Derby je naše! Chomutov porazil Slovan 3:2 a vrací se do čela ligy

Napsal 29.12.2010 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutov porazil v regionálním derby ústecký Slovan 3:2 a vrací se do čela ligy. Skóre sice otevřel v páté minutě ústecký Martin Šagát, ale po brankách Krafta, Jíry a Kůse Chomutov zápas otočil. Ústí sice v závěru snížilo, ale domácí se už o výhru připravit nenechali.
32.kolo st 29.12.2010
3:2(1:1, 1:0, 1:1)
UNL
Hanuljak - Bombic, Pulpán, Ruta, Kántor, Mudroch, Havíř - Jíra, Kraft, Kuběna - Zucker, Skořepa, Kůs - Hluchý, Hrdel, Seman - Radulay, Chlouba, Ptáčník
Ústí n.L.
Orct – Němeček, Pojkar, Klobouček, Holomek, P. Hořava, Gureň – Čurilla, Alinč, Ludvík – Šagát, Mikulík, Diviš – Kloz, R. Hanzl, Handlovský – Janků, Pajič, Hampl.

Severočeské derby bylo zároveň i soubojem o první místo v prvoligové tabulce. Lépe do něj vstoupil ústecký Slovan, který vstřelil první branku už v páté minutě hry. Prvním střelcem zápasu se stal ústecký Martin Šagát. Asistoval mu Hořava.

Chomutov první inkasovaná branka ale paradoxně nakopla a skóre 0:1 svítilo na světelné tabuli jen dvě minuty. V sedmé minutě tvrdě prostřelil Orcta v brance Ústí Milan Kraft. A Chomutov ani po vyrovnávací brance nepolevil v útočném snažení. Velký tlak v následné přesilové hře ale ve vedoucí branku nepřetavil, i když k tomu měli třeba Jíra nebo Kraft velmi blízko.

Hlavně ve druhé polovině první dvacetiminutovky byl Chomutov aktivnější a nebezpečnější. Další branku už ale nepřidal.

Aktivní hru ale Chomutovští přenesl i do druhé části a Hanuljak neměl v brance díky důsledné obraně příliš práce. Příliš se nezapotil ani během pět minut trvající přesilovky Ústí po boxerské vložce Tibora Radulaye, který na led položil ústeckého Pojkara. Rozhodčí ho za to poslal v osmadvacáté minutě předčasně do sprch. Ústí pak ale v přesilovce na Hanuljaka vystřelilo pouze jednou. Gureňův nepříjemný pokus bezpečně ukryl pod lapačku.

Skórovat se naopak podařilo Chomutovu. Petr Jíra se v pětatřicáté minutě opřel mezi kruhy do puku a vymetl prostor pod horní tyčkou Orctovy branky. Zároveň tak brankově potvrdil, který tým měl v druhé části hry na ledě převahu.

Šanci na další vylepšení skóre měl Chomutov v závěru druhé a na začátku třetí části hry. Osmdesát sekund trvající přesilovou hru ale nevyužil. Téměř dva a půl tisíce fanoušků v ochozech ale dlouho smutnit nemuselo. Ve čtyřicáté třetí minutě mazácky našel skulinu v Orctově výstroji Jaroslav Kůs a zvýšil na rozdíl dvou branek.

Ústí určitě chtělo srovnat v zápase krok, ale chomutovská obrana hasila jakýkoli náznak šance hned v zárodku a to, co prošlo dál, zase spolehlivě pokryl Hanuljak. Ústí se ale přeci jen podařilo snížit. Tři a půl minuty před koncem snížil na rozdíl jediné branky Hampl. Chomutovští hráči ale v závěru zápasu drželi puk co nejdál od Hanuljakovy branky a vyrovnání nepřinesla ani závěrečná půlminutová hra bez gólmana. Chomutov tak poprvé v sezoně porazil Ústí a vrátil se do čela první ligy.

Milan Kašpárek (KLH Chomutov): „Až na výjimky se mužstvo snažilo dodržovat taktiku, všichni kluci makali, nebyl tam žádný hráč, který by něco vypustil nebo podcenil, což byl základ dnešního úspěchu. Dalším klíčovým momentem utkání bylo ubránění pětiminutového oslabení ve čtyřech, což byl hodně velký zlomový moment.“ Petr Rosol (HC Slovan Ústí): "Je to škoda, měli jsme to rozehrané dobře. Škoda, že jsme vyrovnávací branku dostali tak brzo. Nepovedla se nám pětiminutová přesilovka, vystřelili jsme v ní jen jednou na branku - tak se zápas lámal. My jsme se dostali do útlumu, oni naopak na koně."