Přijede Třinec. Ubrání Piráti Martina Růžičku a připíšou si výhru za tři body?

Napsal 01.11.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - 33 bodů v 17 zápasech - to je vizitka, kterou do Chomutova posílá aktuálně nejproduktivnější útočník celé extraligy. Martin Růžička zastiňuje hvězdy z NHL a drží Třinec v nejvyšších patrech tabulky. Zastaví ho chomutovská obrana? To zjistíme už v pátek, kdy se zápas proti Třinci odehraje. A pozor - začíná se netradičně v 18:15!

Piráti teď nezažívají právě nejúspěšnější období. Na výhru za tři body čekají už od 2. října, od zápasu s Českými Budějovicemi. V posledním zápase proti Spartě dobře začali, odehráli slušně první třetinu, ale v úvodu té druhé zbytečně polevili a pustili Spartu do vedení, které už nepustila.

Radek Bonk - 2. nejproduktivnější hráč Třince

Vyhrát doma za tři body dokázali Piráti jen dvakrát, v další třech utkáních ale brali dva body za výhru po prodloužení – i v posledním domácím zápase s Libercem. Další soupeř - Oceláři ze Třince – rozhodně nepatří do kategorie těch slabých, ale Chomutov s ním v pátém kole odehrál vyrovnaný souboj, který se rozhodoval až v samém závěru.

Jak na tom Třinec aktuálně je?

Mají v nohách 17 zápasů na kontě jednatřicet bodů a hřeje je pozice čtvrtého nejlepšího kádru české extraligy – hokejisté Třince na tom nejsou vůbec špatně.

Použít by se ale samozřejmě dalo jisté „ale“. Třinec v posledních pěti zápasech celkem třikrát prohrál a dá se mluvit o zatím největším „útlumu“ od začátku sezony, ač je v tomto případě slovo útlum značně relativní. Třinec nepochodil v zápase s lídrem tabulky z Plzně (prohra 2:4), proti Pardubicím, které pomalu dávají zapomenout na velmi slabý vstup do sezony, a prohrál i s Kometou Brno.

Všechny tři body bral naopak v utkání s karlovarskou Energií – jednoznačná výhra 7:3 a další z mnoha galapředstavení Martina Růžičky – a v posledním kole i z derby s Vítkovicemi, které Třinec vyhrál 5:2.

Třinec se může pochlubit nejúdernějším útokem z celé extraligy. Do sítí soupeřů nastřílel celkem 64 branek – a třetinu (21 branek) z nich dal právě Martin Růžička. Bez něj by Třinec rozhodně nebyl tam, kde je teď, Růžička je základním stavebním kamenem celého týmu a celého úspěchu.

Třinec je nejproduktivnější tým extraligy

Poslední vzájemný zápas

Poprvé se v letošním ročníku extraligy potkaly oba celky v rámci pátého kola. Za Chomutov poprvé nastoupil Michael Frolík, do branky se rovněž poprvé postavil Matúš Kostúr. Zatímco prvně jmenovaný se neprosadil, Kostúr odchytal famózní zápas. Čelil celkem 54 střelám, za svá záda pustil jedinou – a to až v 56. minutě z hokejky Martina Růžičky. Druhou branku přidal Třinec až při závěrečné hře Chomutova bez gólmana.

Výkon chomutovského gólmana Frolík po utkání ocenil. „Na to, že chytal poprvé, byl výborný. Dnes to byl náš nejlepší hráč. Hodně nás podržel, bohužel jsme mu nepomohli v útoku.“ A pochvalně se o strážci chomutovské branky vyjádřil i trenér Třince Turek: „V první třetině jsme měli obrovskou převahu, ale Chomutovu výborně zachytal gólman.“

Chomutov v zápase s Třincem herně nedominoval. Naopak. „V první třetině jsme chtěli spíš bořit, než hrát dopředu,“ říkal po zápase trenér Doležal. Doplatil ale na častá oslabení. „Před zápasem jsme si říkali, že mají dobré přesilovky, využívají je ze třiceti procent, což je hodně. A věděli jsme, že to hrají na Růžičku,“ smutnil pak po zápase Michael Frolík.

Zajímavosti k zápasu:

Lukáš Galvas ve 33 letech debutuje v reprezentaci

Trio reprezentantů v dresu Třince. První reprezentační pauza se blíží a Alois Hadamczik rozeslal pozvánky. Logicky ji obdržel Martin Růžička, který válí v útoku, dál pak ještě Lukáš Galvas, pro kterého je to ve třiatřiceti letech reprezentační debut. Mezi náhradníky je potom uvedený Jakub Orsava. A do slovenské reprezentace je nominovaný trenérem Vůjtkem gólman Peter Hamerlík.

Ďábelská produktivita v podání Martina Růžičky – v 17 zápasech nasbíral 33 bodů, má průměr téměř dva body na utkání, už dvakrát slavil hattrick, v zápase proti Českým Budějovicím si připsal pět bodů a jen ve dvou utkáních (proti Zlínu a proti Plzni) vyšel bodově naprázdno. V posledním utkání ve Vítkovicích strávil na ledě 33 minut a připsal si 4 body – de facto sám zařídil výhru. Chomutovská obrana bude mít spoustu práce!

Pozor! Televizi ani nezapínejte! Původně měl duel Pirátů s Třincem běžet v České televizi, i proto se měnil čas úvodního buly. Televizní sporťáci se ale rozhodli, že dají přednost zápasu Pardubice-Kladno. Škrtněte tedy tuto událost v televizním programu a vydejte se na stadion.

Zdroj fotografií: Marian Ježowicz, hcocelari.cz