Aktuální zprávy

Vítězství Pirátů i skvělou podívanou, to vše nabídlo derby s ústeckým Slovanem

Napsal 22.09.2011 David Matula
C h o m u t o v - V první lize těžko hledat sledovanější duel než souboj dvou odvěkých rivalů a nejlepších týmů první hokejové ligy. V rámci čtvrtého kola dorazili do Chomutova dosud neporažení Lvi a k vidění bylo napínavé utkání, kterému nechybělo skoro nic. To nejdůležitější co se v zápase samotném událo a také některé navazující skutečnosti si pojďme přiblížit v několika bodech.

Povzbuzení chomutovských výkonů

První tři prvoligová kola nezastihla chomutovské Piráty v nejlepším rozpoložení. Dva ztracené dobře rozehrané domácí duely vyústily k vyříkání si situace mezi hráči samotnými a následně i vzkazem chomutovským fanouškům z úst Davida Hrušky. „Mrzí nás, že zatím nepředvádíme hokej, který by se našim fanouškům líbil. Za celé mužstvo se omlouvám. Víme, že nejlépe se našim fanouškům omluvíme perfektním výkonem na ledě,” komentoval nepříjemný vstup do sezony.

Svá slova potvrdili Piráti proti krajskému rivalovi, kdy po výborném výkonu jej porazili 3:1, ačkoliv dlouho o jednu branku prohrávali a několik velkých šancí pochytal hostující brankář Francouz. Piráti tak poprvé v novém ročníku vyhráli za tři body a věřme, že jim to přinese čerstvý a vítězný vítr do plachet.

Pavel Francouz
Ač dělal co mohl, tak třem pukům za svými zády nezabránil. Pavel Francouz těsně po vítězné brance Milana Krafta.

(Ne)průstřelný Francouz

Chomutov na svého soupeře vlétl a v úvodních minutách zasypal hostující branku sprškou střel. Hostující brankář Francouz však ukázal, že ne náhodou byl nejlepším brankářem uplynulého prvoligového ročníku a svůj tým držel. V dlouhé přesilové hře pěti proti třem vychytal i kanonýra Hrušku či střílející obránce Pulpána s Grofem. Celých šestačtyřicet minut trápil chomutovské střelce, až jej překonal jemnou tečí Hřebejk a Francouzova lapačka máchla poprvé do prázdna. Když ústeckou jedničku překonali ještě z minimální blízkosti Kraft s Hruškou, mohli Piráti slavit.

Nepříjemná chvilka Macháčka

V osmé minutě odehrál Petr Macháček kotouč na své obranné modré čáře a následně schytal hit od urostlého útočníka Lvů Martina Šagáta. Domácí obránce se s pomocí fyzioterapeuta dostal na domácí střídačku a nemohl popadnout dech. Rychlé úvodní pokusy o nahození dechu byly nedostatečné a po chvilce se mladý obránce sesunul na zem. Domácí hráči gestikulací rozhodčímu přerušili hru, lékaři s maséry měli plné ruce práce a diváci sledovali celou situaci se zatajeným dechem ve stoje. Po několika vteřinách však Macháček na střídačce opět začal vnímat a následně několik minut seděl otřesený na lavičce. I když se ještě chvilku mihnul na ledě, do druhé třetiny již nenastoupil.

Šagátova povedená střela

Urostlý hostující útočník byl vidět v první třetině ještě jednou. V poslední minutě prvního dějství mohl poslat Lvy do vedení, ale jeho střela trefila jen břevno a hned se odrazila dolů a spadla do brankoviště. Ústečtí fanoušci umístění za brankou již zvedali oslavně ruce nad hlavu, červené světlo ovšem nesvítilo a skóre se neměnilo. Chyběly ovšem milimetry.

První chomutovský bod Jillsona

Americký obránce, jenž se může chlubit mistrovským titulem s Pardubicemi, odehrál v Chomutově včetně přípravy patnáct zápasů. Na svůj první bod si však musel počkat až do derby proti ústeckému Slovanu. Chvíli dokonce byl označen za střelce vyrovnávací branky, následně ovšem byl jako opravený střelec nahlášen Lukáš Pulpán a opět to bylo špatně. Střelcem branky na 1:1 byl totiž Štěpán Hřebejk.

„Z rohu mi Nikola Gajovský poslal puk a já ho poslal dál na Jeffa. Jeff vystřelil a Štěpán Hřebejk před bránou tečoval puk a vyrovnal. Rozhodčí si teče nevšimli a branku připsali Jeffovi, tak jsme jim zavolali, že gól vstřelil hráč č.31 a přihrávky č.34 a č.51, ale bohužel to napsali, jak to napsali. Pravým autorem vyrovnávací branky je tedy určitě Štěpán Hřebejk, já jsem pouze nahrával,“ vysvětloval po zápase šikovný obránce Lukáš Pulpán.

Vzrušení po zápase
Inkriminovaný moment. David Hruška se raduje ze třetí branky, když mu v zakončení nezabránil Třetina, jenž se za malou chvíli vydá směrem k hlavnímu rozhodčímu, který signalizuje následující vyloučení. Co se přesně stalo ve chvíli, kdy hostující hráč okolo sudího projížděl?

Třetina versus Florián

Stav 2:1 pro domácí a přesilová hra. Piráti točí svého soupeře a hlavní sudí Florián ponechává výhodu domácímu týmu a čeká na přerušení, aby poslal na trestnou lavici dalšího hráče Lvů. Přerušení znamená třetí branku Pirátů a rozhodčí se chystá vylučovat. Dvě minuty pro hostujícího útočníka Třetinu za sekání. Ten ovšem ve tmě po vstřelené brance zavadil o sudího loktem, dle slov ústeckého útočníka nechtěně. Vzápětí dostává exslávistický útočník navíc trest ve hře, což znamená minimálně jednozápasový stop.

„Hruškovi jsem dal krosček, to bylo to sekání. Po gólu jsem odjížděl od brány, rozhodčí tam stál a já se mu chtěl v té tmě vyhnout, loktem jsem ucuknul a zavadil o něj. A pan Florián si vymyslel, protože se mu to hodilo, že jsem ho napadl, úmyslně trefil loktem. Určitě si taky stoupnul výborně, věděl, že dělám bognu (oblouk),“ pravil střelec Lvů po zápase a dodává.

„Pan Florián si řeší osobní věci. Věnuji se i hokejbalu, v němž mě před třemi čtyřmi lety Florián pískal. Měli jsme spolu incident, málem jsme se porvali. On jako rozhodčí, já jako hráč. Od té doby na mě nepískne jediný faul a kdykoli má možnost, něco si vymyslí. Tohle byl důkaz." Celou věc bude nyní řešit disciplinárka, a jak rozhodne a komu popřípadě dá za pravdu, se ukáže v následujících dnech.

Sedmiminutový trest

Po odchodu Třetiny do kabiny se rozhořela diskuze hlavního sudího s koučem Lvů Rosolem. Ten nemohl výrok sudího pochopit a následně se všichni zúčastnění svým způsobem divili rozsvícenému trestu na kostce. Objevil se údaj 7:00, což dozajista mnoho zúčastněných vidělo poprvé v životě. Dle vysvětlení asociace rozhodčích ledního hokeje potom běžel jako první vyšší pětiminutový trest, takže v případě branky domácích, by se trest hostující útočníka nikterak nekrátil. K tomu by došlo až v závěrečné dvouminutovce trestu.

Výborná divácká kulisa

Už pětačtyřicet minut před začátkem zápasu kroužila auta okolo nového stadionu a marně hledala místa na zaparkování. Čím více se blížil začátek zápasu, tím horší situace byla. Křižovatka za novým kruhovým objezdem byla totálně ucpaná, auta z centra Chomutova stála v koloně už pod chomutovským gymnáziem. Celkem potom na stadion dorazilo 3890 diváků, což je nejvyšší návštěva v základní části za posledních jedenáct let, kdy v sezoně 1999/2000 dorazilo v rámci 25. kola na Liberec 4500 diváků. Oba tábory fanoušků se postavily proti sobě a navzájem se střídaly v nejrůznějších chorálech. Na stadionu panovala výborná kulisa po celý zápas a nakonec byla spokojenější početnější většina.

Pět obránců

Do zápasu vstupovali Piráti se sedmi obránci, v závěru druhé třetiny a na začátku té třetí měli chomutovští trenéři zamotanou hlavu, jelikož jich měli k dispozici jen pět. Již v první třetině inkasoval tvrdý hit Macháček a ze hry odstoupil (viz výše) a v závěru druhé třetiny dostal kanadský obránce Palin trest dvě plus deset minut za úder do oblasti hlavy a krku a chyběl tak chomutovským trenérům dvanáct minut. Dostatečně si tak zahráli Grof, Pulpán, Havíř, Jillson a Mrázek.

Aleš Pavlas
Aleše Pavlase provází velká smůla. Třetí sezonu po sobě jej zastihlo nepříjemné a vážné zranění. Nyní čeká bojovného zadáka dlouhá rekonvalescence, na vině je přetržená achilovka.

Tři hráči mimo hru

První liga má za sebou úvodní čtyři kola a chomutovská marodka se povážlivě rozrůstá. V zápase se Šumperkem odstoupil Petr Jíra, který má zlomenou kůstku pod kotníkem a doba léčení bude zhruba tři týdny. Zápas nedohrál ani Karel Hromas, jehož diagnóza zní tříštivá zlomenina palce, zde je prognóza tří až čtyř týdnů. Od úvodních kol potom schází také pokladník kabiny Aleš Pavlas, který má přetrženou achilovku a jeho návrat na led je v nedohlednu. Pracovitý obránce tak má velkou smůlu, jelikož jej v posledních sezonách stíhá jedno těžké zranění za druhým. Ve včerejším zápase odstoupil ze hry také talentovaný obránce Petr Macháček, v jeho případě je však „lékařská zpráva“ pozitivní a nejproduktivnější zadák přípravy bude připraven do hry již příští zápas.