Pár kroků za kulisy

„Zpracování zápasu zabere i čtyři pět hodin,“ říká analytik Pirátů Daniel Vaněk

Napsal 27.09.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Pokročilé statistiky! Téma rezonující v posledním období nejen Tipsport extraligou. Ta má nyní díky webu hokej.cz možná nejdetailnější veřejné statistiky ve vyspělém hokejovém světě. Ani Piráti nezůstávají pozadu. Už druhou sezónu zpracovává pro trenéry analytické výstupy Daniel Vaněk. Jak v rozhovoru přiznává, některé požadavky trenérského štábu jsou tak specifické, že se vytváří vlastně úplně nová kategorie pokročilých analytických statistik.

Jak a kdy jste se k pokročilým statistikám dostal?
„Sledoval jsem tyto statistiky a detaily v NHL již několik let na serverech, kde se tím zabývali. Vždy mě zajímaly návaznosti a spojitosti herních systémů a výkonu hráčů, protože hra jednotlivce a pětky není jen o gólech, ale o spoustě činností, které musí hráč udělat, aby se například pětka dostala do gólové šance.“

Čím vás pokročilé statistiky upoutaly, že jste jim začal věnovat profesionálně?
„Detailnější pohled na hokej jsem měl v sobě již delší dobu a zlomilo se to ve mně v momentě, když jsem zjistil, že můžu být v tomto směru přínosný pro nějaký klub a začal jsem do toho směru realizovat. Hodně mi pomohla schůzka s Honzou Morkesem v létě 2016. On je takový průkopník pokročilých statistik u nás a po vzoru NHL začal pracovat v Liberci jako analytik. Po této schůzce jsem věděl, že máme velmi podobný pohled na pokročilé statistiky. Začal jsem tak spolupracovat a sdílet zkušenosti s Petrem Malinou, který začal pokročilé statistiky dělat ve florbalu, kde jsou velmi podobné metriky, spojitosti i sběr dat.“

Jak vznikla vaše spolupráce s Piráty?
„Znal jsem se s Davidem Dindou. On je progresivní manažer, který chtěl neustále hokej a klub v Chomutově posunovat dopředu a nabídl jsem mu možnost zpracování pokročilých analýz a statistik ze zápasů. On byl téhle možnosti otevřený a přidali se i trenéři, takže jsme se domluvili na spolupráci na začátku září loňského roku. Předchozí sezónu jsme se sešel před druhým zápasem sezóny Pirátů s Honzou Šťastným na hotelu Vítkovicích a detailně jsme rozebrali zpracovaný zápas z prvního kola. Vysvětlil jsem mu, co vše za data mohou dostat a jak informace mohou využít, Na oplátku mi řekl, jaká data by ještě potřebovali. Takhle spolupráce tedy začala.“

Jak to všechno funguje, když nejste přímo na utkání?
„Všechno se dělá z videa, aby to bylo přesné. Ono je důležité, aby z toho velkého množství dat vznikaly užitečné informace pro trenéry a hráče – o herních činnostech týmu a jednotlivců, které mohou využít trenéři v práci s týmem, na tréninku a v taktické přípravě.“

Kolik času zpracování jednoho utkání zabere?
„Jedno utkání zabere i čtyři pět hodin.“

Zkuste pokročilé statistiky nějak lidsky přiblížit běžným fanouškům...
„Nejde o standardní statistiky, které najdete na hokej.cz, i když v Evropě patříme ve zveřejňovaných statistikách mezi nejlepší. Já osobně to nazývám pyramida každého střídání a pyramida výkonu hráče. Hokej není jen gólech a krásných akcích, ale každé střídání se skládá s několika činností, které když pět lidí na ledě odvede dobře, tak na vrchu pyramidy může vzniknou gólová šance nebo vstřelený gól. Takže sledujeme několik činností, které hráči provádí každé střídání, a striktně oddělujeme, zdali jde o hru v rovnovážném počtu hráčů, přesilovce nebo oslabení. Každá tato herní situace má jiné žádoucí statistiky. U obránců měříme rozehrávku pod tlakem ve vlastní třetině, protože týmy často agresivně forčekují a obránci se s tím musí vypořádat. U útočníků je zase důležitý přechod středního pásma a modré čáry. Sledujeme, jestli v těchto přechodech neztrácejí puky, z jakých míst si vytváří střelecké příležitosti a jaké jsou to střely. Trenéři přišli i s takovou specialitou, takže analyzujeme také práci útočníků v předbrankovém prostoru, protože máme vysledované, že přímo u brankoviště padá cca 80 až 90 procent všech gólů. Nebo taky taková méně vnímaná věc a to efektivita nahozených puků do útočné třetiny a zisku puku zpět, protože toto číslo z dlouhodobého hlediska není moc vysoké a spíše z toho vznikají protiútoky a rozehrávka soupeře.“

Která z pokročilých statistik podle vás nejvíc vypovídá o přínosu hráče pro tým?
„Nejvíce vypovídající a nejznámější statistika je asi Corsi. To znamená účast na ledě při hře pět na pět nebo čtyři na čtyři při všech střelách na branku, mimo i zblokovaných. Počítají se pokusy na soupeřovu branku a opačně, když je hráč na ledě a střílí soupeř. Vypočítá se z toho procento tzv. Corsi % a pokud je hráč nad 50 procent tak jeho přínos je plusový. Jeho pětka s jeho účastí na ledě dokáže soupeře přestřílet, dostávat ho pod tlak než opačně. Velmi důležité jsou také gólové šance týmu a opačně soupeře, při nichž je hráč respektive pětka na ledě. V přesilovkách je zase velmi žádoucí, aby hráči co nejvíce stříleli a vytvářeli si finálními nahrávkami gólové příležitosti ke skórování. Výsledkem analýzy přesilovek je mimo jiné i například kolik střel v přesilové hře hráči vyprodukují na jednu minutu přesilovky. Sledujeme i vyhraná buly v přesilovce, která jsou třeba směrodatná pro vývoj konkrétní přesilové hry. Ukazují, jestli má přesilovková pětka ihned kotouč ke kombinaci a zvyšuje tím pravděpodobnosti vstřelení gólu. V oslabení jsou klíčovou statistikou zblokované střely a dovolit soupeři co nejméně vystřelit na branku. V této statistice třeba loni dominovali Ondřej Dlapa, Juraj Valach a Marek Tomica.“

Proč jsou podle vás pokročilé statistiky lepší než ty klasické, na které byli fanoušci zvyklí donedávna?
„Nechtěl bych říkat lepší, ale jsou mnohem dál, co se týká odborné stránky. Slouží hlavně trenérům a hráčům, takže pro standardního fanouška jsou někdy až moc podrobné a nezajímavé. Hlavně chci říct, že z hokeje se nesmí dělat věda. Nicméně další vrstva informací by měla zpřesnit, zda jsme správně viděli, co se v zápase odehrávalo. Přispívá také k tomu, abychom správně rozklíčovali řetězce výkonu každé pětky a jednotlivce. Hokej se výrazně zrychlil, což dokládají statistiky, které analyzuji v NHL a extralize. Třeba počet hitu ztrácí význam. Udělal jsem si například analýzu počtu hitů v NHL, když Pittsburgh vyhrál Stanley cup v roce 2009 a teď 2017. Během těchto sezón klesl v NHL počet hitů o cca 15 procent. To stejné se stalo za poslední tři čtyři sezóny v extralize, kde je úbytek hitů 7,6 procent. Je to dáno tím, že hráči jsou momentálně rychlejší s menší váhou. Nastoupil trend kondičních trenérů v týmech a výsledky jsou vidět v každém zápase. Rychlost a dynamika se posunuly i v Česku. Takže musíme pracovat i s těmito daty a vnímat, kam se trend hokeje posouvá, aby měli trenéři co nejpřesnější informace.“

Jakou máte zpětnou vazbu od trenérů nebo hráčů? Přece jen hlavní kouč je považovaný spíš za praktika a ne milovníka čísel...
„Ano, ale jak se již zmínil. Hokej není věda, ani nesmí nikdy být. Pořád o výhře a prohře rozhodují klíčové faktory jako produktivita, dodržování herního systému a disciplíny, koučink trenérů a příprava týmu i jednotlivých hráčů na zápas v podobě regenerace, stravy a psychologie. Nesmím zapomenout, že často rozhoduje i charakter hráčů a jejich vůdčí schopnosti. Vezmu příklad z loňské sezóny. Bez těchto vlastností u hráčů jako Huml, Vondrka a další by se třeba neotočila play-off série s Mladou Boleslaví. Pokročilé statistiky právě mohou odhalit důležité souvislosti pyramidy výkonu a zpřesnit pohled trenérů na daný zápas a hráče. Honza Šťastný třeba přichází s nápady, co by chtěli trenéři měřit a analyzovat. Komunikujeme spolu téměř po každém zápase. Sběr dat i analytiku stále vylepšujeme a posouváme.“