Piráti narazí na suverénní Dynamo. Přiblíží se kýžené záchraně?

Napsala 15.04.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti se v devátém kole baráže o Tipsport extraligu střetnou s Pardubicemi, které zatím v prolínací soutěži neporazili. V předposlední domácí bitvě sezóny jsou potřeba další body, aby Chomutovští mohli pomýšlet na záchranu nejvyšší soutěže. Situace obou soupeřů je čtyři kola před konec diametrálně odlišná – Dynamo už téměř může slavit, Piráti musí spoléhat i na zaváhání Rytířů. Úterní bitva na ledě ROCKNET ARÉNY vypukne v 17 hodin a 30 minut.

Pardubice propluly baráží a matematicky je od záchrany dělí bod

Dynamo v první polovině prolínací soutěže ztratilo pouze tři body proti Rytířům, takže mělo výborně našlápnuto k záchraně. Úvodních pět výher navíc zvládla Lubinova družina se skóre 25:5 a dvě čistými konty pro Ondřeje Kacetla.

Druhou polovinu zahájily Pardubice opět v zelených číslech, když na vlastním ledě vynulovaly České Budějovice a v osmém kole čtyřmi góly v závěrečném dějství otočily bitvu v Kladně.

Situace v tabulce, jako už od úvodních kol, hovoří pro Dynamo, které s jednadvaceti body kraluje a matematicky mu chybí bod k záchraně. Na opačném konci tabulky už je situace naprosto jasná, České Budějovice zůstanou v první lize. Na hranici postupu a sestupu se tedy střetnou Rytíři s Chomutovem, přičemž oba celky dělí pět bodů a ve hře jich je ještě dvanáct.

Mezery v sestavě a kdo je vyplní…

Největší měrou postihla salmonela Juraje Valacha, který se od té doby do sestavy nevrátil, a to i kvůli zranění na ruce. Jednoho obránce ze základní sestavy tak nahrazují Lukáš Blaha a Jakub Trefný.

Větší problém je v útočných řadách, kde od čtvrtého kola baráže chybí nejlepší střelec z play-out Adam Raška. V pátém kole prolínací soutěže na ledě kladenských Rytířů odstoupil v průběhu hry Lukáš Vantuch, jenž zůstává na marodce. Jako poslední vypadl elitní centr Vladimír Růžička, který poprvé nenastoupil v minulém zápase na jihu Čech.

Do útoku a jeho převážně čtvrté formace se ze širšího kádru posunuli například Jakub Chrpa, Adam Dlouhý, Roman Chlouba nebo Martin Šťovíček. Start v barážovém utkání si připsali také junior Petr Chlán a finský forvard Masi Marjamäki.

Vzájemné bitvy mezi Pardubicemi a Chomutovem

Piráti se s Pardubicemi střetnou v aktuální sezóně již podeváté. V základní části Chomutovští dvakrát vyhráli za tři body a jednou po nájezdech, pouze jednou se radovaly Pardubice. Ve skupině o umístění pokaždé vyhrál celek hostů.

V prolínací soutěži nenechalo Dynamo nic náhodě a po vítězství 5:1 na severu Čech doma předvedlo další povedenou jízdu se sedmi góly i čistým kontem.

3. kolo baráže: Chomutov – Pardubice 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Flemming (Jank, Raška) – 3. Perret (Kloz), 12. Horký (Mandát), 21. Sýkora (Ihnačák, Kratochvil), 35. Kloz (Horký), 49. Rolinek (Poulíček, Perret).
Vyloučení: 7:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 27:23. Zblokované střely: 4:18. Hity: 13:5. Vhazování: 32:27.

4. kolo baráže: Pardubice – Chomutov 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Perret (Marosz), 24. Mandát (Machala), 27. Rolinek (P. Sýkora, Hovorka), 37. Poulíček (Schaus), 45. Hovorka (Porseland), 56. Horký (Machala), 60. Hovorka (Ihnačák, P. Sýkora).
Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 22:23. Zblokované střely: 8:11. Hity: 4:6. Vhazování: 36:38.

Chomutov vyhrál na jihu Čech a dál drží naději

Piráti v Českých Budějovicích skórovali jednou v každé třetině, což je pomalu ale jistě posunulo ke třem důležitým bodům. Inkasovali až v 57. minutě, ale větší drama už nepřipustili. Postupně se v dresu Chomutova prosadili David Štich, Brett Flemming a Pavel Klhůfek.

České Budějovice – Chomutov 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 57. Karabáček (Pýcha, M. Novák) – 9. Štich (Chlouba, Chrpa), 37. Flemming (Chlouba), 53. Klhůfek (Jank, Koblasa).

Poslední sestava Pirátů: Peters – Flemming, Knot, Štich, Jank, Kovář, Blaha, Trefný – Koblasa, Sklenář, Klhůfek – Tomica, Huml, Stránský – Dlouhý, Šťovíček, Duda – Chrpa, Chlouba, T. Svoboda.

Dynamo otočilo duel proti Rytířům

Pardubice sice na ledě Kladna rychle vedly, ale domácí třemi góly do jednadvacáté minuty otočili vývoj utkání. A to už bylo moc na Ondřeje Kacetla, který přenechal své místo Milanu Kloučkovi. Ztráta dvou zásahů pro Dynamo nakonec nebyla velkou překážkou, jelikož na Poulíčkovo snížení v úvodu závěrečné dvacetiminutovky navázali ještě Rostislav Marosz a dvakrát Marek Hovorka.

Kladno – Chomutov 3:5 (2:1, 1:0, 0:4)
Branky a nahrávky: 4. Zikmund (Jágr), 8. Jágr (Zajíc, Nash), 21. Strnad (Vampola, Redlich) – 2. Poulíček (Machala), 43. Poulíček (Horký, Porseland), 56. Marosz (Rolinek), 59. Hovorka (Eklund, Rolinek). 60. Hovorka (Rolinek).
Vyloučení: 3:5, navíc Bláha (Kladno) 5 minut a do konce utkání. Bez využití. Střely na branku: 34:28. Zblokované střely: 9:10. Hity: 15:14. Vhazování: 36:26.

Poslední sestava Dynama: Kacetl (25. Klouček) – Eklund, Holland, Mikuš, Schaus, Budík, Porseland, Nedbal – Kratochvil, Ihnačák, Sýkora – Rolinek, Dušek, Hovorka – Machala, Poulíček, Horký – Perret, Marosz, Kloz.