Piráti vyzvou Škodovku. Ubrání nejlepší defenziva tři kanonýry z top pětky?

Napsala 28.09.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v osmém kole vyzvou na vlastním ledě Plzeň, která v předchozích zápasech nasázela nejvíce branek do soupeřovy sítě, a má tak momentálně nejproduktivnější útok Tipsport extraligy. Naopak svěřenci Vladimíra Růžičky se pyšní zatím nejpevnější obranou v čele s nejlepším brankářem. Atraktivní duel prvního se třetím je v SD ARÉNĚ naplánován na pátek 29. září od 17 hodin a 30 minut.

Plzeň je v počátku extraligy produktivní...

Škodovka začala ligu proti Litvínovu, jemuž na vlastním ledě nadělila pět gólu, které hned v dalším kole inkasovala a podlehla Třinci. V dalším domácím představení se Plzeňští prezentovali proti Olomouci deseti přesnými zásahy, hattricky Tomáše Mertla s Dominikem Kubalíkem a nulou Miroslava Svobody.

Z následujících dvou venkovních utkání si svěřenci Martina Straky odvezli tři body, nejprve v Hradci Králové prohráli v prodloužení a poté porazili v nastaveném času Mladou Boleslav. Neukončené duely po šedesáti minutách rozdělil zápas proti Spartě, kterou Západočeši doma přetlačili 4:3. V posledním odehraném kole si Škodovka vyšlápla na Pardubice, které srazila už druhou desítkou v sezóně.

ZMĚNY V KÁDRU PLZNĚ

Příchody: Miroslav Svoboda (Jihlava), Nick Jones (Stjernen, NOR), Denis Kindl (Karlovy Vary), Roman Přikryl (Kladno), Milan Gulaš (Färjestad, SWE), Tomáš Mertl (Ufa, RUS), Petr Straka (Albany, AHL).
    Odchody: Matěj Machovský (Detroit, NHL), Tomáš Slovák (Chomutov), Peter Frühauf (Trenčín, SVK), David Němeček (Mladá Boleslav), Jakub Lev (Vítkovice), Tomáš Hrnka (Bratislava, KHL), Jakub Koreis (ukončil kariéru), Tomáš Svoboda (Brno).

Bývalý plzeňský hráč Tomáš Slovák

Čtyřiatřicetiletý obránce hrál na západě Čech v sezónách 2012/2013 a 2013/2014, během kterých odehrál 99 zápasů s jednatřiceti body za deset gólů a jednadvacet asistencí. Poté se přes Hradec Králové a Třinec do Plzně opět vrátil. To už byla minulé sezóna, ve které ale nastoupil jen k šestnácti zápasům. Z města piva se Tomáš Slovák přesunul do Chomutova, kde hájí barvy Pirátů. Dosud odehrál všech sedm zápasů, ve kterých si připsal jednu asistenci a v součtu plus tři do statistiky účasti na ledě.

Poslední vzájemné zápasy se datují do letní přípravy

Piráti odehráli se Škodovkou v rámci letní přípravy dvojzápas, ze kterého vyšli lépe Západočeši. K úvodnímu duelu odjela do Plzně velmi mladá sestava poskládaná z juniorů a hráčů partnerské Kadaně. Chomutovští vstoupili do utkání bez strachu a už od desáté minuty vedli po gólu Jaroslava Mrázka, na kterého o čtyři minuty později navázal Mário Grman.

O vyrovnání se za domácí postarali Jan Schleiss a David Stach. Za vyrovnaného stavu 2:2 střetnutí došlo do prodloužení, ve kterém se dostali do úniku dva na nikoho Roman Chlouba a Jakub Chrpa, kteří si vyměnili kotouč a nakonec mladší z dvojice rozhodl střelou do odkryté části branky – 2:3pp.

Piráti s 98 hity vedou statistiku tvrdosti, největší podíl obstaral Ondřej Dlapa

Ve druhém souboji se soupeři střetli na ledě chomutovské SD ARÉNY, kde hosté velmi dobře začali, jelikož jim hned v první minutě utkání zajistil vedení na brankovišti důrazný Milan Gulaš. Dvě vteřiny před první sirénou vyrovnal Jan Havel, který dostal dobrý pas od Jaroslava Mrázka a zakončil nad vyrážečku plzeňského brankáře. Poté už skórovala jenom Škodovka, ve druhé části se prosadil dvakrát Miroslav Indrák, jenž nejprve dorazil na vzdálenější tyč Preisingerovu střelu a poté se prezentoval povedenou kličkou do protipohybu Tadeáše Dvořáka. V závěrečné periodě na konečných 4:1 upravil David Sklenička, který doklepl vyražený puk.

Statistické okénko aneb nejlepší obrana proti nejlepšímu útoku

Jak už bylo zmíněno, příští domácí souboj se ponese v duchu bitvy nejlepší defenzivy Chomutovských a nejproduktivnější ofenzivy Škodovky. Piráti v dosavadních utkání inkasovali pouze dvanáctkrát, což znamená 1,71 gólu na zápas. V čele obrany stojí Ján Laco, jehož najdeme na vrcholu statistik. S necelými 94 procenty v úspěšnosti zákroků, průměrem 1,66 obdržených gólů na šedesát minut a šesti výhrami kraluje celé extralize.

Naopak Plzeňští vládnou produktivitě, v první pětce nejlepších střelců najdeme hned tři zástupce západočeské metropole. Kanonýrům vládne Dominik Kubalík s osmi přesnými zásahy, s dalšími třemi kanadskými body za přesné přihrávky se pak řadí na druhé místo nejvíc bodujících hráčů.

Za třineckým Tomášem Marcinkem je s šesti brankami Milan Gulaš, jenž se shodným počtem asistencí okupuje první pozici celkové produktivity. Pětku uzavírá s pěti ranami do černého Tomáš Mertl, který s dalšími šesti přihrávkami patří i do top čtyřky v bodové úspěšnosti.

106 tr. minutTRESTNÉ MINUTY92 tr. minut

Poslední odehrané zápasy soupeřů – Piráti srazili Liberec a Plzeň rozstřílela Pardubice

Piráti odjeli k sedmému kolu do Liberce, kde prodloužili venkovní neporazitelnost. Po bezbrankové první třetině se prosadil Vladimír Růžička, jenž si na konci 28. minuty najel na Vondrkovu povedenou přihrávku mezi kruhy. O vyrovnání se na začátku třetí části postaral Lukáš Jašek, který v tísni zakončil mezi betony. V dalším průběhu už ale skórovali pouze Chomutovští, v rozmezí dvaceti vteřin se prosadili Ivan Huml dorážkou a Roman Chlouba střelou z nulového úhlu. Na konečných 1:4 z pohledu domácích upravil do prázdné brány Michal Vondrka.

Brett Flemming vs. Adam Jánošík

Sestava Pirátů: Laco – Mrázek, Flemming, Grman, Valach, Dlapa, Slovák – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Tomeček – Poletín, Skokan, Koblasa – Chlouba.

Branky a nahrávky: 42. Jašek (Bulíř) – 28. Růžička (Vondrka, Sklenář), 53. Huml (Valach), 54. Chlouba, 60. Vondrka (Huml, Tomica).
Statistiky – vyloučení: 11:7, navíc Jánošík a Plutnar oba 10 minut – Flemming 10 minut, bez využití, střely na branku: 21:33, blokované střely: 16:7, hity: 14:12, vhazování: 37:38.

V předchozím kole Škodovka přivítala na vlastním ledě Dynamo, které vyprovodila desetigólovým přídělem. Zápas otevřely Pardubice, za které se prosadil ve třinácté minutě Marek Trončinský, na něhož do konce úvodní dvacetiminutovky odpověděl Dominik Kubalík. Ve druhé periodě skórovali pouze domácí. Dva góly si připsal Milan Gulaš, po jednom přidali Jaroslav Kracík, David Stach a David Sklenička. Na 2:6 snižoval ve třetím dějství Ján Sýkora, což však byl poslední záblesk Pardubic. Jelikož se do konce základní hrací doby prosadili Petr Straka, Tomáš Mertl, Milan Gulaš a Jaroslav Kracík, světelná tabule hlásila desítku.

Sestava Plzně: M. Svoboda – Moravčík, Jones, Sklenička, Kadlec, Pulpán, Čerešňák, Kvasnička – Kubalík, Stach, Kindl – Straka, Mertl, Gulaš – Schleiss, Kracík, Kratěna – Kodýtek, Preisinger, Indrák.

Branky a nahrávky: 20. D. Kubalík (Stach, Kindl), 22. Gulaš (Mertl), 28. Kracík (Schleiss, Moravčík), 31. Gulaš (Kratěna, Mertl), 32. Stach (D. Kubalík, Kindl), 40. D. Sklenička (Kracík, Kratěna), 50. Straka, 51. Mertl (P. Kadlec, Indrák), 54. Gulaš (Indrák), 60. Kracík – 13. Trončinský, 46. J. Sýkora (Wishart, Rolinek).
Statistiky – vyloučení: 8:5, navíc Petr Straka – Jacob Cardwell oba 10 minut, využití: 1:0, v oslabení: 1:0, střely na branku: 35:28, blokované střely: 12:6, hity: 15:12, vhazování: 35:28.