Ohlédnutí za sezónou 2004/05

Po stopách uplynulé sezony – semifinále

Napsal 25.07.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - V posledním dílu ohlédnutí za sezonou 2004/2005 se vrátíme k sérii druhého kola play-off. Tyto zápasy mezi KLH Chomutov a HC České Budějovice, za které díky výluce v NHL nastupovali odchovanci a pozdější mistři světa z Vídně 2005 Radek Dvořák a Václav Prospal spolu s dalšími hráči ze severoamerické soutěže, sledovala bez nadsázky celé republika. Důvod byl prostý. Předpokládaná hra kočky s myší se změnila ve velké drama, které rozhodoval až poslední možný zápas. Jak se jednotlivé duely vyvíjely si v krátkosti připomeneme na následujících řádcích.

První duel (27.02.2005 v Budějovicích)

Kdo čekal, že Jihočeši chomutovské hráče přejedou, byl zklamán. Jediné dva góly ze hry padly už v první třetině. Poté se sice více před branku tlačili svěřenci trenéra Jandače, ale naráželi na důraznou a obětavou obranu Severočechů. Důraz na hranici pravidel provázel hru KLH po celou sérii a na útočná esa soupeře to platilo. Pokud defenziva selhala byl za ní ještě výborně chytající Luboš Horčička, který se dostal v play-off do mimořádné formy a s bravurou čelil i hvězdám z NHL. „Naši hráči se samozřejmě snažili rozhodnout už během základní hrací doby, Chomutov ale výborně bránil,” vysekl soupeři po utkání poklonu Josef Jandač. Rozhodnutí nepřineslo ani prodloužení. Celé nedělní drama vyvrcholilo samostatnými nájezdy. Rozuzlení nakonec přinesla až devátá série, ve které domácí spasil Petr Sailer. „Trestná střílení, to už je loterie, nám to bohužel nevyšlo,” zhodnotil infarktový závěr Vladimír Kýhos, který však byl vcelku spokojen. „S klidem můžu říci, že jsme byli v dnešním utkání Budějovicím vyrovnaným soupeřem. Budějovice nás sice v některých fázích zápasu přehrávali, jinak jsme ale splnili všechny taktické pokyny, které jsme si před zápasem domluvili,” pochvaloval si na tiskové konferenci.

Branky a nahrávky: 10. Brabenec (Rob, Jančařík), rozhodující nájezd Sailer - 20. Mikšovic (Jíra, Hájek). Rozhodčí: Blecha, Skoupý - Vrdlovec, Klein. Vyloučení: 2:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 56:22.

Sestavy

České Budějovice: Chábera - Ference, Martínek, Neckář, Krstev, Jančařík, Kotaška - Dvořák, Prospal, Pletka - Sailer, Štrba, Bělohlav - Rob, Brabenec, Kropáč - Havelka, Šimánek, Hřebejk.

Chomutov: Horčička - Hájek, Révay, Nosek, Plaček, Trefný, Szakal, Jakub Šulc, Prošek - Malát, Mikšovic, Jíra - Polodna, Šíp, Boušek - Hahn, Koláček, Jan Šulc - Sklenička, Buchal, Pražák.

Druhý duel (28.02.2005 v Budějovicích)

O čtyřiadvacet hodin později měla bitva podobný scénář. Budějovičtí skórovali jako první, Chomutov pozorně a bez zbytečných chyb bránil a dokázal vyrovnat. Ovšem tentokrát se během chvíle dostal do vedení. Najednou stál jeden ze suverénů soutěže před prvním problémem série. Poprvé v play-off doma prohrával. Nejprve o jeden a od 24.minuty už o dva góly. „Podle mne utkání rozhodly dvě slepené branky, které jsme dostali v první třetině. Soupeř vytěžil z minima maximum,” zhodnotil zlomový moment střetnutí Josef Jandač. Jeho protějšek hledal příčinu úspěchu jinde. Uznal, že soupeř tlačil a měl výhodu prvního střeleckého úspěchu. „Pak se ale naše mužstvo zvedlo a začalo věřit, že se dá hrát i proti Budějovicím,” dodal k následujícímu vývoji. Domácí stačili už jen snížit na konečných 2:3. Nikdo v tu chvíli netušil, že právě toto bude jediný zápas, který se obejde bez nastaveného času. Domácí fandové nesli první porážku ve vyřazovacích bojích těžce a někteří se s ní vyrovnávali jen za cenu snižování výkonu hostí a dokonce mělo dojít i k házení předmětů na hráče cestou do kabin. Jeden z chomutovských hrdinů dne Luboš Horčička našel po střetnutí ještě důvod nečekaného úspěchu. „Prostě jsme vítězství ubojovali,” měl celkem jasno, přičemž si byl vědom, že Jihočeši sehráli dobrý zápas. Poprvé, a ne naposledy, přišli v sérii na přetřes výkony rozhodčích. Emoce vyvolal nejen zákrok na modlu Budějovic Václava Prospala. „Když mám říct něco k tomu údajnému faulu Prospala těsně před koncem, tak pokud se budou tyto situace takhle posuzovat i dál, tak nemá cenu ani hrát hokej s pukem, ale vystačíme si jen s hokejkami, s nimiž se budeme hákovat a držet,” vyjádřil se nejen k inkriminovanému okamžiku Josef Jandač. „Když jsme se dostali do vedení 3:1, tak se ten hokej trochu pokazil a myslím, že to bylo vinou rozhodčích, protože co ti tam pískali, to se zdálo neskutečné,” oponoval Vladimír Kýhos.

Branky: 7. Prospal (Ference), 31. Pletka (Prospal, Ference) - 13. Nosek (Koláček, Jan Šulc), 14. Boušek (Hájek), 24. Jakub Šulc (Jíra). Rozhodčí: Hradil, Trombík - Pala, Brada. Vyloučení: 9:12. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4358. Střely na branku: 34:19.

Sestavy

Třetí duel (02.03.2005 v Chomutově)

Na první pokračování semifinále na tehdy ještě Duhovém stadionu přišlo 5800 natěšených diváků, kteří povzbuzeni výsledkem druhého zápasu hnali své miláčky za dalším vítězstvím. Jejich optimismus zchladil na začátku prostředního dějství hráč, jehož dobře znají z působení v Chomutově. Dočasným katem severočeských nadějí byl Angel Krstev. Ale domácím se podařilo i podruhé za sebou skóre otočit. Ještě na začátku předposlední minuty vedli svěřenci trenéra Kýhose 2:1. Hrozbu druhé porážky v řadě odvrátil v čase 58:16 Václav Prospal. Chvilkové ticho vystřídalo další povzbuzování domácích fandů. Ti byli odměněni stejně jako hráči v 65.minutě. To dnes již ČEZ stadion málem spadl po vítězné trefě Stanislava Mikšovice. „To není důležitý, hlavně že jsem ho dal v tom prodloužení a my jsme vyhráli a vedeme 2:1 a teď už je to zase o něčem jiným,” hodil šťastný střelec za hlavu neproměněné šance z průběhu zápasu. Budějovičtí hledali bezprostředně po zápase jen těžko slova. Trenér Jandač se odmítl pro reportéra eSports.cz vyjádřit a také střelci první branky Angelu Krstevovi nebylo příliš do řeči. „Oni hráli chytře,nebyli to nějaké výrazné fauly, nás to stojí moc sil,” soukal ze sebe pomalu. „Musíme to trochu víc točit,” hledal recept na důraznou hru Chomutova s tím, že však záleží na trenérovi. Naopak Vladimír Kýhos zářil štěstím a věděl kudy vede cesta k úspěchu proti nabitému kádru soka. „My s nimi nemůžeme hrát otevřený hokej, protože hráči jako je Prospal a Dvořák, ti hrají v jiných dimenzích. Hrajeme tvrdě, hrajeme do těla jdeme po nich, ale to je všechno,” okomentoval i narážky na to, že Chomutov se snaží spíše bořit.

Branky: 30. Révay (Plaček, Šíp), 46. Jíra (Hájek, Mikšovic), 65. Mikšovic (Malát, Jíra) - 21. Krstev, 59. Prospal (Ference). Rozhodčí: Blecha, Skoupý - R. Prchal, T. Prchal. Vyloučení: 10:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 800. Střely na branku: 21:38.

Sestavy

České Budějovice: Chábera - Ference, Martínek, Gýna, Neckář, Kotaška, Krstev - Dvořák, Prospal, Pletka - Sailer, Brabenec, Bělohlav - Havelka, Šimánek, Hřebejk - Vampola, Štraub, Rob.

Čtvrtý duel (03.03.2005 v Chomutově)

První třetina měla průběh, který každý očekával v celé sérii. Hosté z jihu Čech brzy vedli 2:0 a zdálo se, že tentokrát nebude o vítězi pochyb. Jenže chyba lávky. Nedisciplinovanost připravila Budějovické o jejich náskok. Dvě přesilové hry 5 na 3 domácí využili a rázem byl favorit jediný gól od vyřazení. Definitivně jej mohl poslat do pekla Ladislav Boušek sedm minut před koncem, ale nedal. Rozhodla tak až volejbalová vložka Petra Havelky. Ten si „smečí” zpracoval puk, zavěsil pod horní tyčku a dal Jihočechům naději. Vladimír Petrovka litoval po střetnutí zahozených šancí. „Bohužel jsme vyhořeli střelecky,” věděl, kde ležel klíč k senzaci. Naopak v táboře soupeře zavládla úleva. Josef Jandač si byl vědom toho, že ne vždy musí zvítězit v zápase lepší tým. „Prodloužení je otázka loterie, my jsme byli pod tlakem a mohla rozhodnout maličkost. Utkání bylo pro nás jiné než to včerejší a štěstí se tentokrát přiklonilo na naší stranu,” oddechl si v útrobách stadionu.

Branky a nahrávky: 34. Koláček (Nosek), 53. Jíra (Mikšovic, Szakal) – 8. Hřebejk (Prospal, Dvořák), 12. Martínek (Dvořák), 65. Havelka (Brabenec). Rozhodčí: Hodek, Vlček - Kebrle, Koskuba. Vyloučení: 9:10, navíc Šimánek a Dvořák (oba CEB) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 300. Střely na branku: 31:47.

Sestavy

Chomutov: Horčička - Hájek, Nosek, Plaček, Trefný, Szakal, Jakub Šulc, Prošek - Malát, Mikšovic, Jíra - Polodna, Šíp, Boušek - Hahn, Koláček, Jan Šulc - Sklenička, Buchal, Pražák.

České Budějovice: Chábera - Ference, Martínek, Gýna, Neckář, Kotaška, Krstev, Jančařík, Mucha - Dvořák, Prospal, Pletka - Hřebejk, Bělohlav, Šimánek - Havelka, Brabenec, Rob - Vampola, Štraub.

Rozhodující duel (05.03.2005 v Budějovicích)

Oběma mužstva měla před touto bitvou problémy se sestavou. O něco více mužů měl nakonec i dispozici trenér Jandač. Hosté museli do jednoho útoků nasadit obránce, aby vůbec mohli hrát na tři nekompletní formace. Optimismus do žil vlil domácí Václav Prospal, který otevřel skóre již po 26-ti vteřinách hry. Poté však dvakrát ujel Kamil Koláček a na ledě Budvar arény se začala rodit senzace. Tu nejprve odvrátil šest minut před koncem Štěpán Hřebejk, jenž poslal zápas do prodloužení. Jeho průběh i konec však nebyly důstojné vyrovnaného boje. Prospalovo podražení po odpískání rozhodčí nepotrestali. Vrchol přišel v čase 67:00. V přerušené hře (oddechový čas domácích) po signalizovaném vyloučení chomutovského obránce začali „fandové” Budějovic házet odpadky na střídačku hostí. Pochodující nervy neudržel na uzdě Vladimír Kýhos a jím mrštěná láhev byla dostatečným důvod pro další vyloučení. Necitlivá rozhodnutí sudích vrhla stín na postup Jihočechů, kteří nabídnutou výhodu dvou mužů využili po minutě a vteřině zásluhou Radka Dvořáka. Balvan, který spadl všem lidem okolo hokeje ve městě na řece Malši, museli slyšet i za oceánem, kde v tu dobu pokračovala výluka NHL. Oba trenéři se po zápase shodli na faktu, že série byla obrovsky vyrovnaná. „Dnes to byl opět velice těžký zápas. Podle mého názoru rozhodlo, stejně jako v celé sérii, tak i dnes trochu štěstí,” uvedl Josef Jandač. Jeho protějšek Vladimír Kýhos byl stejného názoru, což dokládají jeho slova: „Myslím si, že jsme s Budějovicemi sehráli i dnes velice vyrovnanou partii.” Na závěr ještě promluvil o svých hráčích, kteří se vydali ze všech sil. „Já bych chtěl hlavně poděkovat všem našim klukům za to, co předvedli,” byl trenér pyšní na své svěřence.

Branky: 1. Prospal (Dvořák, Pletka), 54. Hřebejk (Prospal, Dvořák), 69. Dvořák (Prospal) - 16. Koláček, 46. Koláček (Malát). Rozhodčí: Souček, Kubeš - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 3:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 421. Střely na branku: 48:20.

Sestavy

České Budějovice: Chábera - Martínek, Mucha, Neckář, Gýna, Jančařík, Krstev, Gřegořek - Dvořák, Prospal, Pletka - Rob, Bělohlav, Šimánek - Havelka, Štraub, Hřebejk.

Chomutov: Horčička - Hájek, Šulc Jakub, Nosek, Szakal - Malát, Koláček, Jíra - Sklenička, Šulc Jan, Polodna - Prošek, Hahn, Řepík.