Začíná poslední čtvrtina základní části, Piráti cestují na led šesté Olomouce

Napsal 13.01.2018 Marcel Holl
C h o m u t o v - Základní část Tipsport Extraligy se přehoupla do své poslední čtvrtiny. Piráti jí zahájí venkovní soubojem s šestou Olomoucí. Chomutovští se budou chtít jistě opřít o důležitou úterní výhru na Spartě, avšak na Moru se jim letos moc nedaří. Zápas čtyřicátého kola začne na Hané v neděli čtrnáctého ledna v již 17 hodin.

Olomouci letošní ročník vychází velmi dobře. Po třech čtvrtinách jsou svěřenci kouče Venery na šesté pozici zaručující přímý postup do play-off. Na svém kontě mají Hanáci devětapadesát bodů a pětibodový náskok na celky bojující o předkolo.

Po posledním souboji v chomutovské hale schytala Mora šestigólový příděl na ledě Plzně. O dva dny později ale v domácí hájemství přetlačila liberecké Bílé Tygry.

Po reprezentační přestávce ukořistili Olomoučtí tři body v Litvínově, ale rovněž i v Hradci Králové. Fotbalovým výsledkem porazili před vlastními příznivci Berany ze Zlína. Pátou výhru v řadě přidala Olomouc ve Werk Aréně, když v prodloužení srazila místní Oceláře.

V posledních pěti kláních ale Hanáci příliš nezáří. Den před Silvestrem podlehli doma pražské Spartě. Třetího ledna nestačili v televizním souboji na pardubické Dynamo. Výhra ale přišla proti Mladé Boleslavi. Minulou neděli padla Mora nejtěsnějším možným výsledkem v Brně. Třetí čtvrtinu zakončila Olomouc soubojem s poslední Jihlavou, která si z Hané odvezla dva body za výhru v prodloužení.

Výměna mezi Třincem a Olomoucí

Oba kluby se první den nového roku domluvili na trejdu svých hráčů. Olomouckou kabinu opustil produktivní forvard Roman Vlach. Místo něho dorazila z Třince zkušená náhrada v podobě bývalého reprezentanta Zbyňka Irgla. Nedávný kapitán Ocelářů si na Hané přispal již tři body ve čtyřech zápasech.

Ve vzájemných zápasech lepší Kohouti

Oba soupeři otevírají každou čtvrtinu letošní základní části. První měření sil otevřel již ve druhé minutě Michal Poletín. Olomoučtí srovnali v polovině třetiny zásluhou Strapáče, avšak odpověď pirátské družiny byla blesková, trefil se Chlouba. Chomutov své vedení navýšil postupně na tříbrankový rozdíl. Trefil se Růžička a podruhé v utkání Roman Chlouba. Kohouti již ve třetí části pouze upravili konečný výsledek díky trefě Buriana.

Do odvety na Hané vstoupili lépe domácí, kteří se prosadili již v úvodní minutě. Pirátské vyrovnání přišlo o šest minut později z hokejky kapitána Vondrky. Olomoučtí ale dokázali zabrat v dalším průběhu odskočit do tříbrankového trháku, který snížil pětačtyřicáté minutě Vladimír Růžička. Chomutovští po vstřeleném gólu pokračovali v aktivní hře a vytvářeli si další gólovky. Ty ovšem zůstaly nevyužity. Pojistku na olomoucké vítězství udělal trefou opuštěné klece Vilém Burian.

Zatím poslední duel obou soupeřů přinesl první trefu v závěru úvodního dějství. Konráda překonal Vondrka. Olomoučtí na začátku druhé třetiny srovnala zásluhou Jana Jaroměřského. Po polovině základní hrací doby oslavil premiérový pirátský zásah Adam Dlouhý a domácí soubor opět vedl. Své vedení ale svěřenci trenéra Růžičky neudrželi. Třiadevadesát sekund před sirénou procedil puk za Laca Martin Vyrůbalík. Následné prodloužení se hrálo jen 24 vteřin. Rychlou otočkou překvapil obránce Pirátů Jan Knotek, který tak dokončil obrat hanáckého celku.

Olomoucká sestava s Jihlavou:

Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Houdek, J. Galvas, Jaroměřský, Čáp – Laš, J. Knotek, Eberle – Burian, Strapáč, Irgl – Holec, Herman, Jergl – Ostřížek, Sundher, Mráz.

Olomouc – Dukla Jihlava 2:3p (1:1, 1:1, 0:0 – 0:1)

Skóre se poprvé pohnulo ve třinácté minutě, kdy se prosadil důrazný Kanaďan Zach Hamill. Olomoucká reakce přišla o čtyři minutky později z hokejky Viléma Buriana. Domácí dokonali obrat v osmé minutě druhé části, trefil se Miroslav Holec. Jihlavští se ale na Hané nevzdali a odměnou jim bylo vyrovnání o deset minut později. Konrád kapituloval po střele Adama Zemana. Následné prodloužení nemělo dlouhého trvání, po necelých dvou minutách ho ukončil Lukáš Žálčík.

Branky a nahrávky: 17. Burian (Irgl, Houdek), 28. Holec (Herman) – 13. Hamill (Zeman, Kajínek), 38. Zeman (Čachotský, Šidlík), 62. Žálčík (Anděl).Vyloučení: 5:2. Využití:1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 39:35. Zblokované střely: 13:10. Hity: 12:8. Vhazování: 35:27.

Pirátská družina se Spartou:

Lukeš – Dietz, Flemming, Grman, Valach, Knot, Slovák, Chalupa – Koblasa, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Šťovíček – Poletín, Smejkal, Lauko – Dlouhý, Chlouba, Havel.

Sparta – Chomutov 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Pirátům se první dějství ve vysočanské hale povedlo. Díky přesným trefám Petra Koblasy a Ivana Humla vedli svěřenci trenéra Růžičky po dvaceti minutách dvoubrankovým rozdílem. Sparťané ve druhé části snížili, trefil se Klimek. Pražský celek na začátku třetí třetiny dočkal dokonce vyrovnání, když překonal Lukeše Miroslav Forman. Rozhodující moment celého klání přišel v jedenapadesáté minutě. Po faulu na Romana Chloubu bylo nařízeno trestné střílení, které sám faulovaný velmi brilantně proměnil. Chomutovští hokejisté si tak z ledu celku bojujícího o play-off přivezli tři body.

Branky a nahrávky: 26. Klimek (Pech), 44. Forman (Pech, Švrček) – 13. Koblasa (Chlouba, Havel), 16. Huml (Koblasa, Havel), 51. Chlouba (TS). Vyloučení: 3:2. Využití:0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 29:22. Zblokované střely: 6:10. Hity: 19:9. Vhazování: 25:24.