Chomutovské čekání na gól v přípravě skončilo

Napsal 04.08.2006 Libor Kult
C h o m u t o v - Až v prostředním dějství druhého přípravného utkání se svěřenci trenéra Kýhose dočkali premiérového střeleckého úspěchu. Do sítě týmu Anyang Halla se s koncem dvojnásobné přesilovky trefil Milan Kostourek. Na jeho gól dokázali hosté odpověď ještě v téže třetině. Na jejím konci skóroval i Tomáš Gellner, jehož branka byla nakonec tou vítěznou, neboť domácí již bývalého gólmana Bílomodrých Pavla Faltu nepřekonali. Desetiminutový debut si v chomutovské kleci odbyl nadějný junior Erik Štěrba.
přát. pá 4.8.2006
2:1(0:0, 2:1, 0:0)
ANY
Podolka (50. Šterba) - Trefný, Kuncl, K. Charousek, Černý, Szakal, Iterský - Jíra, Kostourek, J. Charousek - Gellner, Mezera, Havlůj - Voborník, Veverka, Chyba
Anyang Halla
Falta - J. Nedvěd, Park Sung-min, Lee Kwon-joon, Pyo Jang-won, Bae Sang-woon, Yoon Kyung-won - Kim Kyong-tae, P. Martinec, Z. Nedvěd - Kim Han-sung, Lee Ho-jung, Kim Hong-il - Ieon Jin-ho, Setaka, Kim Do-jun - Park Eun-kook, Kim Geun-ho

Kdo čekal podobnou gólovou nadílku, jakou dostal tým Anyang Halla v zápase s Kladnem, byl zklamán. Průběh střetnutí odpovídal fázi přípravy, v níž se hrál. V bílomodrém dresu se objevila řada mladých hokejistů, kteří bojují o místo v kádru pro mistrovskou soutěž. Přesto nebo možná právě proto nechybělo nasazení, ale scházela přesnější kombinace, která zhatila množství útoků na obou stranách.

Domácí vstoupili do duelu velmi aktivně, když hned ve dvacáté vteřině mohl z prostoru mezi kruhy skórovat Jiří Charousek. Přesilové hry v úvodní desetiminutovce Severočechům branku nepřinesly, přestože na 18 sekund měli výhodu dvou mužů. Ve zřejmě největší šanci promáchl Iterský po přihrávce Voborníka naprázdno. Na přelomu sedmé a osmé minuty měl dvě dobré šance Kostourek. Nejprve objel branku, ale nestačil již zasunout puk za čáru a následně zblízka přestřelil.

Hostům k souvislejšímu tlaku a prvním střeleckým pokusům pomohla přesilovka od poloviny osmé minuty. Během ní pálil nejnebezpečněji Kim Do-jun, ale minul. V následném oslabení pak zahrozil Ieon Jin-ho, jehož pokus však domácí obrana zblokovala. Největší šanci Korejců měl ve čtrnácté minutě Martinec, jemuž namazal Kuncl. Český forvard však tváří v tvář Podolkovi neuspěl.

Osmnáctá minuta přinesla šance na obou stranách kluziště. Nejprve Jiří Charousek neprostřelil Faltu, když se osamocený dostal ke kotouči na vrcholu brankoviště. Následně Kim Kyong-tae jen o kousek netrefil mezi tři tyče z pravého křídla.

Prostřední dějství začalo gólem za Faltovými zády, jenž však nebyl uznán, protože Kostourkova hůl byl při dorážce příliš vysoko. Domácí štírek si vše vynahradil ve 24. minutě. Puk putoval od Kuncla k Trefnému, který křížnou přihrávkou vyzval ke skórování Milana Kostourka, jenž nabídkou nepohrdl a využil přesilovku – 1:0.

O minutu později mohlo být srovnáno, když chomutovská defenziva zapomněla na Kim Do-juna. Podolka si však s jeho slabým pokusem poradil. Ve třinácté minutě se do sólového nájezdu řítil Gellner, ale Falta včasným vyjetím a pádem pod nohy šanci zneškodnil a ještě si vysloužil vyvolávání svého jména domácími fanoušky. Následná přesilovka znamenala vyrovnání. Kim Hong-il ještě neuspěl, ale Kim Kyong-tae, jemuž ve 36. minutě krásně zpoza branky přihrál Park Sung-min, mířil přesně – 1:1.

Poslední slovo ve druhém hracím období si však vzali Bílomodří. V poslední minutě napřáhl Mezera. Jeho pokus Falta pouze vyrazil a k volnému touši se nejrychleji dostal Tomáš Gellner, který pohotovou dorážkou strhnul vedení znovu na stranu Chomutova – 2:1.

Závěrečnou část začali aktivněji hosté, k čemuž jim pomohla i přesilovka. Nejprve Kim Hong-il objel branku a zkoušel zasunout do odkryté klece, což se mu nepovedlo. Volný puk už nikdo z jeho spoluhráčů nedokázal usměrnit za Podolkova záda. Ve třetí minutě této třetiny stále ještě v přesilovce vyjel z rohu Martinec, ale v zakončení selhal.

O minutu později těsně před koncem oslabení ujel po levém křídle obránce Kuncl a hledal nabrusleného Jíru, kterému scházely centimetry ke gólu. V 50. minutě nejprve zahrozil Kim Kyong-tae, aby pak první formace Severočechů zakombinovala. Ovšem Jiří Charousek po stahovačce z prostoru mezi kruhy jen vyprášil Faltův plastron.

Na konci téže minuty přišla chvíle pro mladého Erika Šterbu. Ten si počínal velmi jistě a až na jedinou výjimku všechny střely nevyrážel, čímž hostům znemožnil dorážet. Nejvíce se vyznamenal v 59. minutě, kdy v leže zastavil pokus Zdeňka Nedvěda, který mířil k levé tyči. Hostům se nepovedla ani hra bez brankáře, již ukončil faul Jaroslava Nedvěda. Domácí se tak mohli radovat z prvního vítězství v přípravě.

Vladimír Kýhos (trenér Chomutova): „Bylo vidět, že kluci toho měli plné zuby. Mají teď náročný program, trénují a také to na tom výkonu bylo vidět. Soupeř byl houževnatý a po fyzické stránce dobře připravený, takže jsme s ním měli starosti. Až do poloviny srpna budou dostávat příležitost všichni hráči širšího kádru. K 15. srpnu uděláme nějakou redukci a poté kolem 28. srpna budeme vědět konečnou nominaci pro ligu. Všichni hráči jsou zdraví, jedinou výjimkou je Martin Malát, který si při jednom z prvních tréninků po nemoci podvrtnul kotník.“

Otakar Vejvoda (trenér Anyang Halla): „V Koreji chybí konkurence, moc mužstev tam není. Já se snažím v našem mužstvu preferovat evropský hokej a ti kluci si na to musí zvyknout. Do začátku ligy máme spoustu času, takže na tom budeme ještě pracovat. Podařilo se nám získat Pavla Faltu, který je pro nás obrovským přínosem, protože brankář je v každém mužstvu tím nejdůležitějším a Pavel je dobrý brankář. Naše soustředění v České republice je vyloženě zaměřeno na hru, čeká nás ještě šest utkání. Vážíme si všech soupeřů, kteří s námi hrají a chceme se od nich něco naučit.“