Piráti nad Vítkovicemi po dvou třetinách vedli, Ostravané ale utkání ve třetím dějství otočili a zvítězili

Napsal 05.02.2016 David Panuška
C h o m u t o v - Ke třiačtyřicátému kolu Tipsport extraligy vyráželi do Chomutova Vítkovice. Do vedení šli po skvělém začátku domácí, když se prosadil Tomáš Pospíšil. Hostům se ovšem povedlo do konce třetiny vyrovnat zásluhou Jiřího Burgera. Ve druhé třetině Piráti odskočili díky dvěma brankářem Petera Ölveckého. Poté ale skórovali jen hosté. Nejdříve snížil Patrik Zdráhal a na začátku třetí třetiny vyrovnal Rostislav Olesz. Toho následovali Sloboda se Szturcem. Vítkovice si tak vezou domů plný bodový zisk.
43.kolo pá 5.2.2016
3:5(1:1, 2:1, 0:3)
VIT
Strmeň (Kristan) – Skinner, Jánošík, Tejnor, Valach, Pereťagin, Harant, Dlapa – Pospíšil, Červenka, Tomica – Ölvecký, Růžička, Sklenář – Květoň, Dušek, Hřebejk – Kaše, Kämpf, Račuk
Vítkovice
Bartošák (Kantor) – Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Kovář – Olesz, Balán, Szturc – Vandas, Kolouch, Kucsera – Zdráhal, Burger, Hovorka – Tomi, Hlinka, Kafka

8. Pospíšil (Červenka), 26. Ölvecký (Květoň, Jánošík), 36. Ölvecký (Hřebejk, Tejnor)
Vítkovice
19. Burger (Olesz, Sloboda), 37. Zdrahál (Burger, Štencel), 41. Olesz (Čerešňák), 45. Sloboda (Hlinka, Kucsera), 47. Szturc (Olesz

Fraňo, Pavlovič – Komárek, Ondráček

V úvodu zápasu měli kotouč pod kontrolou Chomutovští a nepouštěli hosty do žádných větších útočných akcí. V šesté minutě výrazně zahrozili Piráti. David Kaše se prodral před branku, kde zůstal na malý moment volný kotouč. Bartošák proti puku vyjel a odrazil si ho ze svého zorného pole. Potom do odkryté brány zakončoval Račuk, jenž trefil brusli obránce stojícího na brankové čáře. Hned vzápětí domácí udeřili znova. Červenka našel zpoza brány Tomáše Pospíšila, který z dobré pozice na hranici kruhu pohodlně překonal vítkovického brankáře a otevřel skóre – 1:0.

V deváté minutě dostali Piráti první možnost přesilové hry, Vandas přidržel jednoho z domácích a dostal dvouminutový trest. Ve vlastním oslabení Zdráhal ujel chomutovské obraně a vypálil těsně nad, přitom byl faulován Červenkou, který následně dostal dvě minuty. Vyrovnaná hra ve čtyřech hráčích na obou stranách vyhovovala více Pirátům, kteří kombinovali v útočném pásmu. Poté začala krátká a nevydařená přesilovka hostů. V patnácté minutě se sám před branku dostal David Kämpf. Chomutovský odchovanec střelou těsně nad ledem na Bartošáka nevyzrál.

V osmnácté minutě Pospíšil při útočné akci podrazil protihráče a dostal dvouminutový trest. Vítkovice po minutě a pár vteřinách početní výhodu využily. Na první střelu Olesze chomutovský brankář ještě stačil a vyrazil puk před sebe, ale na dorážku Jiřího Burgera už Strmeň nedokázal zareagovat – 1:1. Vstřelená branka Vítkovice nakopla, ale další branku do první sirény už hosté nepřidali.

V úvodu druhé třetiny se hra přelévala ze strany na stranu bez větších šancí. Až ve 24. minutě se Vítkovice dopustily technické chyby, když hrály v šesti. Sedm vteřin před vypršení dvouminutového trestu domácí využili nabídnutou přesilovou hru. David Květoň projel do pásma, poslal kotouč mezi kruhy na Petera Ölveckého, který vrátil Pirátům vedení – 2:1. O pár momentů později Tomica dostal skvělou přihrávku před branku, ale z dobré pozice Bartošáka nepřekonal.

V dalším průběhu byli aktivnější hosté. Ve 34. minutě se ke kotouči před chomutovskou brankou dostal Burger, který z bezprostřední blízkosti zakončil jen do Strmeně. O dvě minuty později Piráti z protiútoku udeřili. Střelu Hřebejka vítkovický brankář vyrazil jen do Petera Ölveckého, od něhož se kotouč odrazil do branky a Piráti rázem měli dvoubrankové vedení – 3:1.

Vítkovice na vstřelený gól domácích rychle odpověděly. Burger přihrával na lépe postavené spoluhráče, kotouč ale zastavil chomutovský obránce. Do volného puku klepl Patrik Zdráhal a černá guma mezi Strmeňovými betony doklouzala až za čáru – 3:2. V závěru třetiny Valach strčil hokejku pod nohy projíždějícímu hráči a dostal dvě minuty na trestné lavici. Do konce třetiny Vítkovice nabídnutou přesilovku nevyužily, a proto se část přesunula až do poslední periody.

Piráti nezačali třetí třetinu dobře. Čtyři vteřiny po skončení přesilovky se střela od modré čáry odrazila od zadního mantinelu přímo na hůl Rostislava Olesze, který vyrovnal stav utkání – 3:3. Hned v zápětí Pospíšil vyhodil kotouč do ochranné sítě a dostal dvě minuty za zdržování hry. Domácí sice oslabení ubránili, ale v dalším průběhu začali na Vítkovice ztrácet. Zpoza branky se kotouč dostal ke Karolu Slobodovi, který překonal Strmeně a dokonal obrat v zápase – 3:4. Krátce na to Valach trefil clonícího Kucseru, který po dělovce zůstal ležet na ledě a byl odvezen zdravotníky.

V čase 46:36 šly Vítkovice už do dvoubrankového vedení. Nájezd Olesze chomutovský brankář neudržel ve výstroji, poté se k dorážce dostal Roman Szturc a nabídkou nepohrdl – 3:5. Vzápětí Kaše projel do pásma a přihrál na Květoně, jehož střela byla sražena až do ochranné sítě. Domácí byli aktivnější, ale chybami při přechodu pásma ztráceli drahocenné vteřiny. V 53. minutě se před Bartošákem po střele od modré čáry v brankovišti vytvořil velký zmatek, ke vstřelené brance nebylo daleko, ale žádný z Pirátů se neprosadil.

V dalším průběhu byly Vítkovice lepším týmem. Vytvořily si několik šancí, které už však neproměnily. V 58. minutě Valach vypálil od modré na bránu, kterou jen těsně minul. Z dalšího útoku Kämpf dostal přihrávku zpoza branky, ale bekhendovým pokusem neuspěl. Vítkovice ještě v závěru zahrozily. Kolouch dostal kotouč před odkrytou branku, svou střelu ovšem poslal nad. S nepříznivým skóre už nic nezmohla ani poslední střela v zápase v podání Dlapy a Vítkovice si odvezly tři body.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Já musím potvrdit slova vítkovického trenéra. Začátek utkání nebyl z naší strany špatný, dali jsme úvodní branku a mysleli jsme si, že se uklidníme a budeme hrát naší hru. Na konci první třetiny jsme dostali trochu šťastný gól. Ve druhé třetině to od půlky zápasu nebylo ono, soupeř byl ve všech činnostech včetně bruslení lepší, hrál výborně dozadu a čekal na naše chyby. Přesto se nám podařilo vsítit dvě branky, vedli jsme 3:1, ale po druhé třetině jsme si řekli, že nehrajeme dobře a musíme zjednodušit hru. Věděli jsme, že soupeř je velmi nebezpečný, bohužel jsme se neponaučili. Jak jsme vylezli na led, dostali jsme gól na 3:3, pak jsme udělali fatální chybu v obraně, dostali jsme na 3:4, z dalšího protiútoku na 3:5. Myslím, že to byly šťastné branky po naší nedůslednosti a laxnosti.“

Ladislav Svozil (HC VÍTKOVICE STEEL): „My jsme podali koncentrovaný výkon z obrany. Všechny tři góly jsem inkasovali dost lehce, zdály se být pro soupeře dost jednoduché. Myslím, že od desáté minuty první třetiny jsme byli lepší ve všech činnostech. Domácí už jsme potom do ničeho nepustili a proměnili jsme šance, které jsme měli. Otočit vývoj zápasu ze stavu 1:3 na 5:3, to je parádní výkon.“