Junioři porazili ve vyrovnaném duelu Plzeň, o vítězství rozhodly branky v začátcích třetin

Napsal 20.10.2016 Michal Luxa
P l z e ň / C h o m u t o v - V patnáctém kole DHL extraligy juniorů zajížděli Piráti na led Plzně, kde zvítězili 5:3. Severočeši v utkání třikrát vedli, na což soupeř dokázal dvakrát odpovědět. O dvě branky Chomutova se postaral Vojtěch Krejčiřík, jenž zaznamenal i rozhodující trefu zápasu. Další góly Pirátů postupně stříleli František Wágner, Filip Palička a Tamás Részegh. Po předehrávce se Severočeši vyhoupli na průběžné osmé místo tabulky.
15.kolo čt 20.10.2016
PLZ
3:5(1:1, 1:1, 1:3)
Plzeň
Krasanovský – Kačena, Váchal, Kaňák, A. Novák, Krystl, Pokorný – Kantner, Stráský, Hanzlík, Kučera, Vavřička, Pour, Chalupa, Kokoška, Vracovský, Roubal, Rubner.
Pavlát – Hlaváček, Kopic, D. Novák, Lidák, Smutný, Běhula, Hajič – Köver, Polák, Kulich, Palička, Krejčiřík, Részegh, Rindoš, Chlán, Svoboda, Šilar, Wágner.

Plzeň
20. Chalupa (Vavřička, Kaňák), 24. Pour (Stráský), 60. Pour (TS)
2. Wágner (Részegh), 23. Palička (Smutný), 45. Krejčiřík (Wágner, Rindoš), 52. Krejčiřík, 59. Részegh (Wágner)

3:8
0:2
0:1
39:32
44
Valenta – Rubáš, Tvrdík

Do utkání měli daleko lepší vstup Piráti z Chomutova. Hned po 71 sekundách totiž otevřel skóre František Wágner, který se po pasu Részegha dostal do samostatného úniku a zakončil přesně mezi betony Filipa Krasanovského! Velkou šanci na navýšení vedení měli hosté ještě v páté minutě, ale Chlán nedokázal po zajímavém pokusu Wágnera dorazit kotouč do branky. Chomutov evidentně první branka hodně nabudila a domácí se museli velice pozorně bránit. Za indiány však hodně hrozila elitní trojice Kantner – Kokoška – Vracovský, jenže obranné hry obou celků se zdály býti dobře připravené na akce soupeře.

Ve 14. minutě to z vrcholu pravého kruhu pro vhazování zkoušel Marek Rubner, nicméně proti jeho střele byl připravený hostující brankář Dominik Pavlát. Krátce nato měl tento útočník další příležitost, kdy to zkoušel hned natřikrát, ale znovu narazil na pozorného Pavláta! Před ním nastal velký rozruch o chvíli později, kdy si pro puk dojížděl Tomáš Vracovský. Hostující gólman pro něj ovšem vyjel taky a dostihl ho jako první. Plzeňští nadále tlačili a snažili se vyrovnat – Chalupovi do dobré šance přihrál Vavřička, hrací předmět však zamířil nad bránu. Dvě a půl minuty před koncem si vybojovali přesilovou hru, vyloučen byl Jiří Kopic. A vteřinu po konci trestu dokázali skórovat. Matěj Chalupa po pasu Vavřičky z mezikruží prostřelil Pavláta a bylo to 1:1!

Minutu po začátku druhé dvacetiminutovky došlo k dalšímu vyloučení Jiřího Kopice, mnohem lépe si ale počínal Chomutov. Petr Chlán byl faulován Rubnerem v samostatném úniku a následovalo trestné střílení, které však neproměnil. Piráty to ovšem nemuselo dlouho mrzet, neboť ve 23. minutě se střelou z levého křídla prosadil Filip Palička a bylo to 2:1 pro hosty! Chvíli nato však opět bylo skóre srovnané. V mezikruží zůstal nepokrytý Jakub Pour, jenž pěknou střelou zápěstím nedal Pavlátovi šanci!

Zápas posléze nabízel vyrovnanou podívanou, které bohužel chyběly nějaké šance. O zrovna pohledné utkání se nejednalo, převládala spíše bojovnost a snaha získat každé kotouče pro sebe. Ve 36. minutě se obraz hry mohl změnit, když byl za faul kolenem vyloučen kapitán Chomutova Patrik Lidák. Kantner pak výbornou přihrávkou před bránu vyzval své spoluhráče k zakončení, nicméně ti založenou akci překombinovali. Dobře to ale poté provedl znovu Matyáš Kantner, který tečoval střelu Vracovského, ale Pavlát zastavil kotouč ramenem. Po 40 minutách se do kabin šlo za stavu 2:2.

Jako první ve třetí třetině měli šanci domácí indiáni. Tomáš Kučera v přečíslení přihrál do dobré pozice Jiřímu Stráskému, který ovšem na Pavláta nenašel recept k překonání. Krátce nato se Kučera dopustil faulu a svěřenci kouče Kašeho hráli přesilovou hru – a využili ji! Po pěkné kombinaci do odkryté klece v pohodě zakončoval Vojtěch Krejčiřík, který tak zařídil Pirátům potřetí v utkání vedení. Indiáni se tedy pochopitelně více vrhli do útoků a odměnou jim byla další přesilová hra, Rubnera totiž podrazil Marcel Hlaváček. Na konci trestu zasáhl Hanzlík z bezprostřední blízkosti tyčku, Vavřička pak z dorážky trefil jen boční síť a skóre se neměnilo ani přes tyto velké příležitosti.

Dlouho to již ale neplatilo, jelikož Jakub Pokorný střelou od modré trefil jen Vojtěcha Krejčiříka, který z následného samostatného úniku podruhé za sebou překonal bezmocného Filipa Krasanovského – 4:2 pro Piráty! Parádní premiéra nové posily chomutovské juniorky… Na druhé straně krátce nato opět zvonila tyč, tentokráte ji trefil pěknou střelou Matěj Chalupa. Šanci vykřesat naději dostali domácí v přesilové hře pět na tři, ani přes zajímavý tlak ji ale neproměnili. Rozhodnutí o vítězi přišlo 81 sekund před závěrečnou sirénou – z trestné lavice unikl Tamás Részegh, který nádhernou kličkou do bekhendu dal na 5:2! Indiánům se alespoň povedlo zmírnit gólový rozdíl, v závěru ještě trestné střílení totiž proměnil Jakub Pour.

David Bruk (HC Škoda Plzeň): My jsme si vytvářeli docela příležitosti, ale zbytečně jsme je překombinovávali. Hráli jsme navíc hodně přesilových her, které jsme nevyužili, to je samozřejmě problém. Navíc některé ty góly, co jsme dostaly, byly poměrně laciné.

Robert Kaše (Piráti Chomutov): Věděli jsme, že to v Plzni určitě nebude nic jednoduchého, domácí jsou v popředí tabulky. Naše výkony se však poslední dobou zlepšovaly a věřili jsme si, že to dnes dokážeme urvat, když budeme předvádět naši hru. Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli, zúročili jsme to vedoucím gólem, ale pak měla Plzeň přesilovku a srovnala. To nás zabrzdilo. Potom jsme chtěli hodně, šli jsme tomu naproti, takže se k nám přiklonilo i štěstí. I kvalita se dnes přiklonila k nám, jenom díky klukům za tu bojovnost, kterou dnes předvedli.