Bitvu obran zvládl lépe Chomutov

Napsal 08.10.2003 Robin Krutil
Zcela vyrovnanou partii nabídl duel vedoucího týmu tabulky s až osmou Kometou. Ta vsadila na zabezpečenou defenzívu a dlouho byla hostujícímu Chomutovu více než vyrovnaným soupeřem. Až nešťastná vlastní branka Brna nasměrovala favorita k očekávanému vítězství, které perfektním výkonem pohlídal gólman Jarina.
8.kolo st 8.10.2003
KOM
0:2(0:0, 0:1, 0:1)
Kometa
Hrazdíra - Lhotský, Elsner, Kučírek, Blažek, Beran, Strýček – Točík, Sedláček, Nohel – Kos, Balabán, Smítal - Látal, Benýšek, Navrátil
Jarina - Ambrož, Hájek, Liška, Maleček, Nosek, Révay, Szakál, Trefný - Jíra, Koláček, Polodna - Boušek, Šíp, Zika (od 21. Gergel) - Šimeček, Mikšovic (od 21. Charousek), Kostourek - Hahn

Domácí vstoupili do utkání s výrazně pozměněnou druhou i třetí pětkou, ale také s jasným cílem: důsledným a zodpovědným výkonem utlumit herní převahu soupeře. Chomutov sice pohrozil už ve 2. minutě, kdy se Polodnovu střelu pokusil dorazit Kostourek, jinak ale byla k vidění opatrná hra s minimem šancí. Vlažní Severočeši se marně snažili prokousat do vyložené příležitosti a nedůrazné nebo dalekonosné pokusy strážce domácí svatyně Emil Hrazdíra s přehledem kryl. Kometa naproti tomu spoléhala na rychlé brejky a v úvodním dějství také byla nebezpečnější, jenže ji absolutně scházela finální přihrávka. Třikrát uháněli dva brněnští útočníci na jediného beka soupeře, ani jednou ale brankáře hostů Kamila Jarinu přímo neohrozili. Ten se tak poprvé vyznamenal až ve 20. minutě, kdy v oslabení nadvakrát zmařil čistou šanci Kosovi.

Po změně stran oživili hosté svou hru dvojím střídáním, když Ziku a Mikšovice nahradili Charousek s Gergelem, a pomalu začali získávat navrch. Poté, co Jarina lapačkou efektně vychytal Smítala, mohl ve 25. minutě otevřít skóre Jíra, jenže z ideální pozice z první netrefil bránu. Charousek pak tvrdou ranou otestoval odolnost Hrazdírovy masky, zatímco na druhé straně si hosté oddechli, když Navrátilova teč Blažkovy střely skončila těsně vedle. Na dlouhou dobu pak znovu převzaly taktovku zápasu obrany, ve 37. minutě byla ale ta domácí po nenápadné akci pokořena. Chomutov se radoval jen 4 vteřiny po skončení jeho první přesilovky, když se Milan Kostourek po pravé straně protlačil k brankovišti a jeho přihrávku si do vlastní brány nešťastně srazil jeden z obránců - 0:1. Kometa si odpověď schovala znovu na poslední minutu třetiny, jenže dvojice Sedláček, Nohel opět střelecky selhala. Bekhendový pokus prvně jmenovaného Jarina vytlačil jen k Nohelovi, jehož tečovaná dorážka těsně minula, stejně jako další pohotové Sedláčkovo zakončení.

Třetí část zahájili mnohem lépe hosté, jenže i oni několikrát ztroskotali na pozorném gólmanovi. Hrazdíra betony vytěsnil samostatný nájezd Jíry ve 43. minutě, stejný hráč pak proti němu zblízka neuspěl ani v početní výhodě. Brňanům svitla naděje rovněž v přesilové hře, jenže proti Nohelovi se po přesném pasu Točíka stačil Jarina včas přesunout. Ve 49. minutě tak znovu udeřili hosté, dokonce ve vlastním oslabení. Nejlepší ze Severočechů Petr Jíra sice napřáhl z pořádného úhlu a poměrně uctivé vzdálenosti, Hrazdírovi ovšem prošel puk pod vyrážečkou a od tyčky si našel cestu do sítě - 0:2. Když pak v pokračující přesilovce Jarina zasáhl i proti úplně osamocenému Beranovi, bylo jasné, že bezzubost Komety v koncovce nezná konce. Brno pak promarnilo i dvacetisekundovou výhodu pět na tři a Chomutov tak po nečekaně dramatickém průběhu přece jen dokráčel k povinnému vítězství. Jeho brankář Kamil Jarina se zároveň podruhé během jediného týdne mohl těšit z vychytané nuly.

Lubomír Oslizlo (Kometa Brno): „Dobře jsme věděli, kdo sem přijede. Po nepovedeném závěru s Olomoucí jsme přeházeli dvě lajny a šli jsme do toho, že chceme získat body. Myslím si, že tak naše hra i vypadala, ale bohužel nás znovu potrápila stará nemoc, tedy koncovka. V první třetině jsme mohli dát minimálně dva góly, jenže jsme šance opět neproměnili, což nás zatím provází. Pozitivní na tom je, že se kluci Chomutova nezalekli, ale bez gólu se nedá vyhrát. Utkání by podle mě slušela remíza, ale když nedáme gól, tak je to těžké.“

Vladimír Kýhos (KLH Chomutov): „Na nás leží tlak způsobený tím, že jsme ještě neprohráli. I v kabině se to projevuje, hráči jsou nervózní. Tady to bylo vidět v první třetině, kdy jsme byli jak leklé ryby, vůbec jsme nebruslili a spíš jsme dávali prostor soupeři. A můžeme být rádi, že jsme neinkasovali a vydrželi tu třetinu za stavu 0:0. Po přestávce se naše hra zlepšila, což také vyústilo v ten jeden gól. Myslím, že jsme gólů mohli dát i víc, ale soupeř dobře bránil. Až ke konci po našem gólu v oslabení otevřelo Brno hru a mohli jsme naše vedení ještě zvýšit. Znovu bych chtěl pochválit Kamila Jarinu. Máme v něm velkou oporu a když uděláme nějakou chybu, náš brankář si s tím ví rady a mužstvo podrží.“