DOROST - reportáž

Dorost nestačil na Slavii, v nadstavbových nájezdech získal alespoň bod

Napsal 01.12.2018 Marek Douda
C h o m u t o v - Pirátští dorostenci v rámci posledního 18. kola, konkrétně základní skupiny Západ ELIOD extraligy, nestačili na pražskou Slavii, které podlehli v normální hrací době. Nadstavba zápasu dospěla až do nájezdů, v nichž se v sedmé i osmé sérii prosadil Marcel Štefančík, což mladým Pirátům zajistilo bod.
18.kolo so 1.12.2018
2:4(0:2, 1:0, 1:2 - N 0:0 - 1:0)
SLA
Šatný – Němec, Frollo, Perný, Kovár, M. Pöschl, Martínek – Spudich, Iljuk, Príhoda, Jiří Kulich, T. Svoboda, Štefančík, Vostiňák, Kalčík, F. Döring
Slavia
Pittr – Dráb, Čech, Srdínko, Hrdlička, Palát, Kluch – J. Svoboda, Malínek, Greguss, Jokl, Slavíček, Brummel, Skoupý, Hofmann, Rulc, Vymětal

37. Kalčík (T. Svoboda, Martínek), 55. Perný (Kulich), rozh. náj. Štefančík
Slavia
7. Palát (Brummel, Slavíček), 10. Vymětal (Greguss, Srdínko), 47. Brummel (J. Svoboda, Vymětal), 48. Hofmann (Slavíček, Rulc)

T. Svoboda (Chomutov) 10 minut

Hned úvod zápasu nabídl na obou stranách přečíslení dva na jednoho. Zatímco hostující Malínek po přihrávce Slavíčka donutil Šatného k zákroku, na druhé straně Pöschlovu pobídku nevměstnal mezi tři slávistické tyče Kalčík. Od šesté minuty hráli Pražané úvodní přesilovku střetnutí a záhy ji využili. Dominik Palát se mezi kruhy otočkou zbavil obránce a samostatný únik na Šatného zakončil povedeným bekhendovým blafákem pod horní tyčku – 0:1.

Před polovinou zahajovacího dějství bylo Pirátům ještě hůře, neboť Matěj Vymětal zaskočil Šatného střelou z brankové čáry z pravé strany – 0:2. Poté se do hry obou týmů vkladly nepřesnosti, které neukončila ani přesilovka Pirátů. Hned v jejím začátku střílel z dobré pozice v pravém kruhu Kalčík, ovšem jeho pokus minul vzdálenější šibenici. Když slávistická obrana na poslední chvíli napravila své zaváhání a nedovolila vystřelit Tadeáši Svobodovi a Rulc na druhé straně po průniku z levého křídla a střele z osy hřiště rovněž neuspěl, odcházelo se poprvé do kabiny za dvougólového vedení Slavie.

I start druhé třetiny nabídl zajímavé situace na obou stranách. Jenže Hofmannově přihrávce scházela přesnost a Štefančíkovu střelu si pohlídal pozorný Pittr v hostující brance. Na začátku 25. minuty se mezi dvěma chomutovskými beky prosmýkl Greguss, Šatný však jeho pokus ramenem vytěsnil mimo. Pražané nezvýšili náskok ani po akci Skoupého a dorážce Hofmanna, a tak mohl krátce po polovině utkání snížit Jiří Kulich, který měl po Němcově nahození chvíli času před Pittrem, jenže trefil jen hostujícího brankáře.

Podobně neúspěšně dopadl ve 34. minutě Kovár, jehož bekhend z vrcholu brankoviště skončil vysoko na zadním mantinelu. Za tři minuty už však červené světlo za Pittrem svítilo, když Tadeáš Svoboda přihrál od levého mantinelu do pravého kruhu Jakubu Kalčíkovi, který bombou z první prostřelil slávistického gólmana – 1:2. V následné přesilovce Pittr se štěstí vyrazil ránu Tadeáše Svobody z levého kruhu a poradil si i s dorážkou Döringa, čímž dal spoluhráčům možnost zvýšit náskok. Jenže Rulc vracející se v poslední minutě z trestné lavice v samostatném úniku ani chvíli po něm Slavíček střelou z mezikruží v situaci tři na jednoho neuspěli, a tak se podruhé šlo do kabin s jednogólovým rozdílem ve prospěch hostů.

Začátek třetí dvacetiminutovky přinesl laxní rozehrávku Pirátů, po níž si puk sebral Rulc, ovšem samostatný únik neproměnil. Stejně dopadl ve vlastním oslabení ve 45. minutě také na druhé straně Príhoda, jehož střela přes obránce minula branku. Slávisty však nevyužitá početní výhoda mrzet nemusela, neboť před polovinou třetiny se prosadili dvakrát v rozmezí necelé minuty.

Nejprve si Maxim Brummel našel vyražený puk po střele Jakuba Svobody a poslal ho do branky – 1:3. Následně po chybné rozehrávce za chomutovskou brankou skóroval ze skrumáže před Šatným hostující útočník Jakub Hofmann – 1:4. A to nemuselo být vše, kdyby Greguss zblízka nepřestřelil branku Pirátů, kteří se dočkali snížení v 55. minutě, kdy Kulich mezi kruhy posunul Dominiku Pernému a ten prostřelil Pittra přesně k levé tyči – 2:4. Tři minuty před koncem nepřetavil Jokl v gól samostatný únik, hned z protiútoku zastavil Spudichův pokus Pittrův beton a Štefančík se před odkrytou brankou nedostal k dorážce.

Nadstavbové prodloužení začal únik chomutovského Němce, jemuž v poslední chvíli zablokoval hůl vracející se Rulc. V polovině nastavení nejprve Štefančík netrefil ideálně v situaci dva na jednoho přihrávku Kovára, na druhé straně pak zkusil Jakub Svoboda výpad kolem branky, ale Šatný si jeho akci pohlídal. Přesně minutu před koncem byl vyloučen slávista Čech, ale domácí přesilovku v gól nepřetavili, takže nadstavba dospěla až do nájezdů. V jejich osmé sérii se podruhé za sebou v rozstřelu prosadil Marcel Štefančík, díky němuž získali Piráti z utkání alespoň bod.

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): „Vstup nebyl z naší strany špatný. Možná do prvního vyloučení jsme hráli se Slavií vyrovnanou partii. Po dvou inkasovaných gólech šly ale hlavy dolů, pak nám všude chyběl krok. Nenahráli jsme si ani kotouč, přestali jsme plnit, co chceme hrát. Od příštího týdne budeme chtít některé věci změnit. Čeká nás druhá část sezóny, ve které budeme vše směřovat, abychom postoupili do play-off, když se to nepovedlo v první části.“

Jiří Veber (HC Slavia Praha): „Začali jsme hodně špatně, chyběl nám pohyb. Ve druhé polovině první třetiny jsme tohle zlepšili, ale druhá třetina byla zase možná i kvůli vyloučením špatná. Puky jsme po sobě házeli, přetahovali jsme střídání. Až ve třetí třetině jsme měli navrch a Chomutov přehrávali.“