V pátek proti Tygrům: Liberec potřebuje bodovat, Chomutov zvednout sebevědomí

Napsal 27.02.2014 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Zatímco Chomutov hraje o klid a pohodu do baráže, Liberci jde o hodně. Tygři se po dlouhých týdnech v úterý vrátili do desítky pro vyřazovací boje a tu si budou chtít udržet. Na programu je tak pravděpodobně urputný boj. A pro vzájemné zápasy v letošní sezoně zatím platí, že tři body bral vždy domácí celek.

Tygři zabrali ve správný čas

Dobrý finiš – tak právě na ten se budou muset spolehnout hráči i fanoušci Liberce. Klub zpod Ještědu vypadl ve 28. kole z elitní desítky, která zajišťuje alespoň předkolo play off, a vrátil se do ní až po zatím posledním odehraném kole, kdy po výhře nad Pardubicemi poslal mimo desítku pražskou Slavii.

Na tu má teď náskok tří bodů a na devátý Litvínov ztrácí body dva. Dá se tedy předpokládat, že poslední čtyři kola extraligy nabídnou velmi těsný souboj o postup do vyřazovacích bojů.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
10. Bílí Tygři Liberec 48 17 7 3 21 135:148 68
14. Piráti Chomutov 48 5 0 9 34 86:184 24

Liberec do nich má ale našlápnuto více než slušně. Před olympijskou pauzou porazil Kladno a pak Karlovy Vary. Forma a chuť vyhrávat mu vydržely i do zbytku sezony, který v úterý odstartoval. V rámci 48. kola Liberec porazil Pardubice 4:1 a poprvé v sezoně se mu podařilo vyhrát tři zápasy za tři body v řadě.

Petr Nedvěd
Petr Nedvěd, kapitán aktuálně desátého týmu

Výrazný podíl na tom měl v utkání s Pardubicemi, které také bojují o postup dál, Petr Vampola, jenž dal dva ze čtyř gólů. A pak také Ján Lašák, gólman, který do Liberce přišel na konci ledna, aby vyztužil druhou nejděravější obranu ligy. A svůj úkol zatím plní na jedničku.

Pochvaloval si ho i trenér Pavel Hynek v pozápasovém hodnocení: „Jsme rádi, že jsme poprvé v sezoně dokázali Pardubice porazit. V tuto chvíli jsou to velice důležité body. Rozhodujícím momentem byla druhá třetina, kdy jsme dokázali ubránit několik oslabení včetně dvojnásobného. Poté jsme sami odskočili na rozdíl tří branek. Výborný výkon podal Ján Lašák, který nás právě ve druhé třetině podržel."

Statistické okénko

Chomutov čeká v pátek zápas nejen proti Petrovi Nedvědovi, který se jen před pár dny vrátil ze Soči, ale i proti týmu s nejvíce trestnými minutami a nejhoršími oslabeními.

Piráti Chomutov – Bílí Tygři Liberec
David Hruška (17+12)Nejproduktivnější hráč Petr Nedvěd (18+28)
David Hruška - 17 gólůNejlepší střelec Martin Bartek – 27 gólů
David Hruška – 12 asistencíNejlepší nahrávač Petr Nedvěd - 28 asistencí
Lukáš Pulpán (2+10)Neproduktivnější obránce Jiří Hunkes (2+14)
Tomáš Malec – 65 trestných minutNejtrestanější hráč Petr Vampola - 143 trestných minut

Možná překvapivý je fakt, že v celkovém součtu mají Piráti na svém kontě více střel než tým Liberce. Ten nasbíral prozatím 1333 střel, vstřelil v nich 135 branek a v průměru tak potřebuje deset střel na dosažení jedné branky. Chomutov má na svém kontě sice 1366 střel, ale dal z nich jen 86 branek – znamená to, že na jednu vstřelenou branku padne šestnáct střel – a to je opravdu hodně.

Dvaačtyřicet branek z celkových 135 dal Liberec v přesilovkách, ve kterých má poměrně slušnou úspěšnost 17,87 %. V oslabeních je to ale o poznání horší. S úspěšností 78,28 % je Liberec týmem s nejhůře odbráněnými přesilovkami soupeře v lize. A Tygrům patří ještě jedno nepříliš lichotivé prvenství – s 895 minutami jsou nejtrestanějším kádrem celé extraligy.

Liberec potřebuje body, Piráti herní sebevědomí

Chomutov s Libercem nemá právě pozitivní bilanci. V posledních deseti zápasech vyhrál třikrát, soupeř byl úspěšný v sedmi případech. V letošní sezoně z dosavadních tří utkání Chomutov nicméně vytěžil tři body, když ve druhém vzájemném utkání vyhrál 2:0. Mimochodem, dvě branky z tohoto zápasu jsou přesnou polovinou Liberci doposud vstřelených branek. Vzájemné skóre je pak pro Piráty velmi nepříznivě 4:12, když polovinu z 12 inkasovaných branek Chomutov inkasoval v posledním zápase.

Ten prohrál 0:6 a Robert Kaše mohl po zápase jen zkonstatovat:„Liberec byl lepší ve všech herních činnostech a naprosto zaslouženě vyhrál. Chyběl nám pohyb a nasazení. Drželi jsme krok pouze prvních deset minut.“ Chomutov v tomto zápase dvakrát inkasoval v oslabení a jednou dokonce i ve vlastní přesilovce. A ačkoli po první dvacetiminutovce držel skóre 0:1, zlomil ho Liberec třemi brankami ve druhé části.

O zápase:

Zápas s Libercem je na programu v pátek 28. února od 17:30 hodin v chomutovské SD ARÉNĚ. Piráti se na domácím ledě představí vůbec poprvé po dlouhé olympijské pauze. A svými výkony se pokusí zlomit extrémně dlouhou a extrémně černou sérii. Vždyť na poslední výhru už se práší – je z prvního prosince 2013.