Chomutov přehrál o branku poslední Olomouc

Napsal 10.03.2007 Vladimír Pašek, Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - K předposlednímu zápasu základní části zamířil Chomutov na led poslednímu celku HC Olomouc. Severočeši si v první třetině vypracovali po brankách Jeslínka a Bouška dvoubrankoý náskok. Olomoučtí však nejprve v prostřední části snížili a v úvodu třetí třetiny po střele Šafaříka ve dvojnásobné početní výhodě vyrovnali. Ovšem chomutovští za necelé čtyři minuty šťastnou sraženou střelou Petra Jíry rozhodli o své výhře.
51. so 10.3.2007
OLO
2:3(0:2, 1:0, 1:1)
Olomouc
Žigárdy - Vlček, Bartoň, Šafařík, Ondrušek, Vyrůbalík, Horník - Smejkal, Ministr, Bouz - Žajgla, Najdek, Šimo - Zbořil, Čuřík, Bordowski - Musil, Spurný
Horčička - Bombic, Trefný, Chatrnúch, Černý, Vaněček, Révay, Filip, Malinský - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Mikšovic - Jeslínek, Charousek, Tauš - Polanský, Hašek, Havlůj

Naposledy před vlastním obecenstvem vyjeli k utkání I.hokejové ligy olomoučtí hokejisté. Houževnatý soupeř z Chomutova potvrdil svou roli favorita utkání, vítězství Severočechů se ale nerodilo lehce. V prvním dějství měli hokejisté KLH převahu a dokázali ji zúročit ve dvoubrankové vedení. Mora se dostala do zápasu ve druhé třetině, kdy snížila na rozdíl jediné branky. Poslední dějství jakoby symbolizovalo celou olomouckou nevydařenou sezónu. Mora svého soupeře předčila, přišly i šance, z nichž jen jediná byla proměněná. Štěstěna se ale od olomouckých odvrátila zády a soupeř rozhodl o třech bodech pro sebe kuriózní brankou, kterou vstřelil odrazem od zadního mantinelu.

Utkání začalo ve velmi vlažném tempu, vzájemná oťukávaná ale skončila v 6.minutě, kdy hostující Tauš našel před bránou osamoceného Jeslínka a ten Žigárdyho bez problémů prostřelil 0:1. Vzápětí se za vyrovnáním dral Šimo, podařilo se mu projít přes tři chomutovské hráče, v zakončení už chyběly síly na důraznější střelu. V 10.minutě přišla přesilovka hostů a Žigárdy měl plné ruce práce. Trefný zkoušel své štěstí od modré čáry, poté se ještě dostal k dorážce Šíp a Žigárdy musel ukázat své čarodějné schopnosti. V 11.minutě si na výlet do olomoucké obrany vyšlápli Kostourek a Mikšovic, nájezd dva na jednoho rozezvučel horní tyč olomoucké svatyně. Spíše ojedinělá olomoucká akce přišla ve 14.minutě, Čuřík dostal prostor ke dvěma dorážkám, Hořčička si prostor nad ledem uhájil. V 16.minutě se Olomouci naskytla výhoda v podobě přesilové hry, ovšem k potrestání Vaněčkova faulu nedošlo. Naopak, Ministr při olomoucké rozehrávce poslal poměrně laxní pas ve středním pásmu přes celou šíři kluziště, kotouče se lehce zmocnil Boušek a svůj nájezd dotáhl do excelentního zakončení 0:2.

Obdobná situace se opakovala na počátku prostřední třetiny, Chomutov dohrával přesilovku, Hořčička opomenul upozornit beky na návrat Bouze z trestné lavice. Olomoucký střelec však vyšel v následném samostatném nájezdu naprázdno. Mora zvýšila důraz a přidala na rychlosti, utkání se začalo přiostřovat, což dokumentovala i pěstní výměna názorů mezi Jírou a Zbořilem. Hra se vyrovnala a diváci měli možnost sledovat velmi atraktivní hokej se šancemi na obou stranách. Ve 28.minutě fauloval zbytečně Charousek ve středním pásmu a Mora předvedla vydařenou přesilovku, které chyběla jedině branka. Celé dvě minuty byli hosté nemilosrdně sevřeni v kleštích, Čuřík, Šafařík, Vyrůbalík z dobrých střeleckých parket pálili pouze do připraveného Hořčičky. V 31.minutě ale už bylo všechno jinak. Čuřík předvedl elegantní kličkovanou mezi chomutovskými beky a Zbořil z dorážky vytěžil kontaktní gól 1:2. Do konce třetiny nebylo nouze o vzruch zvláště před olomouckou brankou, v navazující sérii olomouckých vyloučení, Chomutov měl dokonce třikrát výhodu zkrácené dvojnásobné výhody, olomoucká defenzíva v čele s Žigárdym však zůstala neprostupná.

I poslední dějství začínali hosté početní výhodou, pokusy Trefného a Polodny Žigárdy spolehlivě zlikvidoval. Ve 43.minutě došlo při vylučovacích manévrech i na chomutovské. Mora si zahrála dvojnásobnou přesilovku a po 13 vteřinách ji po Vyrůbalíkově pasu proměnil ranou od modré čáry Šafařík 2:2. Vyrovnání nalilo olomouckým novou krev do žil a Hořčička se v bráně hostí notně zapotil. Rozhodnutí přinesla 48.minuta. Jíra se rozjel po levém křídle, po mohutném nápřahu vypálil. Trefil pouze hůl bránícího Bartoně a kotouč byl sražen na zadní mantinel. Odtud se ale odrazil do olomouckého brankoviště, kde ještě doklouzával svůj rozklek Žigárdy, reagujíc na Jírovu střelu. Lapit kotouč, letící od zadního mantinelu zezadu do Žigárdyho brusle už byl pro olomouckého gólmana nadlidský úkol a puk se dle billiárdového zákona o úhlu dopadu a odrazu dostal až za brankovou čáru 2:3. Nešťasná branka na chvíli zcela zlomila olomoucké snažení. A tak se pořádně prohřála zejména olomoucká defenzíva. Trefný ale nedokázal trefit bránu ve vyložené pozici, dobrou palebnou pozici Mikšovice zase překazil včasným vložením hole Šafařík. Na výsledku už nic nezměnil ani krátký olomoucký pokus o power-play.

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): “Nebylo to pro nás jednoduché utkání, první třetinu jsme sice vyhráli 0:2, ale naši hráči po úvodním dějství asi očekávali, že to bude hodně jednoduché. Domácí ale dali gól, dostali se do hry a do konce utkání to bylo hodně vyrovnané. Konec byl ale šťastný pro nás.“

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): “Souhlasím s hostujícím trenérem, I.třetinu nás Chomutov přehrál a měl hodně šancí, z nichž dvě proměnil. My jsme se vrátili do zápasu, ale sílu na to, abychom Chomutov dnes přetlačili nebo přehráli, jsme dnes neměli. Musím ale před hráči smeknout, zabojovali a na to, v jaké sestavě v poslední době hrajeme i v tom nízkém počtu hráčů odvedli maximum a favorita jsme velice slušně potrápili.“