ST. DOROST - článek

Trenér dorostu Pavel Táborský: „Na ledě začneme se šesti pětkami“

Napsal 05.07.2008 Kamil Novák
C h o m u t o v - Nejen chomutovští junioři, ale také jejich mladší kolegové z dorostu se v uplynulém ročníku postarali o to, že mládežnická sezóna mohla být hodnocena úspěšně. Po postupu do nejvyšší soutěže přišel k týmu nový trenér Pavel Táborský, jehož úkolem bylo v minulých měsících připravit tým na účast mezi dorosteneckou elitou, kde si mladíci KLH zahráli naposledy v sezóně 2002/2003. Stejně jako v případě juniorů i cílem dorostu bude udržet se v extralize.

K tomu má pomoci i důkladná příprava na suchu, již hráči absolvovali pod pečlivým dohledem realizačního týmu i trenéra Pavla Táborského. I když k dispozici neměl všechny své svěřence, vyjadřuje spokojenost. „Příprava proběhla podle plánu, jen jsme měli užší počet hráčů, než jsme předpokládali,” prozrazuje hlavní kouč.

Co způsobilo, že jste pracoval s menším počtem hráčů? Měli jste problémy se zraněními?
„To ne, ale hráči měli školní povinnosti a my jsme je nechtěli na ty dva měsíce stahovat všechny k nám. Končí na základních školách, dělají přijímací zkoušky na střední anebo dokončují první rok na středních školách. V těchto případech je škola přednější, proto se připravovali sami ve svých klubech podle našich pokynů. Poprvé se všichni sejdeme na ledě 21. července.”

Kolik hráčů se tedy pod vaším vedením připravovalo?
„Bylo jich šestnáct a na ledě začneme s šesti pětkami.”

Jak vypadala náplň tréninkových jednotek?
„Musíme si uvědomit, že mládež se v našem klubu svým způsobem teprve rozjíždí a postup do extraligy je prvním krokem. Jako nováčci si nemůžeme myslet, že budeme soupeře přehrávat bruslařsky a kombinačně. Na to se musíme v nejvyšší soutěži teprve etablovat. Naše zbraně musíme hledat jinde – ve vůli, v bojovnosti a nasazení. Musíme soupeře „umlátit“, ukázat srdíčko a pomalu se posouvat kupředu. Na to byla také zaměřena příprava. Soustředili jsme se na odrazovou sílu. V tomhle věku nemá smysl jít do objemu, protože by to klukům narušilo vývoj a jejich růst by se zastavil, pokud bychom pracovali s velkými objemy. Skákat přes překážky mohou už kluci v páté třídě, aniž by to mělo nějaké velké následky. Samozřejmě jsme chodili i do posilovny, ovšem tam jsme pracovali s malými hmotnosti a větším počtem opakování.”

K mužstvu jste přišel až na začátku dubna. Měl jste už možnost poznat nové svěřence nějak blíže a zjistit o nich další informace?
„Nemusel jsem nikde příliš pátrat, s budoucím dorostem jsem absolvoval na konci sezóny sedm utkání. Díky tomu jsem si vytvořil představu, kdo co umí a kde má rezervy. Udělal jsem nezávislé hodnocení, které nebylo ovlivněno určitými vazbami z místního prostředí, a na jeho základě jsme klukům sestavili víceméně individuální plán, na čem mají zapracovat. Vím, kde potřebuje mužstvo doplnit.”

Chystáte po nástupu na led nějaké testy, abyste si ověřil, zda si hráči, kteří se připravovali v jiných klubech, své „domácí úkoly” plnili?
„Řekněme si to upřímně. S těmihle kluky začíná mlátit puberta, takže tenhle plán hodí do rohu a možná se na něj podívají na konci. Sice šlo o jakýsi udržovací plán, protože není třeba ty kluky strhat, ale jsem přesvědčený, že nikdo z nich si nedovolil nedělat nic. Důrazně jsme jim dali na vědomí, že oni si hrají o místo, protože budeme mít velký kádr a oni by se do něj nevešli, pokud by nedělali vůbec nic. A testy? Mně stačí, když se na kluky podívám na ledě a v posilovně, hned pak poznám, jak ke svému plánu přistoupili. Ale během týdne se do toho stejně dostanou všichni, i kdyby náhodou nic nedělali.”

Mužstvo se poprvé v kompletním složení sejde 21. července, jak jste již zmínil. Co na něj čeká od té doby do začátku mistrovských bojů?
„O den později se začneme připravovat třífázově. Ve dvou fázích se kluci vystřídají na ledě a v posilovně, třetí fáze bude společná. V plánu máme asi o šest zápasů více než junioři a áčko. Jsou v tom i dva turnaje, ovšem přesný program si z hlavy nevybavím. (Pozn. red.: Mužstvo se utká dvakrát s Mladou Boleslaví, Karlovými Vary, Kadaní a Libercem, jednou se postaví proti Plzni, Ústí nad Labem a švédskému týmu Troja/Ljungby. Dva turnaje absolvuje v Litvínově a Karlových Varech). Budeme hrát na dvě party, aby všichni měli možnost ukázat se ve čtyřech až pěti zápasech. Sedmnáctého nebo osmnáctého srpna kádr zúžíme a na soustředění do Klášterce už pojedou hráči, kteří zahájí extraligové boje.”

S kolika hráči počítáte pro zápasy mezi nejlepšími dorosteneckými kluby?
„Budeme pracovat s třiadvaceti hráči, z nichž dva budou ročník 1994, abychom je připravili na další sezónu. Máme výhodu, že v Kadani se hraje první liga dorostu, kde by mohlo zhruba osm hráčů hostovat. Prospěje jim, když budou hrát kousek od Chomutova a v podstatě pořád budou pod dohledem, i kdyby měli jednou týdně přijet na trénink. V této kategorii potřebujete velkou trpělivost, protože každou chvíli se mění, kdo vyskočí nahoru. Jeden měsíc to může být někdo, pak zase někdo jiný. Jde přece jen o trochu větší děti, které jsou pohromadě na roztrhání.” (smích)

Mluvil jste o tom, že víte, kde je třeba mužstvo doplnit. Můžete prozradit jména posil, případně o jaké posty by mělo jít?
„Potřebujeme úplně všechno. (smích) Dobrý máme akorát realizační tým. (znovu smích) Povedlo se nám přivést gólmana, který už má něco odchytáno v extralize. Právě na této pozici jsme měli Achillovu patu a navíc chceme vycházet zezadu. Ale necháme se překvapit, jak to bude vypadat na ledě. Bude záležet, jak se srovnají s tím, že budou bez rodičů a pod jiným trenérem.”

Jasným cílem je udržet se v nejvyšší soutěži. Souhlasíte?
„Určitě! Udržet se musíme za každou cenu, abychom mohli nastartovat mládež, aby šla sama. Nemám v úmyslu přivést do týmu padesát procent mančaftu odjinud. Chci, aby jej tvořili z osmdesáti procent hráči 3K i v následujících letech, pokud se udržíme. Ideální by bylo, aby nám do dorostu ze 3K přišlo čtrnáct až patnáct hráčů, kteří by kvalitou měli na extraligu. Musíme pracovat maličko jinak a hráči si musí uvědomit tu zodpovědnost. Nemůže jim to být jedno. Teď máme v týmu jen pět hráčů, kteří extraligu někdy hráli.”

Jak vám možnost setrvání v soutěži z vašeho pohledu komplikuje nový systém mládežnických soutěží?
„Na redukci počtu týmů v extralize se nedívám jako trenér Chomutova. Beru to v kontextu celé republiky, po níž se pohybuji, a proto tento krok vítám. Dvacet týmů představuje ideální počet. A jestli nám to ztíží možnost udržet se? Podívejme se na to z jiného pohledu. Přímo sestupuje jeden tým, další tři hrají o udržení s vítězi ligy dorostu. A já jsem přesvědčen, že rozdíl mezi oběma soutěžemi se pak musí projevit, takže podle mého vlastně sestoupí z těch šesti týmů pouze jeden extraligový. Proto se domnívám, že naopak máme náskok, protože už v extralize jsme. Teď jen vše vyladit a zpohlavkovat, aby to fungovalo. Každý zápas začíná 0:0 a porazit se dá každý. I když v téhle kategorii mají hráči velké výkyvy, ovlivňuje je řada faktorů včetně třeba špatného videa v autobuse. S lepšími týmy to bude o něco lepší, protože budou hrát a my se jim přizpůsobíme. S těmi slabšími to bude spíš holomajzna na ostří nože.”

V Hradci Králové jste působil dva roky a vedl jste jeho dorost v extralize. Můžete tedy srovnávat hráče zavedené v nejvyšší soutěži této kategorie a nováčky. Jak by takové hodnocení dopadlo?
„To nelze. Ten skok je opravdu velký. Kluci tady nejsou špatní bruslařsky a mají chuť vyhrávat, ovšem nelíbilo se mi, že při fotbalu nebo volejbalu jim chybělo to srdíčko. Nebojovali, jak by měli. Chyby hledali u druhých a vymlouvali se. Asi jsou namlsaní z první ligy, kde stále vyhrávali. Jenže teď může přijít série osmi deseti porážek v řadě a bude třeba zatnout zuby.”

Budou pro vás střetnutí proti bývalému týmu emotivnější než ty ostatní?
„Zápasy proti Hradci budu brát úplně normálně. Je to hezké město, ale moje práce tam skončila. Teď jsem tady a tamní dorostenci mají jiného trenéra. Znám jen pár hráčů, kteří se také obměnili. Můžu maximálně poradit, co by mohlo platit na brankáře, ale jinak vše záleží na klucích. Ti budou na ledě.”

×
Dnes v 16:00 | Jun.
VHK ROBE Vsetín
Piráti Chomutov