Aktuální zprávy

Ohlédnutí za základní částí: Zápasy, které mohly mužstvo stát play-off

Napsala 06.03.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v čele s hlavním koučem Vladimírem Růžičkou hlásali před sezónou jasný cíl. „Chceme být v desítce,“ shodovali se jednohlasně všichni členové mužstva i v dobách, kdy okupovali po vydařeném začátku první pozici nebo naopak klesli na poslední místa tabulky. Chomutovští z 52 kol celkem devatenáctkrát dovedli zápas do prodloužení a případných nájezdů, desetkrát odešli s dvěma body a devětkrát s prohrou, všechna zmíněná čísla jsou nejvyšší v lize.

Kde se ztratily body v průběhu ligy?

„Celá sezóna se nám bohužel vyvíjí tak, že závěry utkání nedohráváme do vítězného konce a máme problém, protože dostaneme lacinou branku. Holt taková sezóna je. Loni jsme závěry zápasů zvládali, ale letos se to moc nedaří. Hrozně málo zápasů jsme bodovali na tři body, vyhrávali jsem v prodloužení. Jsme mužstvo, které nejvíce remizuje, ale většinou v takových zápasech vedeme. To beru taky jako ztrátu,“ řekl hlavní trenér Vladimír Růžička v rozhovoru, kdy nebylo nic jasné.

Kapitán Michal Vondrka a Vladimír Růžička vstřelili v základní části pět vítězných branek

Ztráty příjemných gólových náskoků

První bodovou ztrátu bychom mohli datovat do 15. kola, ve kterém Piráti vedli na vlastním ledě s Mladou Boleslaví, ale kvůli dvěma gólům ve druhé části došel duel do prodloužení a následných nájezdů, ve kterých rozhodl o bonusovém bodu Petr Holík.
CHM – MBL 2:3sn (2:0, 0:2, 0:0 – 0:0); Branky: 2. Skokan, 9. Růžička – 25. Pacovský, 30. M. Procházka, rozhodující nájezd Holík.

Na další podobnou ztrátu v nájezdech počítali Chomutovští za sedm dní, v 17. kole Piráti v Jihlavě od jednadvacáté minuty vedli 3:0, náskok však ztratili i kvůli gólu v čase 59:56 a nakonec rozhodl o vítězi útočník Dukly Adam Zeman.
JIH – CHM 4:3sn (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0); Branky: 25. Rys, 48. Zeman, 60. Kubalík, rozhodující nájezd Zeman – 9. Tomica, 17. Vondrka, 21. Růžička.

Nakonec zachráněný bod

Ve 20. kole si šli svěřenci Vladimíra Růžičky na vlastním ledě pro tři body, když si proti Liberci vypracovali během třinácti minut dvougólový náskok. Bílí Tygři zásluhou jedné trefy Marka Bakoše a dvou zásahů Dominika Lakatoše otočili vývoj utkání, cenný bod nakonec vystřelil Pirátům forvard Dávid Skokan v 58. minutě.
CHM – LIB 3:4p (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1); Branky: 10. Flemming, 13. Vondrka (TS), 58. Skokan – 22. Bakoš, 49. Lakatoš, 53. Lakatoš, 64. Bulíř.

Vlastní gól v 60. minutě rozhodl o třech bodech

O velké překvapení se Severočeši snažili na ledě lídra ve 21. kole, když po dvou třetinách drželi vedení 2:1. V závěrečné dvacetiminutovce nejprve srovnal Tomáš Mertl, Miroslav Indrák nastřelil tyčku, poté Piráti ubránili oslabení a nakonec padli jedenáct vteřin před sirénou, když si nahození Dominika Kubalíka od postranního mantinelu srazili do vlastní klece.
PLZ – CHM 3:2 (0:1, 1:1, 2:0); Branky 25. Gulaš, 45. Mertl, 60. Kubalík – 14. Mrázek, 36. Huml.

Jakub Sklenář vstřelil sedm branek s úspěšností střelby 17,5 %. Výše jsou s jedním gólem pouze Šimon Szathmáry (25 %) a Lukáš Vantuch (20 %).

Gól v poslední vteřině první části Kohouty nezlomil

Ve 27. kole celek Chomutova přivítal na vlastním ledě nepříjemnou Olomouc, která odešla do šatny po prvním dějství rozhodně v horším rozpoložení než domácí, protože v čase 19:59 zařídil Pirátům vedení kapitán Michal Vondrka. Přestože na něj soupeř ve druhé části rychle zareagoval, svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky od poloviny utkání opět vedli.

Těsný náskok drželi až do poloviny předposlední minuty, když se hned po buly prosadil Martin Vyrůbalík. Vítěznou branku zaznamenal po 24 vteřinách prodloužení Jan Knotek, který rozhodl o bonusovém bodu.
CHM – OLO 2:3p (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1); Branky: 20. Vondrka, 31. Dlouhý – 24. Jaroměřský, 59. Vyrůbalík, 61. Knotek.

Střetnutí jednoho gólu pro soupeře

Opět Bruslaři a opět nevídaný souboj. Piráti přivítali Mladou Boleslav doma v rámci 41. kola, ve kterém pod Krušnými horami rozhodl jediný gól. Naneštěstí pro Chomutov se o něj postaral již ve druhé minutě Oldrich Kotvan, jehož branka byla také nakonec vítěznou.
CHM – MBL 0:1 (0:1, 0:0, 0:0); Branka: 2. Kotvan.

Další duel jednoho gólu na sebe nenechal dlouho čekat. K předehrávce 49. kola Piráti odjeli na východ do Hradce Králové, kde se stejně jako jako doma s Bruslařským klubem rozhodlo už v první třetině. Během jednoho ze čtyř dvouminutových trestů se prosadil už v osmé minutě Jan Berger, který se jako jediný zapsal mezi střelce.
MHK – CHM 1:0 (0:1, 0:0, 0:0); Branka: 8. Berger.

Stanislav Dietz za 26 zápasů nasbíral +9. Druhý Dávid Skokan s 43 duely má +5.

Vysoká přestřelka se Škodovkou

Na góly bohatý duel s Plzní ve 47. kole nakonec vyzněla pro lídra tabulky. Chomutovští měli na konci úvodního dějství vedení o dva góly, na konci druhé třetiny byl rozdíl ještě větší – 1:4. Ve třetí třetině však svěřenci Martina Straky zahájili a nakonec i dokonali stíhací jízdu, jelikož za dvacet minut vstřelil tři góly a vynutili si prodloužení a následné nájezdy.
PLZ – CHM 5:4sn (0:2, 1:2, 3:0 - 0:0); Branky: 34. Kantner, 41. Indrák, 50. Kracík, 56. Jones, rozhodující nájezd Gulaš – 3. Huml, 20. Smejkal, 32. Flemming, 39. Huml.

Tři rychlé odpovědi a dva body Vervě

Krušnohorské derby získali opět hosté. V televizním utkání 48. kola se Piráti střetli na vlastním ledě s Litvínovem, s kterým šli Chomutovští třikrát do vedení, ale Verva pokaždé rychle vyrovnala, a tak došlo utkání přes prodloužení až do nájezdů. Rozhodující nájezd proměnila litvínovská posila Juraj Mikúš.
CHM – LIT 3:4sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0); Branky: 17. Vantuch, 25. Růžička, 54. Szathmáry – 19. Mikúš, 29. Lukeš, 57. Doudera, rozhodující nájezd Mikúš.

Jeden z klíčových duelů sezóny

Nejlépe v paměti asi všichni mají utkání s třineckými Oceláři z 50. kola. Na začátku závěrečné periody zdobilo Piráty dvougólové vedení, s kterým si šli podle plánů pro tři body, to však Oceláři nedopustili, jelikož sedm vteřin před koncem dokončili stíhací jízdu. Nastavený čas ukončil už po 41 vteřinách Vladimír Růžička, jenž skóroval v samostatném úniku.
CHM – TRI 3:2p (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0); Branky: 37. Hlava, 41. Koblasa, 61. Růžička – 42. Petružálek, 60. O. Kovařčík.