Chomutov má výhodu tří mečbolů na ukončení série!

Napsal 22.03.2007 Martin Lísal, David Matula
C h o m u t o v - Třetím duelem pokračovala čtvrtfinálová série mezi Chomutovem a Kometou Brno. Po dvou domácích výhrách cestovali bílomodří na „horký“ brněnský led. Brňané vstoupili do utkání aktivně, ale vynikajícího Horčičku překonat nedokázali, a tak udeřilo na druhé straně. Ladislav Boušek dorazil střelu Mikšovice a hosté šli do vedení. To v polovině zápasu navýšil v početní výhodě Jaroslav Hašek, který zakončil pohlednou kombinaci celého útoku. Jak se později ukázalo, jednalo se o trefu vítěznou. Kometa sice dokázala snížit v oslabení Černým, ale vyrovnat se ji nepovedlo ani v závěrečném tlaku při hře bez brankáře. Chomutov je tak již jen krok od semifinále, který může udělat již zítra.
ČF3 čt 22.3.2007
KOM
1:2(0:1, 1:1, 0:0)
Kometa
Petrík (Maláč) - Staněk P., Lhotský, Vyhlídal, Šmach, David, Martínek, Mikel - Černý M., Hruška R., Barus - Appel, Kucharczyk, Hodek - Näättänen, Moskal, Mikšan - Barták, Hruška J., Sojčík - Zábranský.
Horčička (Podolka) - Bombic, Trefný, Révay, Nosek, Černý K., Chatrnúch, Filip, Malinský - Boušek, Šíp, Polodna - Mikšovic, Kostourek, Jíra - Hašek, Charousek, Jeslínek - Tauš, Heinisch, Havlůj.

Kometa vstoupila do zápasu s vědomím, že prohra by notně oddálila reálné šance na semifinále. Horčička se ani nestačil seznámit s brněnským ledem a již se ocitl v ohni střel. Krátce po sobě jej otestovali Černý s Hodkem, hektická úvodní minuta vyvrcholila faulem Chatrnúcha. Kometa úvodní přesilovku duelu nesehrála špatně, po sérii přihrávek do poloodkryté branky střílel Radim Hruška, neuspěl však ani on, ani dorážející spoluhráči, vše skončilo jen posunutou klecí. Následně pálil Martínek do boční konstrukce Horčičkovy klece, závar nevyužil Moskal a neuspěl ani v reparátu Hruška. Tyto okamžiky lehce předznamenaly dění ve zbytku zápasu. Chomutovští se atakům domácích bránili s vypětím všech sil, ale snažili se důrazností ve vlastní třetině co nejvíce ulehčit práci hrdinovi ve své kleci. Za červenou čáru se dostali v prvních pěti minutách jen jednou, Boušek se před Petríkem k puku nedostal. Z protiakce se před Horčičku probíjel Mikšan, byl podražen Noskem a domácí si tak mohli zahrát v rychlém sledu i druhou přesilovou hru. V ní byl opět nejagilnější Radim Hruška. Nejprve bekhendem trefil Horčičkův beton, o chvilku později pak ve spolupráci s Barusem připravili šanci Mikelovi, ten z mezikruží v ideální pozici minul. Když pak do Davidovy střely padl jeden z hostujících útočníků, bylo již jasné, že ani druhá přesilovka branku nepřinese. To však neznamenalo, že by opadl nápor Komety. Po odvážné akci Kucharczyka se dostal před Horčičku Appel, na hostujícího fantoma však nevyzrál ani dnes. Pak už se blížil jeden ze zlomových okamžiků zápasu. Kometa pozvolna polevovala v úvodním náporu a přišel úder, který nikdo nečekal. Při druhém svém výletu na polovinu Brna vypálil tvrdě Mikšovic, Petrík jeho střelu vyrazil a nekrytý Boušek mu puk promptně vrátil do sítě - 0:1. Domácí se sice oklepali poměrně rychle, ale úvodní převaha byla pryč a hosté se čím dále častěji pouštěli na polovinu Brna. Dostali ještě navíc výhodu přesilovky, za držení hole pykal Jan Hruška. Ve výhodě se opět nejvíce snažil Boušek, jeho teč ale branku minula. Velkou šanci si pak hosté vypracovali, když se už hrálo v pěti na obou stranách. Havlůj se probil před Petríka, vypálil, sám se pokusil dorazit svou střelu, ale domácí gólman betonem na poslední chvíli zasáhl. O chvíli později, zřejmě ještě pln dojmů ze své šance, se zapomněl a fauloval. Kometa dostala šanci na brankovou odpověď, Appel však po individuálním průniku již neměl dost sil na střelu. Chvilku po něm neuspěl sám před brankou Kucharczyk, když těsně minul levou tyč. Ani další závar k brance nevedl, zdálo se až neuvěřitelné, co vše dokáže domácí obrana ustát s čistým štítem. Do konce třetiny pak několikrát zahrozili i hosté, konkrétně Šíp. Jinak však Chomutov důsledně bránil a nikam se nehnal, neměl také proč. Do kabin šel totiž s jednobrankovým náskokem.

Do druhé části vstoupili aktivněji domácí, byť ze své snahy vytěžili jen pokus Jíry. S tím si ale Petrík bez problémů poradil. Kometa se začala osmělovat o něco později, nahrál ji zbytečný faul Chatrnúcha. Svou čtvrtou přesilovou hru sehráli domácí slušně, největší šanci si po Appelově křížné příhře připsal Černý, těsně minul. Na hokejky Brňanů pozvolna sedala křeč, v tlaku však nepolevili. Chomutov v těchto fázích ale ještě přitvrdil, což neslo své ovoce a Horčička si mohl vydechnout. Navíc si hosté našli čas i na nebezpečné ataky ze zajištěné obrany. Po jednom takovém fauloval Mikel a hosté svou druhou přesilovku dokázali využít. Takřka minutu se domácí ubránili, pak však přišlo laxní vyhození a puku se zmocnil soupeř. Následná několikrát tečovaná střela se zastavila až o síťku brněnské branky - 0:2, autorem gólu Jaroslav Hašek. Odpovědět mohli domácí po faulu Filipa, Chomutov však byl druhým úspěchem povzbuzen a v euforii se bránil velmi úspěšně. Snad jen Mikšan se dostal k ohrožení branky, jeho pokus ale byl zblokován. Zápas se zlomil do své druhé poloviny, Kometa prohrávala 0:2 a hra Chomutova se stále více přizpůsobovala tomuto stavu. Když už se domácí dostali ke střele, byla zblokovaná. Navíc se po vyloučení Baruse naskytla hostím další přesilovka. Severočeši ji však sehráli žalostně. Nejprve ujel Näättänen, nabil přímo před branku najetému Hodkovi a toho s vypětím všech sil vychytal Horčička. Hned po pár okamžicích se pak po chybě hostí zmocnil puku Černý, před Horčičkou se zastavil, zamíchal s pukem a padajícího gólmana překonal střelou pod břevno - 1:2. Domácí ožili, v rozletu je však zastavila potyčka Mikšovice s Bartákem. Oba kohouti si za zápasnickou vložku připsali pětiminutové tresty s osobním bonusem. Do konce třetiny pak byl zápas vyrovnaný, s jedním trestem na každé straně. Po vzájemném souboji šli poněkud přísně pykat na trestnou domácí Šmach a hostující Charousek. Před sirénou pak dvakrát hrozil agilní Boušek, ani jednou však svůj pokus nedotáhl do konce. Do kabin tak oba týmy odjížděly za stavu 1:2, Kometa s vědomím, že musí vyrovnat, hosté naopak se slibným vedením.

Do poslední části hry vstoupily oba týmy s vědomím, že jde o mnoho. Tomu odpovídalo i nasazení. Byť dnešní zápas nebyl po celou dobu tak záživný, jako ve vypjatých pasážích, tak se oběma týmům nedalo upřít velké nasazení. Domácí se snažili vzdorovat atakům hostí a jejich dohrávaným soubojům, přehrát je nečekanými kombinacemi, což ale nebylo nikterak jednoduché. Hlavně v poslední třetině tak souhra často vázla a přes těsnou obranu bylo jen těžké se prosadit. Přesto se domácí několikrát dostali do velice slibné šance. David Appel dokonce hned po 40 vteřinách hry. Vybruslil z rohu, dostal se až před Horčičku, položil si jej, leč neměl již úplně ideální pozici a puk nestihl zvednout. Domácí pak dostali šanci hrát přesilovou hru, několik závarů však zůstalo nevyužito. Puk tancoval po brankové čáře, po betonech Horčičky či jen tak plachtil vzduceh, cestu do síťky si ale tvrdošíjně odmítal najít... Pak již byl přesilovce konec, neboť ostře dojíždějícího Kostourka atakoval Černý a odměnou mu byly dvě minuty. Sám Kostourek si při celé akci vykoledoval desítku, při dohrávané přesilové hře pak Chomutovu jeho schopnosti chyběly. Hra byla v těchto fázích kouskovaná, rušená častými ofsajdy a vteřinky domácím nemilosrdně ubíhaly. Za domácí se do šance dostal aktivní Černý, o střelbu se snažili Lhotský se Šmachem, oba však nedůrazně. Za hosty byl hodně vidět Jíra, se svými spoluhráči se dvakrát pokusil o rychlý kontr, vždy však ztroskotal na ofsajdovém postavení. Po zbytečném faulu Hodka měli hosté další výhodu, neradovali se však dlouho. Štírek Appel se z rohu probil před branku a Černý jej musel faulovat - čtyři na čtyři. Zápas gradoval, domácí se neúnavně snažili o prolomení chomutovské hráze ve středním pásmu. Ke spádu závěrečných minut přispěl i sudí, který se rozhodl již nevylučovat. Definitivně rozhodnout mohl pět minut před koncem Boušek, chytrou zadovkou však trefil jen Petríka, následně Šíp promáchl nadějnou příhru Polodny. Kometa kontrovala Barusem. Domácí kapitán se na modré dostal k puku, neměl dost sil na kličku, tak alespoň vypálil. Fantom Horčička však nekapituloval. Pak už přišly poslední minutky zápasu a s nimi místy až infarktový tlak Brna. Mikšan, Näättänen, ani jeden z nich neuspěl v mlýnici před chomutovskou klecí. Minutu a dvanáct vteřin před koncem pak snad sám hokejový bůh sebral branku z hole Kucharczykovi, když se jako blesk z čistého nebe zjevil před Horčičkou. Po timeoutu Brna zamířil slovenský gólman Petrík na lavičku, ani power-play však ke zteči hostující klece nevedla. Lhotský od modré, Černý před poloprázdnou brankou v tísni, i další borci Komety se pokoušeli o prolomení kletby. Neúspěšně. Po závěrečné siréně na ledě vytryskl gejzír chomutovské radosti, zatímco domácí bojovníci se vyčerpaní skáceli k ledu.

Rostislav Čada (Kometa): "Byli jsme po většinu utkání lepším mužstvem, vytvořili jsme si tlak, brankové situace, bohužel opět tam nebylo důrazné zakončení a navíc hostům výborně zachytal Horčička."

Vladimír Petrovka (Chomutov): "Brno začalo zápas velkým tlakem, pomohli jim k tomu čtyři přesilovky v první třetině, z těch mohli skórovat. Pro nás bylo důležité Kometu v této výhodě ubránit, mám radost, že se to povedlo a že máme na svém kontě třetí výhru."