Ohlasy po utkání

„Popereme se o vítězství,“ slibuje chomutovský bojovník Petr Jíra

Napsal 01.04.2010 David Matula
C h o m u t o v - Chomutovští Piráti jsou krok od konce letošní sezony a proto, aby si sezonu prodloužili, potřebují uspět v šestém finálovém duelu na svém ledě. V tom pátém nezačali špatně, ale nakonec prohráli. Chomutovský útočník Petr Jíra bojoval tak, jak mu je to vlastní, ale ani on sám v úvodu na Salfického nevyzrál a když se mu to na konci utkání přeci jen povedlo, bylo již příliš pozdě. „Rozhodně nic nevzdáváme, popereme se o vítězství a v neděli bychom rádi jeli do Ústí,“ říká odhodlaně.

Boj o vítěze první ligy vrcholí a maximálně v neděli se již celá hokejová veřejnost dozví, kdo že to bude v ruce držet místenku zaručující boj v extraligové baráži. Oba celky mají za sebou již páté utkání, které se ve středu uskutečnilo na ledě Ústeckých Lvů a ze začátku to byli Piráti z Krušnohoří, kteří sahali poprvé po vedení ve finálové sérii. „První třetina byla nejlepší z celého zápasu, ale zbylých čtyřicet minut to nebylo ono,“ říká k důležitému boji pod hradem Střekov Petr Jíra.

Číslo dresu: 12

Statistiky v Chomutově Zápasy: 634 Branky: 209 Asistence: 279 Body: 488 TM: 432 +/-: 154 První gól: 1996/97 - 2.liga Hattrick: 3x Počet vítez. branek: 28

Statistiky v play off Zápasy: 111 Branky: 27 Asistence: 47 Body: 74 TM: 74 +/-: 17 Počet vítez. branek: 6

Chomutovští začali nebojácně a v první třetině se tlačili do celé řady dobrých palebných pozic a jednu z nich měl chomutovský bojovník sám, kdy proskočil mezi beky, ale stejně jako jeho spoluhráči nechal v první třetině pouze vyniknout ústeckého brankáře. Salfický se vytáhl i v závěru prvního dějství, kdy dostal od Petra Jíra namazáno Mikšovic, ale domácí jednička předvedla reflexivní zákrok ramenem.

„Po dvou zápasech doma jsme si určitě nepřestavovali takový výkon, jaký jsme předvedli. Byli jsme psychicky nahoře, ale pátý zápas se nám vůbec nepovedl,“ konstatuje. Psychická pohoda z úvodu utkání vzala za své hned v druhé třetině, kdy Lvi vystupňovali svůj tlak, který korunovali vedoucí brankou. Krušnohorci se na delší dobu podívali před ústeckou branku až v přesilové hře čtyř proti třem, kdy se také pohotovou dorážkou Hrušky podařilo srovnat.

Příhodný stav 1:1 však nevydržel ani minutu a po zaváhání chomutovské obrany se zjevil před Hanuljakem obránce Zeman a dlouhou kličkou poslal domácí opět do vedení a Lvi byli opět na koni. „Hned po vyrovnání jsme inkasovali druhý gól a to bylo rozhodující. Místo toho abychom nerozhodný stav udrželi, tak jsme inkasovali,“ říkal smutně v útrobách ústecké Zlatopramen arény.

Situace, že chomutovští hokejisté inkasují bezprostředně po vstřelení branky, není ničím ojedinělým ve finálové sérii. 258, 85, 33, 44 tolik vteřin stačilo Lvům k tomu, aby se po inkasované brance co nejrychleji dokázali sami prosadit v jednotlivých finálových zápasech vyjma zápasu číslo dva. „To jsou velké chyby a nemělo by se nám to stávat. Každý zápas si to říkáme, ale bohužel to nefunguje,“ komentuje celou situaci ohledně inkasovaných branek odchovanec Klubu ledního hokeje.

Za rozhodnutého stavu v poslední minutě se chomutovští dočkali druhé branky zápasu, kdy si kotouč před Salfickým našel právě hráč s číslem dvanáct, rychle se otočil a zacílil přesně nad rameno ústeckého fantóma. O tom, že by měl gól dvanáct vteřin před koncem zápasu nějaký psychologický význam pro šestý zápas série, má Petr Jíra jasno. „Druhý gól nic už neřešil a doma začíná zápas od stavu 0:0 a my musíme vyhrát,“ pálí rychle ze sebe.

Recept po skončení pátého nepovedeného utkání byl jasný, co nejrychleji zapomenout a co nejlépe se připravit na páteční domácí duel. „Musíme na to zapomenout a soustředit se na páteční zápas.“ Chomutovští tak budou muset navázat na dva vítězné duely před svými fanoušky a potvrdit tak, že tato série se řídí pravidlem „můj dům, můj hrad“.

Díky porážce se ovšem dostali svěřenci Radima Rulíka do situace, kdy už není cesty zpět a pokud se Piráti chtějí probít až k velkému pokladu, nesmějí již ve finále klopýtnout a musí dvakrát po sobě vyhrát. „Rozhodně nic nevzdáváme, popereme se o vítězství a v neděli bychom rádi jeli do Ústí,“ netají se svými plány chomutovský střelec.