Pod vrcholky Krušných hor míří druhý Zlín, navážou Piráti na poslední zápasy?

Napsal 02.02.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Pirátům se pod novým vedením tria Čelanský – Skořepa – Beck zatím daří. Ze dvou odehraných zápasů se dvakrát radovali za výhry po prodloužení. V neděli do Chomutova přijede druhý tým tabulky, jenž na vedoucí Plzeň ztrácí pouhé dva body, stejně jako Piráti na třináctý Liberec. Bilance vzájemných zápasů hovoří lépe pro družinu Rostislava Vlacha, jenž dvakrát dovedl Berany k vítězství (2:1, 5:2), hned v prvním vzájemném střetnutí si Piráti vezli ze Zlína dva body za výhru po samostatných nájezdech (2:1). V posledním střetnutí v Chomutově moc branek nepadlo, Berani si ze severu Čech odvezli tři body za výhru 2:1.

Produktivita PSG Zlín

Berani mají v produktivitě zastoupení až ve druhé dvacítce. Hned čtveřice hráčů dokázala zaznamenat stejný počet kanadských bodů. Na prvním místě je nejlepší střelec týmu Jaroslav Balaštík (22+13), za ním je zlínský kapitán Petr Čajánek (14+21), třetí Ondřej Veselý (9+26) a čtveřici uzavírá Petr Leška (7+28). Pátý Petr Holík zaznamenal bodů 30 (7+23).

Karel Hromas v souboji s Jaroslavem Balaštíkem

V první desítce produktivitě Beranů mají zastoupení i dva obránci. Sedmý, zároveň nejproduktivnější bek zlínského týmu, je Radim Tesařík, jenž odehrál 34 zápasů, ve kterých si připsal 20 kanadských bodů za šest branek a 14 asistencí. S jednobodovou ztrátou je za ním Tomáš Linhart, který odehrál 43 zápasů (3+16).

V brankovišti Beranů se pravidelně střídá dvojice brankářů. Jakub Sedláček nastoupil do 24 zápasů, ve kterých obdržel 57 branek a jeho úspěšnost lehce přesahuje 92 %. O jeden zápas méně, tedy 23, odchytal, chomutovskému publiku dobře známý, Luboš Horčička, jenž obdržel 56 gólů, úspěšnost si drží na 91,62 %.

Zajímavosti o zápase

Berani mají spolu se Spartou nejvíce vyhraných zápasů v základní hrací době (22). Stejně jako dvanácté Karlovy Vary mají hokejisté Zlína nejvíce odehraných přesilových her (229), ve kterých vstřelili celkem 40 branek, více přesilových her využili jen Třinec, Litvínov, Sparta a Plzeň. Beranům patří i nejvyšší číslo v počtu vyprodukovaných střel na branku soupeřů za zápas (43). Zajímavý je i ukazatel úspěšnosti her v oslabení. Berani si drží úspěšnost početních nevýhod na 88,41, což je nejvíce ze všech extraligových týmů. V oslabení dokázali vstřelit tři branky, z celkového počtu her v oslabení (207), inkasovali jen ve 24 případech. Na Piráty tak rozhodně nečeká jednoduchý soupeř, jelikož se nachází na prvním místě tabulky venkovních zápasů, když se jim podařilo z 22 zápasů vybojovat 36 bodů.

Tabulka po 45. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
2. Zlín 45 22 5 5 13 136:117 81
14. Chomutov 45 8 10 4 23 109:158 48

Poslední vzájemný zápas

Piráti se proti Zlínu, jenž před svými fanoušky pětkrát za sebou zvítězil, představili po krátké vánoční přestávce, v rámci 33. kola Tipsport extraligy. V předešlých vzájemných zápasech padly pokaždé tři góly, tato norma byla naplněna tentokrát už před polovinou zahajovací třetiny, v níž Piráti dvakrát dorovnali těsný náskok domácích. Tým PSG si však v prostředním dějství vypracoval dvougólové vedení, které i přes chomutovskou snahu o snížení udržel a potvrdil jej pátou trefou v poslední minutě utkání. Piráti si tak ze Zlína neodvezli ani jeden bod a prohráli 2:5.

Branky a nahrávky: 3. Matějíček (Melenovský, T. Fořt), 10. Kubiš (Balaštík, Leška), 26. Balaštík (Linhart, Hamrlík), 32. Melenovský (Kubiš), 60. Kubiš (Linhart, Leška) - 9. Pavlas (Frolík, Hruška), 11. Zálešák (Frolík). Rozhodčí: Husička, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 417. Střely na branku: 32:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2.

Sestava Zlína: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Kotvan, Tesařík, Matějíček, Řezníček, Šenkeřík - Balaštík, Leška, Kubiš - Okál, Čajánek, Veselý - Honejsek, Holík, F. Čech - Fořt, Melenovský, Köhler

Sestava Chomutova: Kostúr (32. Hanuljak) - Palin, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Trefný, Pavlas, Bartejs, Macháček - D. Hruška, Zálešák, Frolík - Procházka, Y. Treille, Důras - Hřebejk, Sikora, Lušňák - Chlouba, Gajovský, Hromas.

„Předpokládali jsme, že Zlín bude výborně bruslit a připravovali se na to. První třetina byla hodně divoká a zaslouženě skončila 2:2. Do druhé třetiny jsme nevstoupili dobře. Měli jsme neuvěřitelný výpadek jak v našem pohybu, tak i v celkovém pojetí hry. V poslední třetině soupeř podvědomě otevřel střední pásmo a my jsme měli šance, které jsme ale nevyužili. Do konce roku jdou utkání v krátkém sledu za sebou a musíme jít zápas od zápasu, bodovat a chytnout se,“ hodnotil výkon Pirátů Jaroslav Liška.

Vzájemná střetnutí v letošní sezóně

26. 12. 2012 ELH – 33. kolo Zlín - Chomutov 5:2
14. 11. 2012 ELH - 20. kolo Chomutov - Zlín 1:2
30. 09. 2012 ELH - 7. kolo Zlín - Chomutov 1:2sn

Poslední zápas Beranů

Zlín porazil v utkání 45. kola Tipsport extraligy Bílé Tygry z Liberce 6:3 a poprvé v letošní sezoně skolil Severočechy. Parádní večer prožil kanonýr Jaroslav Balaštík, který si vystřílel hattrick, dvakrát se trefil Petr Zámorský a střelecký účet večera uzavřel zastupující kapitán Petr Leška. Kvůli nemoci nehráli dva zkušení hráči Petr Čajánek a Petr Leška. Samotný zápas se nevyvíjel pro domácí nejlépe, Liberec v první třetině dvakrát vedl, ale Zlín dvěma góly využil pětiminutovou přesilovku. Berani si výhrou pojistili druhé místo v tabulce, na vedoucí Plzeň ztrácí dva body.

Utkání hodnotil asistent trenéra Beranů – Juraj Jurík: „Z naší strany to byl trochu hurá hokej. Nehráli jsme to, co jsme chtěli. Hráči hráli bezelstně zřejmě pod vlivem velmi dobrých výsledků a herní pohody v předchozích zápasech jsme nebyli důslední do obrany. Výsledek byl prakticky do stavu 3:3 stále otevřený a záleželo, kdo dá další gól. Zde se zápas nakonec i zlomil. Jsme rádi, že jsme vyhráli, dali jsme i pěkné góly. Přesto naší hře něco chybělo. Teď se těšíme do Chomutova.“

Sestava Beranů z posledního utkání

Horčička - Řezníček, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Honejsek, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Ondráček, Melenovský.

Z kabiny Pirátů

„Věřím, že je doma dokážeme zatlačit a donutit k chybě,“ říká před zápasem Michal Důras.

Pirátům se pod novou trenérskou trojicí začíná dařit. Z posledních dvou zápasů dokázali vybojovat čtyři body, za výhry v prodloužení. Berani prohráli naposledy s karlovarskou Energií a od té doby drží třízápasovou sérii vítězství. „Na zápase se moc těším. Letos jsou tyhle zápasy pro mě specifické, protože jsem ve Zlíně tři roky hrál. Vzpomínám na to v dobrém, ale stejně mě ty zápasy hecují ještě o trochu víc než jiné,“ vypráví.

Michal Důras ještě ve zlínském dresu

Berani mají třetí nejlepší obranu v lize, obdrželi celkem 117 branek, lépe na tom je jen pražská Slavia a vedoucí Plzeň. „Myslím, že jejich projev bude stejný jako několik posledních let. Mají výborně zažitou perfektní obranu středního pásma a smrtící brejky. Díky tomu jsou v tabulce tam, kde se momentálně pohybují. Mají formu, ale věřím, že je doma dokážeme zatlačit a donutit k chybě,“ doufá chomutovský forvard, jenž v letošní sezóně zaznamenal celkem 17 kanadských bodů.

V předchozích zápasech mezi Chomutovem a Zlínem moc branek nepadalo. V prvním i druhém střetnutí padly celkem tři branky, v tom třetím už ale padlo branek sedm. „Uvidíme, jaký bude vývoj. My bychom samozřejmě rádi v první třetině odskočili, ale spíš si myslím, že půjde o vyrovnané a bojovné utkání. Dopředu se těžko odhaduje, jestli se náhodou jedno mužstvo nezblázní a nenapadá mu to tam,“ říká Michal Důras.

Zápas 46. extraligového kola se odehraje v neděli, třetího února. Úvodní buly na chomutovském zimním stadionu je naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo na internetovém portálu www.onlajny.com