Chomutov na úvod druhé části porazil Olomouc

Napsal 24.10.2007 David Matula
C h o m u t o v - Domácí vstoupili do utkání aktivně a zaslouženě vstřelili v úvodu dvě branky. Nejprve prostřelil Žigardyho Freiberg a o minutu později využil početní výhodu Kolda. Bílomodří byli i nadále aktivnějším týmem a hostující brankář se musel hodně ohánět, aby zůstal stav po první siréně nezměněn. Ve druhé třetině Mora zvýšila pohyb i agresivitu a dokázala zásluhou Kříže snížit. Opětovné vedení bílomodrým o dvě branky zajistil v přesilové hře Ťupa. V posledním dějství ubránili domácí dlouhou přesilovku 5 na 3 a hned po jejím skončení udělal tečku za zápasem svým druhým gólem Freiberg. Černou kaňkou zápasu bylo zranění Jaroslava Haška, který s bolestivou grimasou opustil předčasně hrací plochu.
15.kolo st 24.10.2007
4:1(2:0, 1:1, 1:0)
OLO
Horčička - Březina, Ťupa, Bombic, Trefný, Kolda, Černý, Chatrnúch, Malinský - Ton, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Heinisch - Jeslínek, Mikšovic, Hašek - Tauš, Freiberg, Havlůj
Olomouc
Žigárdy - Ondrušek, Paška, Koktan, Kříž, Vyrůbalík, Janáček, Bartoň - Knebl, Ministr, Smejkal - Bouz, Brančík, Zbořil - Sršeň, Janečka, Čuřík - Meidl, Bordowski, Žajgla

Domácí vstoupili do prvního utkání proti rivalovi z moravské skupiny aktivně a již ve čtvrté minutě vysunul Aleš Havlůj Petra Frieberga, který sám proti Žigardymu uspěl střelou pod jeho vyrážečku - 1:0. Hned o půlminutku později jel proti hostujícímu gólmanovi Jeslínek, Žigardy však dobrým zákrokem skluzem zvýšit domácí náskok nedovolil. To už ale neplatilo o další půlminutu, kdy seděl na trestné lavici Bartoň a Ladislav Kolda dostal kotouč od Radka Šípa do volného prostoru a téměř totožnou střelou jako Frieberg pokořil Žigardyho podruhé - 2:0. Následovali zajímavé příležitosti Jíry či Tauše, ale brankář Mory byl připraven, stejně jako proti Kostourkovi s Jeslínkem, kteří oba ujeli v oslabení a oba hostující branku o kousek minuli. V závěru se osmělili i hráči z Hané, ale Žajgla branku přestřelil a Sršeň Horčičku nepřekvapil. Po první třetině tak vedli domácí 2:0.

Do druhé třetiny vstoupili hosté s daleko větším nasazení a důrazem, a některé zákroky vypadaly hodně nebezpečně. Což pocítil v osmadvacáté minutě Jaroslav Hašek, který zůstal ležet za vlastní brankou. S velmi nepříjemnou grimasou ve tváři a pouze po jedné noze opustil ledovou plochu a zamířil rovnou do kabin. Hned o minutu na to, projel nikým neatakován Ministr po levém křídle do útočného pásma a předložil na „zlatém“ podnosem kotouč Ondřeji Křížovi, který se ranou z první nemýlil - 2:1. O pár chvil později putoval k časoměřičům Bordowski a domácí podruhé v zápase využili početní výhody. Aleš Havlůj uvolnil u pravé tyče osamoceného Petra Jíru, kterého ovšem bravurním zákrokem vychytal Žigardy. Kotouč se však odrazil pouze k Martinovi Ťupy, který jej poslal do prázdné branky - 3:1. Pět minut před druhou sirénou mohl zvýšit hostující naděje Žajgla, ale sám proti Horčičkovi střelou k pravé tyči neuspěl.

Hned na úvod závěrečného dějství dostali Severočeši výhodu dvou mužů v poli a byli blízko čtvrté brance, ale ani Jíra, ani Kostourek na Žigardyho nevyzráli a pokus Polodny do odkryté branky srazil jeden z obránců. Po skončení dlouhé početní výhody měl před sebou odrytou polovinu branky agilní Jíra, ale střela neprošla a následný pokus Kostourka zpoza branky vyřešil hostující gólman s nutnou dávkou štěstěny. Deset minut před koncem utkání zahrozili vážněji i hosté, střelu Vyrůbalíka dorážel Bartoň, Horčička však předvedl rychlý reflex. V závěru utkání měli hráči Mory velkou šanci něco s výsledkem udělat. Na trestné lavici seděl Trefný a hned po devíti vteřinách vyhodil Jeslínek kotouč na domácí střídačku a byla tu hostující výhoda dvou mužů, která trvala 1:51. V největší šanci ovšem Bouz nedokázal zvednout kotouč nad Horčičku a víc toho Hanáci vymyslet nedokázali. V úplném závěru se probil před Žigardyho Tauš, ten jeho blafák ještě stačil vytěsnit, ale na dorážku Petra Frieberga byl již krátký - 4:1.

Vladimír Kýhos (trenér KLH Chomutov): „Nevěděli jsme co máme čekat, protože to byl první zápas s východní skupinou proti Olomouci, která si vede dobře. Čekali jsme těžký zápas a to se také potvrdilo a nebylo to pro nás jednoduchý. Myslím si, že jsme výborně odehráli první třetinu a jen zásluhou Žigárdyho vedení nebylo výraznější, šancí na zvýšení jsme měli víc. Výsledek 2:0 byl takový ošidný, dostanete gól a je to tam na váškách a to se také potvrdilo ve druhé třetině. Hráče jsme na to připravovali, že soupeř se rozjíždí první třetinu a druhá třetina bude jiná. Začali jsme si sami zbytečně komplikovat život, hráli jsme hodně u nás ve třetině a tím jsme dávali soupeři možnost, aby se dostával do šancí. Myslím si, že Olomouc hrála docela silový hokej, chodila hodně do těla, což nám dělalo problémy a z toho se vyráběli chyby. Třetí třetinu jsme si pohlídali a zase jsme mohli vedení zvýšit, i když potom na konci se nám naskytla po Jeslínkově vyhození hra v oslabení ve třech a se štěstím jsme to udrželi.“

Petr Vlk (trenér HC Olomouc): „Nám se nepovedl úvod utkání, i když jsme na to upozorňovali naše hráče, na tlak, který domácí vyvinou. Potvrdilo se to, dostali jsme rychlý dva góly, což si myslím, že ovlivnilo celý další průběh utkání. Potom gólem na 2:1 jsme se dostali zpátky do zápasu, ale v oslabení, kdy jsme měli jasně kotouč na své hokejce a nedostali jsme ho přes celý val, inkasovali jsme potřetí. Samozřejmě pro domácí to bylo jednodušší, že měli pořád dvoubrankový náskok, přece jenom se hraje líp. Nutili jsme se do hry, hrát dopředu a i přesto, že jsme tam měli jednu přesilovku pět na tři, neproměnili jsme šance. Čtvrtý gól byla jen kosmetická úprava výsledku.“