DOROST - článek

„Pozice outsidera nám může pomoct,” hlásí Tadeáš Svoboda před play-off

Napsal 15.03.2019 Marek Douda
C h o m u t o v - Dorostenci Pirátů završili základní část ELIOD extraligy vítězně, když si v malém derby poradili s Karlovými Vary. Chomutovští si v ROCKNET ARÉNĚ před domácím publikem vystříleli postup do play-off, když soupeře zdolali v poměru 5:2. Lví podíl na čtyřbodovém zisku svého týmu měl Tadeáš Svoboda, který kromě dvou asistencí v základní hrací době přihrával rovněž na rozhodující trefu v prodloužení. „Přehrávali jsme je a hráli jsme dobře, takže jsme dali i góly,“ pronesl po závěrečné siréně.

Svěřenci trenérů Jíry a Koláčka se v prvním kole play-off střetnou s Kladnem, které vyhrálo skupinu A. Ligový lídr má ve svých řadách silné hráče, což ho pro zápasy s Chomutovem staví do role favorita. Dle slov Tadeáše Svobody však může být taková pozice užitečná. „Kladno má nabitý tým. Musíme makat. Když budeme hrát dobře dozadu, můžeme je dát,“ uvědomoval si. „Pozice outsidera nám může pomoct, protože nás třeba podcení,“ podotkl dále.

Pirátská posádka se s Rytíři v probíhajícím ročníku střetla již dvakrát, přičemž poměr výher a proher je prozatím vyrovnaný. Středočeský celek působí suverénním dojmem, o čemž svědčí první místo v nejvýše postavené skupině nadstavby. „Už jsme je porazili v prodloužení. Hráli jsme s Kladnem vyrovnané zápasy. Určitě máme šanci je porazit,“ zdůraznil chomutovský odchovanec.

Ačkoliv to není při pohledu na konečný výsledek patrné, v sestavě Pirátů scházel v posledním utkání rozdílový hráč. Marcel Štefančík absentoval v elitní útočné formaci, což by ovšem nemělo platit pro nadcházející play-off. Šestnáctiletý útočník je druhý v celkovém bodování ligy a pro blížící se boje bude nadále tahounem mužstva. „Marcel je skvělý hráč, který proměňuje všechny gólovky,“ uvedl důležitost kanonýra Pirátů.

Tadeáše Svobodu lze pasovat na dvorního nahrávače. V utkání se sokem z lázeňského města si připsal tři asistence, z toho dvakrát přímo přihrál na gólové trefy. „Jeli jsme dva na jednoho a já se díval na brankáře, že vystřelím. Nakonec jsem přihrál Vostimu do prázdné. V prodloužení jsem přihrál Jirkovi Kulichovi do jízdy bekhendem a on hezky zakončil,“ popisoval osobní příspěvek k výhře v derby.

Přestože do utkání s Energií nenaskočil nejproduktivnější hráč týmu, bodovou a obzvláště střeleckou iniciativu převzali jiní. Svoboda totiž nebyl jediným Pirátem, který si připsal tři body do osobních statistik. Palby se proti Energii chopil Jiří Kulich, který se zaznamenal hattrick. „Jirka je výborný. Je mladší, takže příští rok může být o dost lepší,“ vyzdvihl potenciál mladšího týmového kolegy.

Mladý útočník má s vyřazovacími boji bohatou zkušenost z předešlých sezón v mladším dorostu, kde se řadil mezi klíčové hráče. Mezi přední postavy týmu patří i nadále a vzhledem k několika startům za juniorský výběr bude na bedrech nést tíhu očekávání. „Je potřeba být bez stresu a počítat s tím, že se bude hrát do těla,“ přidal závěrem vlastní poznatky k bojům o ligový titul.