Junioři podlehli běloruskému Bobrujsku až na nájezdy, na postup musí čekat

Napsal 26.08.2014 Daniel Pavlík
U f a / C h o m u t o v - Když si přečtete, že na Světovém poháru v ruské Ufě budou hrát Piráti z českého města Chomutov, máte záruku kvalitní hokejové podívané. Jinak tomu nebylo ani proti týmu z Běloruska, který tvoří součást organizace Minského Dinama. Bobrujsk získal dvoubrankové vedení díky výraznému Alexanderu Pastuhovi, Piráti ve třetím dějství nakonec vyrovnali, ale neuspěli až v samostatných nájezdech. I jeden získaný bod je drží ve hře o postup do semifinále. K tomu je však potřeba splnění několika okolností. Bobrujsk nesmí na závěr skupiny porazit Blues Espoo a duel Cape Breton - Ufa nesmí skončit dělbou bodů 2:1.
SPJ út 26.8.2014
BOB
3:2sn(2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Bobrujsk
Karnauchov – Ustiněnko, Gončarov, Kozirev, Bokun, Kljavzo, Kudin, Bunec, Marcul – Rybčik, Voronov, Pastuchov – Misnikov, Fadějev, D. Bujnickij – A. Bujnickij, Novik, Varivončik – Karaban, Bujak, Černikov
Dvořák – Tejnor, Černý, Meliško, Szathmáry, Cestr, Dubeň, Procházka – Janák, Hejcman, Hlava – Huňady, Šťovíček, Chrpa – Ringler, Paleček, Veselý – A. Macháček, Strunz

Bobrujsk
8. Pastuhov (Voronov, Kudin), 14. Pastuhov, rozh. náj. Bujnickij
20. Cestr, 49. Huňady (Cestr, Hlava)

Běloruský tým měl v úvodních minutách lehčí převahu a vysloužil si také první velkou šanci. Rybčik však brankáře Dvořáka z mezikruží nepřekonal.

Pozadu se však nedrželi ani Piráti, kteří na tomto turnaji odvádějí výbornou práci. A tento zápas nebyl vyjímkou. Svědčí o tom nebezpečný protiútok a situace dva na jednoho. Bohužel pro chomutovské mladíky akce zdárně neskončila, jelikož si dvojice Šťovíček a Chrpa nerozumněli a nadějnou akci překombinovali.

Netrvalo dlouho a účet důležitého utkání se konečně otevřel. V 8. minutě si ALEXANDER PASTUHOV vybruslil do zajímavé pozice, kterou vyšperkoval přesnou střelou do růžku Dvořákovy klece.

Bobrujsk ve své hře nepolevoval a Piráti začali mít ještě větší problém. Druhý gól přišel v zásadě po nahození, kde chomutovský gólman nedostal puk pod kontrolu a ten se odrazil od ALEXANDERA PASTUHOVA až do branky. Po následném prozkoumání záznamu byl nakonec gól uznán, mohl se tedy radovat stejný muž, jako u předchozí trefy.

Dvoubrankové vedení běloruským juniorům dodalo ještě více síly a soustředění, a na ledě to bylo vidět. Několikrát musela chomutovská obrana hasit perné chvíle před svou svatyní, ta však veškerý další nátlak ustála.

Až v samotné dvacáté minutě přišlo osvěžení, v podobě trefy VÁCLAVA CESTRA, který ve vlastním oslabení ujel na samotného Karnauchova a povedeným bekhendovým blafákem rozvlnil síť běloruské branky.

Gól do šatny se chomutovským Pirátům do druhé třetiny rozhodně hodil. Hned v úvodu severočeši sebevědomě kombinovali v útočném pásmu Bobrujsku, jejich hostitelé však odolávali.

Nabuzená morálka Pirátů však mohla velmi rychle klesnout dolů. Po špatném vyhození se k puku dostal Fadějev, který ale své protějška v brance nepřekonal. A nezůstalo jen u jedné šance, hned dvakrát mohl Pastuhov zkompletovat hattrick. Ani v jednom případě se však neradoval.

Druhá třetina skončila bez branky, ačkoliv měli o poznání více šancí hráči Dinamo-Šinnik Bobrujsk.

Náskok pouhé jedné branky byl pro Piráty naprosto klíčový, a stále zbývalo dost času. A Chomutov rozhodně nepůsobil ustrašeně. V prvních minutách si vytvořil viditelnou převahu, která nemá skončit jinak než gólem.

Ve 49. minutě totiž obdržel přihrávku volný PATRIK HUŇADY, který pohotovou střelou zařídil vyrovnání skóre.

Radost českých hokejistů však brzy vystřídaly další obavy. Například Fadějev mohl vrátit svému týmu vedení po tom, co se ocitl blízko Dvořákovy branky. Chomutovský fantom však vytáhl vynikající zákrok a při přesunu zamezil kotouči v cestě za čáru. Piráti měli skutečně na mále.

Násedovaly i další nebezpečné výpady silného soupeře, ale všechny přišly vniveč. Nicméně si Bělorusové ještě před koncem třetí třetiny vyžadli time out, který však nic nezměnil.

A nic nezměnil ani Hejcman, který mohl využít chyby bobrujské defenzívy. Nervózní průběh prodloužení mohl znamenat jediné. Utkání musely rozhodnout samostatné nájezdy.

Nejdříve jel běloruský Pastuhov, který své šance využil. Po neúspěšném pokusu Hlavy vstřelil další zásah DMITRIJ BUJNICKIJ, jenž propálil s pukem Dvořákovy betony.

Odpověď přišla pouze od Šimona Szathmáryho, ale další branku junioři z podkrušnohoří nepřidali. Stav 3:2 po nájezdech jen povtrdil vcelku vyrovnaný průběh zápasu.

Zdeněk Skořepa (Piráti Chomutov): „Do utkání jsme vstoupili špatně, celá první třetina se nám nepovedla. Scházel nám pohyb. Od druhé třetiny jsme se zvedli, vytvářeli jsme si i šance. Myslím, že se pak hrálo vyrovnané utkání a my jsme dokázali srovnat, čehož si cením stejně jako toho, že jsme se po první třetině zlepšili. Škoda, že nemáme i ten bod navíc, který by nás de facto s jistotou posunul do semifinále. Měli jsme šanci v prodloužení, na druhou stranu před tím předvedl řadu výborných zákroků náš brankář Dvořák, protože soupeře měl dost šancí. Teď nám nezbývá nic jiného, než napjatě čekat na výsledky zbývajících zápasů.“