát nedorazil puk do prázdné brány a promrhal velkou šanci na vyrovnání. V 53. minutě Chomutovští chybovali, ve snaze vyhodit puk, k tomu se dostal Hájek. Jeho táhla střela z mezikruží za zády Hollého neskončila. V čase 53:30 byl vyloučen hráč Chomutova Rutta za zdržování hry, vzápětí ho napodobil Kaplan. Chomutovští si podruhé v zápase vyzkoušeli hru ve třech proti pěti. Kometa vycítila šanci a její obránci zasypali Hollého sprškou střel. V 56. minutě našel Švaňhal u pravé tyče úplně volného Stehlíka, který snad čtyřikrát dorážel, ale vytěžil z toho jen faul na svoji osobu. Saska vyfasoval dvě minuty za hrubost plus desetiminutový osobní trest. O necelou minutu později nezpracoval před brankou osamocený Grmela ideální přihrávku. Vzápětí Švaňhal netrefil odkrytou bránu. Zbytek utkání už si Chomutov dobře pohlídal a skvěle bránil svoji modrou čáru. Poslední příležitost na vyrovnání měl Grmela, ale nebylo mu přáno vyrovnat po závaru před Hollým. Tři body si tak z haly Rondo odvezl za vítězství 1:2 Chomutov a může být opravdu rád, protože strávil podstatnou část hry v oslabení.