DOROST - reportáž

Dorost nekalkuloval, výhrou nad Energií potvrdil postup do play-off

Napsal 14.03.2019 Sabina Nováková, Libor Kult
C h o m u t o v - V závěrečném kole nadstavby ELIOD extraligy dorostu mohli mladí Piráti i těsně prohrát a stejně by prošli do vyřazovacích bojů. Družina trenérů Jíry s Koláčkem však nijak nekalkulovala a s karlovarskou Energií získala všechny čtyři body, k čemuž hattrickem pomohl Jiří Kulich. Chomutovský tým do 16 let vstoupí do play-off v neděli 17. března na ledě domovské ROCKNET ARÉNY a soupeřem mu budou Rytíři z Kladna, kteří vyhráli skupinu A.
N20 čt 14.3.2019
5:2(1:0, 3:2, 1:0 - N 1:0)
KVA
Šatný – Němec, Frollo, Perný, Kovár, Martínek – Spudich, Iljuk, Príhoda, Kulich, Svoboda, Čech, Vostiňák, Kalčík, Ekrt
Karlovy Vary
Jiskra – Zolnaj, Petretič, Houdek, Hohl, Vogel – Remeš, Šlechta, Hrůša, Šmajda, Blecha, Bubanec, Matas, Rymon, Sapoušek, Skuhravý, März, Černý

16. Jiří Kulich (Čech, Němec), 22. Vostiňák (T. Svoboda, Kalčík), 36. Čech (Jiří Kulich, T. Svoboda), 40. Jiří Kulich (Perný, Čech), 43. Príhoda (Martínek, Iljuk), 64. Jiří Kulich (T. Svoboda, Němec)

Šindel – Sedláček, Bláha

První významnější akce duelu se ve třetí minutě chopila Energie v čele s Robertem Šlechtou, který se po protiútoku ocitl nehlídaný na levém kruhu, ale Oliver Šatný pokus zneškodnil. Za necelou minutu se Piráti dostali do oslabení, během kterého se stav na světelné tabuli nezměnil. Blízko k tomu však měl Matěj Skuhravý, jenž z předbrankového prostoru otestoval pohotovost chomutovského brankáře na levé tyčce.

V sedmé minutě na druhé straně k pravé tyčce zakončoval Pirát Jan Vostiňák, jehož ránu ale Štěpán Jiskra pokryl. V jedenácté minutě Robert Šlechta vytvořil tlak kolem domácí klece, když zpoza branky aspiroval na první přesnou střelu. Kotouč ale skončil na betonech Olivera Šatného, a tak šli Chomutovští do protiakce, ze které branka nevzešla.

To se naopak nedá říci o akci Jiřího Kulicha, který prolomil gólové mlčení obou kádrů. Karlovarský muž s maskou nezpracoval střelu a vyrazil ji k pravé tyči. Na správném místě už ale číhal chomutovský útočník, čímž poslal svůj tým do vedení – 1:0. Dvě minuty nato prozkoušel hned dvakrát za sebou na Olivera Šatného hostující Robert Šlechta, remízového stavu pro svůj tým se ovšem nedočkal. Zbývala zhruba poslední minuta první části a hned dva Energetici měli na svých holích vyrovnávací gól. Robin Papoušek položil pirátského strážce branky, a tak do prázdné klece mohl zakončit David Černý. Ani on svou příležitost neproměnil a přestřelil.

Výborný vstup do druhé dvacetiminutovky předvedli Piráti. Minuta a půl stačila Janu Vostiňákovi, aby zvýšil náskok domácích. Chomutovský forvard obdržel přihrávku k levé tyčce a nezbylo mu nic jiného než zakončit do zívající karlovarské branky – 2:0. V osmadvacáté minutě si hostující Matěj Bubanec vydobyl pozici před brankou a mohl snížit, puk však skončil pouze na zadním mantinelu. Ve třiatřicáté minutě se Energie přeci jen dočkala. Na 1:2 snižoval David Černý, jenž využil vyraženého kotouče do brankoviště a nechyboval.

O necelé čtyři minuty později už měli Piráti zpět dvoubrankové vedení, když Ondřej Čech výborně vymíchal Štěpána Jiskru a prosadil se k pravé tyčce – 3:1. Karlovarští ale v osmatřicáté minutě znovu snížili na rozdíl jednoho gólu. Po chybě jednoho z Pirátů se ve vlastním oslabení vydal naprosto osamocen Samuel Šmajda na chomutovského muže s maskou a zamířil přesně mezi betony – 3:2. Piráti ani tuto branku nenechali bez odezvy a minutu nato opět vedli o dva zásahy. Střelec první branky večera, Jiří Kulich podruhé překonal Štěpána Jiskru, a úspěšně tak zakončil prostřední třetinu – 4:2.

Úvod poslední části byl jako přes kopírák s tou prostřední. Piráti znovu chytili šanci za pačesy. Po šanci Jana Spudicha, který mohl skórovat ve vlastním oslabení, se již v plném počtu prosadili domácí v čele s Ondřejem Príhodou. Pirát s číslem čtrnáct číhal u pravé tyčky, kde obdržel puk, přehodil beton karlovarského gólmana a navýšil náskok domácích na 5:2.. O dvě minuty později mohl přidat druhou přesnou trefu proti Energii. Jeho zakončení k pravé tyčce mu ale nakonec nevyšlo. V následujících minutách se poměrně často vylučovalo. Karlovy Vary potkal trest hned čtyřikrát a domácí hokejisty dvakrát. Dusno tresty sice způsobily, ale branka při ani jedné z početních výhod nepadla.

V sedmapadesáté minutě během vlastního oslabení to z mezikruží zkusil Jan Ekrt. Palbu Štěpán Jiskra nezkrotil a vypadla mu, naštěstí pro něj ale pouze k levé tyčce. Zbývaly dvě minuty do konce a Ondřej Príhoda měl v úmyslu nejen vsítit svou druhou branku v klání s Energií, ale také využít poslední přesilové hry v rámci základní hrací doby. U pravého mantinelu si pirátský útočník vybojoval puk a zamířil si to na Štěpána Jiskru. Ten byl ale nekompromisní a šestou inkasovanou branku nepřipustil. I přesto si však chomutovská družina připsala tři body a na řadě bylo nadstavbové prodloužení.

Hned ve dvacáté vteřině chtěl bonusový bod získat pro svůj mančaft Tadeáš Svoboda. Po pravém křídle se probrusil až před karlovarského gólmana, jenž jeho šanci vychytal. Jako druhý přijel Štěpána Jiskru prověřit Dominik Perný. Ani on nad Západočechem nevyzrál. Ve čtyřiašedesáté minutě se ale přeci jen Piráti dočkali. Jiří Kulich nejenže přidal bonusový bod na konto Chomutova, ale taktéž proti Karlovým Varům zaznamenal hattrick. Postavou nevelký forvard vymetl pavučiny levé šibenice a ukončil nadstavbové prodloužení.

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): „V posledním utkání základní části jsme si zajistili postup do play-off, a to i bez našeho nejužitečnějšího hráče, za což jsme samozřejmě rádi. Doufám, že si herní i střeleckou pohodu přeneseme do dalších duelů a že v play-off něco ukážeme.“

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary): „Úvodem gratuluji domácím Pirátům k zisku čtyř bodů a přeji jim hodně štěstí v play-off. Co se utkání jako takového týče, na ledě byly dva týmy - jeden hrát chtěl a druhý naopak už tolik ne. To je asi vše, co bych k utkání řekl.“