Preview k zápasu

Představujeme zahraniční soupeře v přípravě: Účastník KHL Avtomobilist Jekatěrinburg

Napsala 14.7.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - V minulých letech trávil soustředění v Chomutově ruský Omsk, kterého letos vystřídá další klub z KHL a to konkrétně Avtomobilist Jekatěrinburg. Svěřenci Vladimíra Růžičky se proti zahraničnímu soupeři postaví v prvním přípravném střetnutí na následující ročník Tipsport extraligy. Utkání se uskuteční v pátek 28. července od 17 hodin a 30 minut.

Od sezóny 1966/67 ve čtvrtém největším městě Ruské federace působil tým Avtomobilist Sverdlovsk, později Jekatěrinburg, po dobu devětadvaceti sezón. V roce 1996 se hokejový klub v Jekatěrinburgu zrušil, a opět začal svou působnost až v létě 2006.

Po znovuzaložení hráli hokejisté z města, jehož polovina leží v Evropě a druhá v Asii, tři sezóny druhou nejvyšší ruskou soutěž. Od ročníku 2009/10 až do současnosti se Avtomobilist představuje v KHL, ve které se čtyřikrát probojoval do play-off. Ve vyřazovacích bojích pokaždé skončil ve čtvrtfinále Východní konference.

Tomáš Slovák v sezóně 2010/11

    Jekatěrinburk: 20 zápasů – 3 (0+3) KLH Chomutov: 23 zápasů – 16 (4+12)

    „Psal jsem si s jedním masérem z Jektěrinburgu. Moc se na zápas těším.“

V minulé sezóně se Avtomobilist Jekatěrinburk umístil na jedenáctém místě Východní konference s devětasedmdesáti body. Na příčky zaručují vyřazovací boje mu scházely čtyři body, kterými by se dotáhl na čínský Kunlun Red Star.

Ruským klubem prošlo celkem jedenáct českých hráčů, z toho čtyři oblékali také dres Pirátů. Nejvýraznější stopu zanechal v Chomutově Angel Krstev, který hrál za Piráty odehrál dvě sezóny a navíc se ve městě usadil. Dalšími byli Jan Novák a Josef Straka, oba odehráli na severu Čech sestupový ročník 2013/2014. V mládežnických letech krátce oblékl chomutovský dres také Jakub Petružálek.

Výrazně spojena mezi Jekatěrinburgem a Chomutovem je staronová posila Pirátů Tomáš Slovák. Košický odchovanec poprvé přišel na sever Čech v průběhu sezóny 2010/11 právě z ruského klubu, za třiadvacet prvoligových zápasů vstřelil čtyři góly a přidal dvanáct asistencí.

Od následující sezóny bude opět hájit modrobílé barvy pod vedením Vladimíra Růžičky. „Za pana Růžičku hovoří výsledky, hráčské i trenérské. Hodně spoluhráčů mi říkalo samá pozitiva. Je to vynikající trenér a bude mi ctí pod ním působit,“ řekl Tomáš Slovák.

Nejdéle působí v Jekatěrinburgu brankář Jakub Kovář, jenž tam strávil tři sezóny a odchytal více než 150 utkání. V loňské sezóně nastupoval v Severstal Čerepovsku, odkud zamířil zpět do Avtomobilistu.